
Statsministeren deltager i åbningen af Kulturmødet
Som en del af Kulturmødet Mors’ officielle åbning den 21. august kl. 11 er Mette Frederiksen i samtale med Lykke Friis om åndelig oprustning. Statsministeren er blot én af tre repræsentanter fra regeringen, som drager til Mors for at italesætte og diskutere kunsten og kulturens rolle i en opbrudstid. Hun får nemlig selskab af kulturminister Jakob Engel-Schmidt og minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen.

I næste uge åbner Kulturmødet Mors, og fra den 21. til 23. august kan man opleve mere end 700 samtaler og kunstoplevelser. Desuden kan det nu offentliggøres, at hele tre af regeringens ministre vil medvirke på Kulturmødet.
Statsminister Mette Frederiksen, kulturminister Jakob Engel-Schmidt og minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen kan tilsammen opleves i syv forskellige sammenhænge, hvor de på hver deres måde vil kaste et blik på kunsten og kulturens rolle i en opbrudstid.
- Som en del af officielle åbning deltager statsministeren i en personlig samtale om åndelig oprustning med Lykke Friis, som er direktør for Tænketanken EUROPA. Samtalen foregår torsdag den 21. august kl. 11:30 på Folkescenen.
- Kulturministeren, som tidligere har italesat kulturen som ”afgørende forsvarsvåben” i kampen mod fake news og udenlandsk påvirkning, vil deltage i flere arrangementer på Kulturmødet.
- Torsdag kl. 13 på Folkescenen gælder det paneldebatten om kulturel modstandskraft, som Clement Kjersgaard modererer, og som Dansk Kulturinstitut og Kulturmødet er fælles afsendere på.
- Samme dag vil han kl. 15:30 i Æblehaven deltage i Kodas paneldebat ”Hvordan kan kunsten overleve – og trives – i en AI-fremtid?”.
- Kl. 17:30 er han tilbage på Folkescenen for at debattere kulturel oprustning i kontekst af børn og unges trivsel i Kulturministeriets egen paneldebat.
- Fredag kl. 9 er han med Sangens Hus til morgensang på Folkescenen. Her vil han både vælge en af sangene og snakke om fællessangens potentialer ift. demokrati og velfærd.
- Ministeren for samfundssikkerhed og beredskab vil deltage i to arrangementer:
- Torsdag den 21. august kl. 14 deltage i paneldebatten ”Kultur når krisen rammer: Skal Danmark have et kulturelt nødberedskab?”, som er arrangeret af Region Midtjylland og Region Nordjylland. Debatten finder sted på Musikværket og modereres af Jane Mylenberg. De to øvrige paneldeltagere er Anders Kühnau (A), som er regionsrådsformand i Region Midtjylland og formand for Danske Regioner, og Sandra Bang-Schnack, som er programchef på Aalborg Universitetshospital.
- Torsdag fra den 21. august fra 15-16.30 vil ministeren møde sundhedsfolk og kulturskabere til en samtale om kulturens rolle i krisetid hos Ung Kult med moderator Camilla Aneto.
Direktør: ”Den helt rette platform for ministrene at mødes på”
Kulturmødets direktør Caspar Ryttergaard udtaler følgende:
”Vi er stærkt begejstrede for, at regeringen stiller op med hele tre ministre, særligt at statsministeren har valgt at deltage i vores åbning. Kulturministeren har spillet en afgørende rolle i at tale kunsten og kulturens rolle op i en opbrudstid, så det er fantastisk, at han her får mulighed for at udfolde sine tanker. Minister for samfundssikkerhed og beredskabs har helt naturligt en mere praktisk tilgang til problematikkerne, vi diskuterer, og det er et kærkomment perspektiv at få med ind i debatten om, hvordan kunsten og kulturen gør sin position og indflydelse gældende på måder, som andre fagområder ikke er i stand til. Kulturmødet er den helt rette platform for ministrene at mødes på, og jeg er sikker på, at vi vil få præsenteret nye og vigtige perspektiver på kunsten og kulturens potentiale.”
Kulturmødets største program nogensinde
Ved dette års udgave af Kulturmødet er ambitionsniveauet generelt højere end nogensinde før. I takt med begivenhedens voksende popularitet præsenterer Kulturmødet nemlig sit største program nogensinde.
Som altid er det helt gratis at deltage, og programmet er kurateret i samarbejde med Kulturmødets mange partnere fra hele landet.
Ligesom tidligere er samtaleprogrammet på Kulturmødet inddelt i en række temaspor:
- Demokrati
- Sundhed i kultur
- Opbrud
- Grøn dagsorden
- Fremtid og forretning
- Kunstnerliv
Tværgående for årets seks temaspor er Kulturmødets store fokus på næste generation, da samtalen med og om børn og unge er afgørende for vores fremtid. Ung Kult står igen i år for at skabe Kulturmødets ungeområde og på Børnenes Kulturmøde både skaber og oplever børnene kunsten og kulturen.
Et særligt EU-program
Desuden byder Kulturmødet på et særligt EU-program i forbindelse med det danske EU-formandskab.
Her kan man bl.a. opleve en stærk samtale mellem to europæiske kvinder, Sofi Oksanen og Apolonia Sokol, om feminisme og aktivisme, og hvordan den kommer til udtryk i deres kunstneriske praksisser. Mads Langer giver en særlig koncert med fokus på fællesskab.
Man kan også opleve belgiske Lieve Blancquaerts rørende fotoudstilling We are Europe, og der vil være fællessang i forbindelse med lanceringen af The EU Songbook, og en Eurovision-quiz under overskriften Glimmer eller geopolitik? Hertil kommer en vifte af filmvisninger, talks, digtoplæsninger og workshops.
Dyk ned i det fulde program på www.kulturmoedet.dk.
Kontakter
Kristina Sindberg
Tlf:24860184kristina@sindbergkommunikation.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Sindberg Kommunikation ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.