Forsikring & Pension

Mere end 3 millioner er nu dækket af en sundhedsordning

27.8.2025 11:57:59 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Del

Nye tal viser at et rekordhøjt antal danskere nu har en sundhedsforsikring eller sundhedsordning. Langt de fleste danskere på arbejdsmarkedet er omfattet af en ordning, der kan hjælpe ved fx stress og hjælp til fysioterapi.

Udviklingen i sundhedsforsikringer
Udviklingen i sundhedsforsikringer

- De nye tal understreger med al tydelighed, at langt de fleste på arbejdsmarkedet er omfattet af en sundhedsforsikring eller -ordning. Det viser også, at vores pensionssystem er en succes, hvor de fleste sundhedsordninger er tegnet som en del af danskernes pensionsaftaler. Ordningerne er en vigtig håndsrækning, som med tidlig hjælp kan være med til at forebygge at man bliver syg eller helt ryger ud af arbejdsmarkedet, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.

Tidligere har Sundhedsstrukturkommissionen peget på, at de mange sundhedsforsikringer og -ordninger kan være med til at frigøre ressourcer på de offentlige sygehuse, og dermed være til gavn for hele samfundet.

 - Næsten 700.000 danskere fik hjælp fra deres sundhedsordning i 2024. De fleste bruger forsat deres ordninger til fysioterapi, men vi oplever igen i år at det mentale område fylder mere. Det er særligt i relation til stress, siger Kent Damsgaard.

De nye tal viser også, at de fleste danskere fortsat har en forsikring, som en kollektiv ordning via deres arbejdsplads. I år er de individuelt tegnede ordninger endda faldet en smule i forholde til de tidligere år.

- Flere og flere arbejdspladser får indarbejdet en sundhedsordning som en integreret del af deres pensionsordning og dermed som en del af ansættelsesforholdet. Så vi må glædeligvis konstatere, at ordningerne er bredt tilgængelige på det danske arbejdsmarked. Nu gælder det om at sikre, at ordningerne spiller bedst muligt sammen med og understøtter det offentlige sundhedsvæsen, siger Kent Damsgaard.

Nøgleord

Kontakter

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

F&P: Staten har ansvaret for at fremtidssikre arbejdsskadesystemet efter højesteretsdom28.4.2026 12:35:31 CEST | Pressemeddelelse

Højesteret har i dag afsagt dom i den såkaldte nedre grænse-sag. Dommen gør op med mere end 40 års fast administrativ praksis i arbejdsskadesystemet og skaber betydelig usikkerhed om både økonomien og rammerne for at forsikre arbejdsskader. Derfor har staten og myndighederne et klart ansvar for at håndtere konsekvenserne af dommen. Det udtaler F&P på vegne af forsikringsbranchen.

Ny rapport skal forberede Danmark til at hjælpe borgere i klimasårbare områder8.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Skal vi som samfund lade stå til, mens vandet oversvømmer huse, infrastruktur og andre værdier i klimasårbare områder? Eller skal vi starte den svære dialog om, hvordan de mest udsatte områder i Danmark fremover skal klare sig? CIP Foundation, Realdania og F&P – forsikring og pension, lancerer en ny juridisk rapport om rammerne for at planlægge og facilitere hjælp til de borgere, der kan blive ramt.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye