DTD Concerts

Sidste chance for at opleve populært band: Kalaset annoncerer ekstrakoncert den 20. november

18.8.2025 10:00:00 CEST | DTD Concerts | Pressemeddelelse

Del

Kalaset har ramt 2025 med fuld kraft. Lige fra albumudgivelse til veloverstået Grøn Koncert-turné har der været fart over feltet, og senest har gruppen kunne melde deres største headliner-show til dato udsolgt. Nu bliver året en tak mere mindeværdig, da gruppen i dag kan glæde fans ved at løfte sløret for en ekstrakoncert i Falkonersalen den 20. november.

Den danske femmandsgruppe har på kort tid etableret sig som et af landets mest markante livebands – en position, de har opnået ved at forene naturtalent, fængende melodier og et intenst nærvær på scenen i ét stærkt udtryk.

Med iørefaldende hits som ”Tag Mig Som Jeg Er”, ”Riv I Mit Hår”, ”Kender Ham Ikk” og ”Vi Uendelige” har Kalaset skabt en utroligt medrivende lyd, hvor deres gennemførte samspil ikke kan undgå at smitte af på publikum.

Ekstrakoncerten giver både dedikerede fans og nytilkomne lyttere en ekstra chance for at opleve et band i eksplosiv udvikling. Du kan prøve at stå fast, men der er garanti for at blive revet godt og grundigt med, når du sætter fødderne i Falkonersalen den 20. november.

Billetsalget starter på torsdag den 21. august kl. 10 på kalaset-official.dk

Nøgleord

Kontakter

Links

Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts

Efter stor efterspørgsel: Kaizers Orchestra tilføjer ekstrakoncerter i Aarhus og København16.3.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse

I sidste uge offentliggjorde Kaizers Orchestra en omfattende europæisk jubilæumsturné, som bringer bandet til Train i Aarhus den 17. oktober og VEGA i København den 19. oktober 2026. Kort efter det officielle billetsalg startede i fredags, kunne TRAIN melde om kun få billetter tilbage – og nu følger VEGA trop. På grund af den store efterspørgsel tilføjes der derfor nu ekstrakoncerter i både Aarhus og København. De nye koncerter finder sted 16. oktober på Train i Aarhus og 18. oktober i VEGA i København og bliver en del af bandets omfattende europæiske jubilæumsturné. Her fejrer den norske sekstet 25 år på scenen, og publikum kan se frem til et stort anlagt show med sange fra hele bandets karriere – fra debutalbummet Ompa til du dør til nyere fanfavoritter. Billetsalget til ekstrakoncerterne er i gang nu via dtdconcerts.dk. Kaizers Orchesta – 25 års jubilæum 16. oktober – TRAIN, Aarhus (ekstrakoncert) 17. oktober – TRAIN, Aarhus (få billetter) 18. oktober – VEGA, København (ekstrakoncer

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye