Mere end 3 millioner er nu dækket af en sundhedsordning
27.8.2025 11:57:59 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Nye tal viser at et rekordhøjt antal danskere nu har en sundhedsforsikring eller sundhedsordning. Langt de fleste danskere på arbejdsmarkedet er omfattet af en ordning, der kan hjælpe ved fx stress og hjælp til fysioterapi.

- De nye tal understreger med al tydelighed, at langt de fleste på arbejdsmarkedet er omfattet af en sundhedsforsikring eller -ordning. Det viser også, at vores pensionssystem er en succes, hvor de fleste sundhedsordninger er tegnet som en del af danskernes pensionsaftaler. Ordningerne er en vigtig håndsrækning, som med tidlig hjælp kan være med til at forebygge at man bliver syg eller helt ryger ud af arbejdsmarkedet, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.
Tidligere har Sundhedsstrukturkommissionen peget på, at de mange sundhedsforsikringer og -ordninger kan være med til at frigøre ressourcer på de offentlige sygehuse, og dermed være til gavn for hele samfundet.
- Næsten 700.000 danskere fik hjælp fra deres sundhedsordning i 2024. De fleste bruger forsat deres ordninger til fysioterapi, men vi oplever igen i år at det mentale område fylder mere. Det er særligt i relation til stress, siger Kent Damsgaard.
De nye tal viser også, at de fleste danskere fortsat har en forsikring, som en kollektiv ordning via deres arbejdsplads. I år er de individuelt tegnede ordninger endda faldet en smule i forholde til de tidligere år.
- Flere og flere arbejdspladser får indarbejdet en sundhedsordning som en integreret del af deres pensionsordning og dermed som en del af ansættelsesforholdet. Så vi må glædeligvis konstatere, at ordningerne er bredt tilgængelige på det danske arbejdsmarked. Nu gælder det om at sikre, at ordningerne spiller bedst muligt sammen med og understøtter det offentlige sundhedsvæsen, siger Kent Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skolestart – husk ulykkesforsikring til dit barn4.8.2026 09:48:49 CEST | Pressemeddelelse
Skiftet fra børnehave til skole afføder ofte spørgsmål fra forældrene om, hvorvidt forsikringen dækker de nye skoleelever, hvis de kommer til skade eller ødelægger ting. Få svaret her fra Forsikringsoplysningen.
Ny analyse: Danmark er det største investeringsland for pensionsbranchen10.7.2026 10:15:22 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er pensionsbranchens ubetinget største investeringsland, og europæiske investeringer vokser mest i pensionsporteføljen. Det fremgår af ny analyse fra F&P.
Mindre virksomheder halter bagefter med pension7.7.2026 10:37:42 CEST | Pressemeddelelse
Stort set alle lønmodtagere indbetaler en del af deres løn til pension i løbet af et år, men en ny opgørelse viser, at omkring 150.000 – særligt i de mindste virksomheder – ikke får indbetalt.
Er du på Roskildefestival? Så pas på telt og værdier1.7.2026 20:56:04 CEST | Pressemeddelelse
Vejrtjenesterne lover regn og rusk i Roskilde fra torsdag. Og selv om regn og blæst ikke er farligt, kan det være ødelæggende for de ting, man har med på festival.
På vej på ferie? Sådan undgår du indbrud i dit forladte hus30.6.2026 09:22:41 CEST | Pressemeddelelse
Mange er på vej på ferie – og ferie betyder et efterladt og tomt hus. Forsikringsoplysninger giver her gode råd til, hvordan du undgår indbrud, mens du slapper af i ferien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum