Asfaltarbejde påvirker lyskryds
22.8.2025 14:22:13 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Arbejdet med at lægge ny asfalt på Fredericiavej gennem Vejle påvirker lyskrydsene. Det giver perioder med kø på vejen og de tilstødende veje.

I disse uger er der ved at blive lagt ny asfaltbelægning på Fredericiavej gennem Vejle. I den forbindelse virker de spoler/detektorer, der ligger i vejen og styrer lyssignalerne, ikke ordentligt. Det betyder, at der er grønt i kortere tid end normalt, og det skaber køer i trafikken.
Det drejer sig om nedenstående kryds:
Vejle S Fredericiavej V(frakørsel 61)
Vejle C, Fredericiavej Ø (frakørsel 61a)
Fredericiavej – Ulvehavevej
Fredericiavej – Børkopvej
Fredericiavej - Gl. Landevej
Fredericiavej – Sønderdalen
Skovkrogen - Niels Skousvej
Fredericiavej – Toldbodvej
Fredericiavej - Vindinggård Ringvej
I takt med at asfaltarbejdet bliver færdigt, går entreprenøren i gang med at fræse nye spoler/detektorer ned i vejen. Det er desværre ikke muligt at komme med en præcis dato på, hvornår arbejdet er færdigt.
Vejdirektoratet beklager de gener, det giver bilisterne på Fredericiavej.
Kontakter
Jacob Langebæk HegnerTrafiktårnet
Tlf:7244 3415jlh@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Egensevej spærres tre nætter på grund af broarbejde20.10.2026 14:54:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 26. til onsdag den 28. oktober 2026 spærres Egensevej i Aalborg i begge retninger hver aften og nat kl. 18.00 til 06.00. Trafikken ledes ad en omkørsel, og bilister skal regne med 15-20 minutters ekstra rejsetid.
Vejdirektoratet gør kryds nord for Nørresundby mere sikkert15.10.2026 11:34:28 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet går nu i gang med at forbedre trafiksikkerheden i krydset mellem Høvejen og Hvorupgårdvej nord for Nørresundby. Her skal en ny venstresvingsbane mindske risikoen for uheld.
Stort skift på Hillerødmotorvejens forlængelse14.10.2026 10:56:24 CEST | Pressemeddelelse
Fra natten mellem den 16. og 17. oktober bliver trafikken på en stor del af Hillerødmotorvejens forlængelse flyttet over på de nyanlagte spor til den kommende motorvej. Flytningen markerer dermed en stor milepæl for motorvejsudvidelsen.
Volderslevvej spærres mellem Energivej og den store rundkørsel frem til februar 202712.10.2026 08:09:40 CEST | Pressemeddelelse
Fra 12. oktober og frem til februar 2027 spærres Volderslevvej for gennemkørende trafik fra Energivej og frem til den store rundkørsel, da der etableres cykelsti og fortov langs Volderslevvej.
Frederiksværksgade spærres for biler frem til 20289.10.2026 10:58:53 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 27. oktober bliver et stykke af Frederiksværksgade lukket i forbindelse med arbejdet på Hillerødmotorvejens forlængelse. Lukningen forventes at vare frem til starten af 2028. Desuden vil en del af Banestien blive spærret fra den 20. oktober, mens der fra den 12. oktober vil være spærringer af et spor på Hillerødmotorvejens forlængelse mellem Herredsvejen og Isterødvej i aften- og nattetimerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum