Rufus Gifford modtager hæderspris for sit utrættelige arbejde med at knytte Danmark og USA sammen
Den tidligere amerikanske ambassadør i Danmark Rufus Gifford er årets modtager af den prestigefyldte pris, Copenhagen Goodwill Ambassadors uddeler mandag aften.

Overrækkelsen, der finder sted på Københavns Rådhus, er en anerkendelse af, hvor stor en indsats Rufus Gifford gør for at udbygge det dansk-amerikanske samarbejde.
H.K.H. Prins Joachim er til stede som protektor ved Copenhagen Goodwill Ambassador Corps’ festmiddag og ved overrækkelsen af Copenhagen Goodwill Ambassadors-prisen.
Jens Kramer Mikkelsen, tidligere overborgmester i København og nuværende formand for Copenhagen Goodwill Ambassadors, hylder årets modtager for at være en sand ven af Danmark i en tid, hvor uenighederne er tydeligere end før.
”Venner er altid gode at have og Rufus Gifford har i sandhed vist sig som præcis det. I en stund, hvor bølgerne kan gå højt, er årets modtager en mand, der utrætteligt forsøger at udbrede de tætte bånd, som altid har været over Atlanten. Det her er vores anerkendelse af en indsats, der bygger på gensidig respekt og ikke mindst en stor kærlighed til Danmark.”
Rufus Gifford, USA’s ambassadør til Danmark i perioden 2013-2017, er den fjerde modtager af prisen, der gives til en person eller en organisation, som gør noget særligt for at promovere København og Danmark i udlandet – og som samtidigt har et blik for danskere bosat udenfor landets grænser.
At årets vinder af Copenhagen Goodwill Ambassadors-prisen har Danmark tæt på hjertet, er tydeligt og Rufus Gifford er meget taknemmelig for anerkendelsen.
”Jeg er meget stolt og beæret over at modtage denne pris. Der er ingen tvivl om, at Danmark og København har en særlig plads i mig og har haft det i mange år. Jeg har taget den danske livsindstilling og kultur til mig og jeg har fået venner for livet her i landet. Derfor er det kun naturligt for mig, at jeg altid bestræber mig på at skabe de bedst mulige relationer mellem to nationer, der betyder så meget for mig.”
Prisoverrækkelsen markerer højdepunktet i netværkets årlige møde, hvor Goodwill Ambassadørerne – et netværk af danske erhvervsfolk i internationale lederstillinger – samles for at styrke relationerne mellem København og verden.
Det er Københavns overborgmester Lars Weiss, der på vegne af byen, er vært for middagen på Københavns Rådhus, hvor Rufus Gifford hyldes.
Tidligere vindere tæller udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, DR-journalist Stéphanie Surrugue og Fair og Fornuftig- stifter Benjamin Schenkel.
Prisoverrækkelsen finder sted på Københavns Rådhus, Rådhuspladsen 1, København K, mandag den 25. august kl. 19.00.
Billeder fra prisoverrækkelsen til fri benyttelse kan findes her med kreditering Carsten Lundager:
Om Copenhagen Goodwill Ambassadors
Copenhagen Goodwill Ambassadors blev stiftet i 1996 af Wonderful Copenhagen og Copenhagen Capacity. Netværket tæller i dag mere end 50 danske erhvervsfolk i ledende stillinger i over 25 lande. Med H.K.H. Prins Joachim som protektor og Jens Kramer Mikkelsen som bestyrelsesformand arbejder netværket pro bono for at styrke Københavns og Danmarks internationale position gennem investeringer, kultur, turisme og samarbejde.
Om årsmødet
Årsmødet er nerven i Goodwill Ambassadors’ aktiviteter og består i sin kerne af dialog og diskussion med ministerielle organer, dansk erhvervsliv, kulturorganer, forsknings- og uddannelsesinstitutioner om dansk konkurrenceevne med det formål at identificere internationale udfordringer og løsninger for København og Danmark, samt at klæde Goodwill Ambassadørerne på til at promovere hovedstaden internationalt.
Kontakter
Jacob StaehlinPressekontakt Copenhagen Goodwill Ambassadors
Tlf:+45 26 27 49 42jacobstaehelin@gmail.comOm Copenhagen Capacity
Copenhagen Capacity tiltrækker internationale virksomheder og investeringer til Østdanmark og talenter til dansk erhvervsliv. Vi udnytter Københavns stærke internationale brand, Østdanmarks særlige erhvervsstyrker og Danmarks attraktive erhvervsklima til at tiltrække viden og ressourcer fra hele verden. Målet er at skabe bæredygtige forandringer, der understøtter landet i at håndtere de største samfundsmæssige udfordringer. Copenhagen Capacity er en not-for-profit erhvervsdrivende fond, der er finansieret af såvel offentlige aktører som private fonde og virksomheder.
Følg pressemeddelelser fra Copenhagen Capacity
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Copenhagen Capacity
De bedste kvanteforskere i verden skal arbejde i Danmark – donation fra Novo Nordisk Fonden skal få det til at ske.6.10.2025 09:29:51 CEST | Pressemeddelelse
De klogeste hoveder i verden skal have øjnene op for det danske forskermiljø indenfor kvanteteknologi. Derfor har Novo Nordisk Fonden støttet en udvidelse af Science Hub Denmark, der tiltrækker internationale forskere.
100.000 stemmer er på spil – nu får udenlandske borgere deres egen valgdebat25.9.2025 10:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenlandske statsborgere udgør op mod en femtedel af de stemmeberettigede i Københavns Kommune. Men stemmeprocenten er oftest lav. Derfor afholdes for første gang en international valgdebat i København med deltagelse af syv af de politiske spidskandidater.
Stor undersøgelse blandt udenlandsk arbejdskraft afslører tilfredshed – men kortere ophold i Danmark27.5.2025 08:51:27 CEST | Pressemeddelelse
Trods roser er der brug for målrettede tiltag, hvis vi skal holde højtkvalificerede udlændinge her i landet, viser omfangsrig spørgeskemaundersøgelse fra Copenhagen Capacity.
Boom i behov for inklusion: Nu får danske virksomheder en digital håndsrækning7.5.2025 08:31:27 CEST | Pressemeddelelse
Mangel på kvalificeret arbejdskraft og kulturelle barrierer udfordrer danske virksomheders evne til at tiltrække og fastholde internationale medarbejdere. En ny digital guide, Få succes med internationale medarbejdere, tilbyder nu en praktisk løsning med skræddersyet vejledning, konkrete redskaber og strategiske anbefalinger til virksomheder i hele landet.
Hvordan fastholder Danmark den udenlandske arbejdskraft? - Stor undersøgelse skal give svarene10.3.2025 12:41:35 CET | Pressemeddelelse
Udenlandsk arbejdskraft er essentiel for Danmark, men det er vanskeligt at fastholde dem i landet. Det vil Copenhagen Capacity finde grundene til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum