Hjemmeværnet markerer Kosovo-indsats ved stor parade
I en tid præget af sikkerhedspolitisk uro markerer Hjemmeværnet et historisk øjeblik. Det sidste hold danske hjemmeværnssoldater er vendt hjem fra NATO-missionen i Kosovo, og det fejres ved en parade på Vordingborg Kaserne den 29. august 2025.

Over 220 soldater fra Hjemmeværnet har siden 2023 været udsendt til bevogtningsopgaven i NATO-lejren Camp Novo Selo i det nordlige Kosovo. Bidraget har været en vigtig del af Danmarks engagement i stabilisering af regionen.
Ceremonien den 29. august markerer ikke blot afslutningen på en toårig militær indsats - men også Hjemmeværnets betydning i internationale operationer.
Parade, medaljer og mulighed for interviews
Ved arrangementet vil der være parade, officielle taler fra chefen for Hjemmeværnet, chefen for Hæren samt medaljeoverrækkelser til de netop hjemvendte soldater – og deres børn, som anerkendes for deres opbakning under udsendelsen.
Knap 100 tidlige udsendte soldater fra Hjemmeværnet vil være til stede og blive hædret for deres internationale indsats.
Medier inviteres til at dække begivenheden, hvor der vil være gode muligheder for interview med både ledelsen og tidligere udsendte.
Praktisk information for medier:
Hvornår: 29. august 2025, kl. 13.00 til 16.00
Hvor: Vordingborg Kaserne
Tilmelding senest: 27. august 2025
For yderligere information og presseakkreditering:
Lærke Kjær von Hahn, presserådgiver og kommunikationskonsulent ved Hjemmeværnskommandoen
tlf. 21 77 88 36
hjk-ktp-presse@mil.dk
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Tlf:24842504HJK-KTP-PRESSE@mil.dkBilleder
Links
Hjemmeværnet
Hjemmeværnet er et stort beredskab af omkring 44.000 frivillige med en fælles mission: Vi står klar til at stille op for Danmark, når samfundet har brug for støtte. Som del af Hjemmeværnet får du udviklet dine militære færdigheder, et stærkt fællesskab og muligheden for at løse spændende opgaver i både Danmark og udlandet.
Vi hjælper både Forsvaret, Politiet og andre offentlige myndigheder med at løse opgaver i samfundet, der kalder på vores evner og indsats. Opgaverne strækker sig over blandt andet militær bevogtning, patruljer, beredskab under krisesituationer, eftersøgninger og redninger både til lands og til søs.
Følg pressemeddelelser fra Hjemmeværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjemmeværnet
Hjemmeværnets nye fly på vingerne for at passe på EU’s grænser27.10.2025 14:29:58 CET | Pressemeddelelse
Frivillige piloter fra Flyverhjemmeværnet deltager i international opgave for EU's grænseagentur, Frontex.
Hjemmeværnet indtager Odense med action og oplevelser for alle19.9.2025 11:22:05 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 20. september rykker Hjemmeværnet ud af kasernerne og helt tæt på fynboerne.
Hjemmeværnet afholder stor øvelse i Østdanmark15.9.2025 11:21:03 CEST | Pressemeddelelse
Hjemmeværnets Landsdelsregion Øst holder stor øvelse med 1.500 deltagende hjemmeværnssoldater på Sjælland og Bornholm
Hjemmeværnet afholder stor føringsøvelse, som skal styrke indsatsen i skarpe situationer28.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Landsdelsregion Øst, Hærhjemmeværnet øst for Storebælt, gennemfører i denne weekend en omfattende føringsøvelse, hvor staben bliver trænet i at føre enheder, skabe overblik og reagere på hændelser, som kunne finde sted i et scenarie, hvor Hjemmeværnet vil blive indsat i stort omfang.
Hjemmeværnets nye fly skal bidrage til Danmarks sikkerhed27.1.2025 13:36:19 CET | Pressemeddelelse
Den 29. januar 2025 bliver to nye fly overdraget til Hjemmeværnet. Flyene skal optimere Flyverhjemmeværnets opgaveløsning og støtten til Forsvaret og Politiet for i sidste ende at styrke Danmarks sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



