Nye tal: Sommerklassikere som grillpølser og flødeis er fortsat meget populære
26.8.2025 10:30:00 CEST | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice viser, at klassikere som pølser på grillen, flødeis, pizza og salat igen i år hitter hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at økologiske og dyrevelfærdsmærkede produkter også har oplevet fremgang denne sommer.

Selvom kalenderen stadigvæk siger august, så lakker sommeren desværre mod enden, men det har været en travl sommerperiode for Dagrofa Foodservice.
Fødevaregrossisten er blandt de største i Danmark, og Dagrofa Foodservice leverer alle slags fødevarer til landets professionelle køkkener som f.eks. restauranter, caféer, hoteller, iskiosker, campingpladser, grillbarer og festivaler.
En frisk opgørelse over virksomhedens salg i juni og juli viser, at sommerklassikere som grillpølser og flødeis stadigvæk er meget populære hos danskere og turister, når de besøger et spisested.
Salget af både grillpølser og flødeis tager et stort spring og lander på hhv. indeks (kilo) 112 og 157 i forhold til juni/juli 2024.
Kommerciel direktør i Dagrofa Foodservice, Jacob Bangsted, sætter disse ord på sommersalget:
-Vi har haft en rigtig god sommer, hvilket vi også kan se i vores salgstal. Her er det tydeligt at se, hvordan der stadigvæk er stor appetit på at købe en grillpølse til byfesten og en is i den lokale iskiosk. Samtidig kan vi også se, at andre traditionelle ’sommerretter’ som pizza og salater klarer sig rigtig flot sammenlignet med sidste år.
F.eks. er salget af pizzabunde steget markant til indeks (kilo) 143, og salget af salater er ligeledes gået frem til indeks (kilo) 151.
Økologi og dyrevelfærd bliver også valgt til
Dagrofa Foodservice melder samtidig om, at fødevaregrossistens kunder i højere grad end tidligere har bestilt økologiske varer i sommerperioden. Det generelle økologiske salg er steget til indeks 110, og det er særligt kategorierne mejeri, æg og kød, som er de økologiske højdespringere.
Ligeledes oplever Dagrofa Foodservice en overordnet vækst – indeks (kilo) 107 - i sommersalget af produkter – som f.eks. mælk, smør, ost og kylling - med et, to eller tre dyrevelfærdshjerter.
Kommerciel direktør i Dagrofa Foodservice, Jacob Bangsted, siger afslutningsvis:
-Selvom de klassiske sommerretter fortsat er meget populære, så er den danske madscene hele tiden under udvikling, og lige nu ser vi en tendens til, at både økologi og dyrevelfærdsmærkede produkter vinder frem. Det bliver interessant at følge, hvorvidt det er en udvikling, som for alvor bider sig fast resten af året.
Den nye undersøgelse fra Dagrofa Foodservice viser også, at salget af varer fra danske leverandører er stabilt, men der er en klar tendens til, at danske drikkevarer i form læskedrikke, juice og saft er mere populære denne sommer ift. sidste år.
Fakta om Dagrofa Foodservice:
- Dagrofa Foodservice er en ledende totalleverandør til foodservicesektoren i Danmark og en del af Dagrofa-koncernen, som bl.a. også står bag detailkæderne MENY, Spar, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Logistik.
- Dagrofa Foodservice står stærkt i markedet inden for kantiner og hoteller, og vi leverer til mange forskellige kundesegmenter – fra den lokale café til fine dining-restauranter.
- Vi har 30 Cash&Carry-butikker over hele landet og specialistselskaberne Grambogård, HKI Ost. Prima Frugt og Grøn Fokus. Hovedsædet er på terminalen i Ishøj, og vi har også logistikterminaler i Middelfart, Aalborg og Thisted.
- Læs mere på www.dgfs.dk.
Nøgleord
Kontakter
Lars Hall Bæk FarsøeDagrofa Foodservice
Tlf:42332811lar@dgfs.dkBilleder


Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker12.8.2026 07:54:19 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug.
'Madscenen - for professionelle' vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration6.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus på økologi med Aarstiderne i en central rolle er der lagt op til en dag fyldt med inspiration og ny viden for den danske foodservicebranche.
Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet3.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oksekød fra Grambogård er kommet på menukortet hos den københavnske restaurantkæde Banzo, som har taget et strategisk valg om at have mere fokus på dyrevelfærd. Den beslutning er populær hos Banzos gæster og salget af retter med oksekød er denne sommer steget med næsten 10%.
Solen sætter sit præg på danskernes indkøb16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes indkøbskurve er kraftigt påvirket af solen og varmen for tiden. Salget af solbeskyttelse er således firedoblet i Dagrofas detailkæder MENY, SPAR og Min Købmand, mens koldskål, kammerjunkere og is er mere end fordoblet.
Dagrofa Foodservice hylder madmodige spejdere, når aftensmaden bliver vegetarisk under Spejdernes Lejr 202615.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når 30.000 spejdere d. 18.-26. juli samles til Spejdernes Lejr, er Dagrofa Foodservice hovedleverandør bag et nyt menukoncept, hvor aftensmåltiderne for første gang er 100% vegetariske. Til formålet har Dagrofa Foodservice udviklet et særligt diplom for MadMod og en tilhørende pin, som gruppeledere kan give til spejdere, der viser mod og nysgerrighed ved måltiderne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum