Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte
25.8.2025 08:25:55 CEST | Dansk Metal | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.

En ny analyse fra Dansk Metal viser, at 70 procent af virksomhederne ikke har nogen plan for at uddanne ufaglærte voksne til faglærte inden for metalfagene, hvor der er stor mangel på arbejdskraft.
”Det er både paradoksalt og dybt bekymrende,” siger Peter Faber, der forbundssekretær og ansvarlig for uddannelse i Dansk Metal. ”Vi ved, at vi om få år kommer til at mangle titusindvis af faglærte i industrien. Alligevel kan vi se, at virksomhederne ikke udnytter de mange muligheder, der er, til at opkvalificere deres ufaglærte, så de kan bidrage i endnu højere grad”.
Samtidig falder andelen af virksomheder, der bruger fremgangen i ordrebøgerne til at oprette flere lærepladser – fra 27 procent i 2022 til blot 18 procent i dag.
Dansk Metal opfordrer virksomhederne til sammen med tillidsrepræsentanten at udpege uddannelsesrepræsentanter, der kan hjælpe med at lave konkrete opkvalificeringsplaner.
”Opkvalificering af ufaglærte er en lavthængende frugt. Det kræver ikke årtier – vi kan begynde i morgen. Vi har simpelthen ikke råd til, at der går ufaglærte rundt, som har både vilje og evner til at blive faglærte. De skal hjælpes i gang,” siger Peter Faber.
Baggrund:
- 176.000 faglærte forventes at forlade arbejdsmarkedet frem mod 2035 (AE-rådet).
- Søgningen til erhvervsuddannelserne står i stampe, og manglen på faglærte vil vokse markant.
- Dansk Metals tillidsrepræsentantundersøgelse viser, at kun 18 % forventer, at flere ordrer på virksomheden fører til flere lærlinge – et markant fald fra 2022.
- Dansk Metal opfordrer virksomhederne til at lave konkrete opkvalificeringsplaner
Kontakter
Jeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkPeter FaberForbundssekretær i Dansk Metals uddannelsessekretariat
Tlf:24 65 01 57pefa@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Stor forskel på Øst- og Vestdanmark, når det kommer til unge fritidsjobbere26.2.2026 05:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hver fjerde industrivirksomhed vest for Storebælt har ansat en ungarbejder. Det gælder kun for omkring 7 procent på Sjælland. Det viser en analyse fra Dansk Metal.
2035-plan: Forsvarsmilliarder skal skabe danske job24.2.2026 10:19:45 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal bakker op om regeringens investeringer i velfærd og understreger, at de historiske investeringer til materiel til Forsvaret også bør føre til arbejdspladser i Danmark. Der er råd til at genindføre store bededag.
Dansk Metal: Vi bakker op om genindførelsen af store bededag11.2.2026 11:18:04 CET | Pressemeddelelse
I dag har Pia Olsen Dyhr og SF foreslået at genindføre store bededag. Det bakker man op om i fagforeningen Dansk Metal.
Stor aftale med Indien sikrer EU nye venner i verden27.1.2026 08:26:03 CET | Pressemeddelelse
Ny samarbejdsaftale er godt nyt for Danmark og Europa, mener fagforeningen Dansk Metal.
Et år med Trump: Industrien står bomstærkt27.1.2026 07:20:00 CET | Pressemeddelelse
Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum