Spies lancerer rejser for solo-rejsende med børn
Antallet af enlige forældre, der rejser på ferie med deres børn, er steget markant de seneste år. Det viser nye bookingtal fra Spies. Nu lancerer Danmarks største rejsearrangør derfor et helt nyt feriekoncept, der samler små familier i hyggelige fællesskaber under sydens sol.

For mange er sommerferien årets højdepunkt – ugerne, hvor de bedste minder skabes, og hverdagen sættes på pause for en stund. Men at rejse alene med børn kan føles både udfordrende og en smule ensomt. Derfor lancerer Spies nu ’Ferie alene – med dine børn’. Et nyt koncept, hvor enlige forældre rejser ud sammen, bor på samme hotel og får muligheden for at dele ferien med ligesindede i det omfang, man ønsker.
Hos Spies ser man en klar vækst i målgruppen, og de seneste år er antallet af bookinger steget stødt. Fra sommeren 2022 til sommeren 2025 er antallet af bookinger fra enlige forældre steget med 18 procent.
”Vi oplever generelt en stigende interesse for at rejse i fællesskaber – både med vores populære gruppe- og træningsrejser og blandt voksne på den klassiske charterferie. Derfor er det oplagt at samle solo-forældre og deres børn på samme hotel og skabe rammerne for en hyggelig og nærværende ferie i årets bedste uger,” siger Sofie Folden Lund, kommunikations- og pressechef i Spies.
Feriefællesskab og solstråler fra 2026
De nyeste bookingtal viser, at størstedelen (66%) af de enlige forældre rejser med ét barn, mens resten rejser med to (30%), tre eller helt op til fire børn. Konceptet er derfor skræddersyet til små familier, der gerne vil have glæde af hinandens selskab, når børnene eksempelvis har spist færdigt på få minutter.
”Vi sørger for at gøre det nemt, trygt og hyggeligt for solo-forældre at tage på sommerferie uden at føle sig alene, og uden at det bliver for påtrængende, hvis man også har brug for tid for sig selv,” siger Sofie Folden Lund og sætter flere ord på konceptet:
”Familierne samles på vores Sunwing-hoteller, der giver de bedste rammer for en vellykket ferie. Der er miniklub og Lollo og Bernie-show for børnene, mens de voksne kan tage til SATS-holdtræning eller slappe af ved poolen. Om aftenen er der booket fællesbord i restauranten, hvor forældrene kan hygge sig, mens børnene leger.”
De første afgange med ’Ferie alene – med dine børn’ finder sted i sommeren 2026. Rejserne går til Cypern i maj, Mallorca i juni og Gran Canaria i juli. Afrejse er mulig fra Aalborg, Billund og København. En typisk gruppe vil bestå af 8-10 voksne og deres børn. De fleste deltagere er solo-forældre med børn i alderen 2-11 år – men alle aldersgrupper er velkomne.
Læs mere om det nye koncept her:https://www.spies.dk/grupperejser/ferie-alene-med-dine-boern
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkSpies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Kalendergave til danskerne: Arbejdstagerjul skaber efterspørgsel på ferierejser25.11.2025 10:25:00 CET | Pressemeddelelse
Juleaften på en onsdag. Det giver danskerne en unik mulighed for at få en lang ferie for få feriedage. Og det kan mærkes hos Danmarks største rejsebureau, Spies, hvor efterspørgslen på jule- og nytårsrejser er den højeste i flere år.
Spies fortsætter rekordsæsonen – ny rekord i november og høj efterspørgsel på Thailand11.11.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en historisk oktober uden tomme sæder fortsætter Spies, Danmarks største rejsearrangør, med at sætte rekorder. November bliver endnu en rekordmåned for selskabet – både målt på omsætning og antal gæster – samtidig med at interessen for Thailand og klassiske vinterdestinationer som De Kanariske Øer når nye højder.
Direkte Spies-rute fra Aalborg til Kap Verde for første gang nogensinde7.11.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag sætter Spies én eksklusiv afgang fra Aalborg Lufthavn til salg. Den 14. april afgår rejsearrangørens største fly, Airbus 330, til Kap Verde, og nordjyderne kan dermed nyde en uge med kilometerlange sandstrande, tropisk klima og no stress ud for Vestafrikas kyst.
Spies sætter historisk rekord: Ingen tomme sæder i oktober3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
100% belægning. Det er virkeligheden for Danmarks største rejsebureau, Spies, der har sat ny rekord med fyldte charterfly gennem hele måneden. Resultatet afspejler en stærk rejselyst blandt danskerne – også i ydersæsonen, hvor temperaturerne er behagelige, og hvor aktive ferier er oplagte.
Efter ferien strømmer feriebillederne ind – og får danskerne til at drømme om den næste rejse22.10.2025 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Solnedgangsbilleder, strand-selfies og videoer ved poolen – ferieminderne fylder i kamerarullen. Og når ferien er forbi, er det ikke kun vores egne billeder, der vækker noget i os. Mange af os nyder også at se andres feriebilleder, og det vækker rejselysten til live.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum