Aarhus Festuge annoncerer ekstra billetter til udsolgt jubilæumskoncert
Nu kan endnu flere komme med, når Aarhus Festuge fejrer sit 60-års jubilæum med den ultimative Aarhus-koncert i helt unikke rammer.

Thomas Helmig, Tina Dickow og Birthe Kjær er blot nogle af de Aarhus-artister, der er på programmet, når Aarhus Festuge den 6. september afholder den store 60-års jubilæumskoncert 'Aarhus Forbindelser – Lyden af Festugen gennem 60 år'.
I juni blev de 15.000 billetter til koncerten revet væk på få dage. I forbindelsen med indretningen af koncertpladsen, som arkitekter fra SLETH står for, har Aarhus Festuge fået mulighed for at øge kapaciteten til 18.000 publikummer.
Derfor kan Aarhus Festuge i dag kl. 10.00 sætte ekstra billetter til salg via United Tickets hjemmeside.
Jubilæumsstemningen starter tidligt
Jubilæumskoncerten finder sted på havnepladsen ved Pier 3, hvor Molslinjen plejede at sejle fra. Og der er flere gode grunde til komme ud til pladsen allerede, når den åbner kl. 17.
For frem til koncertstart vil pladsen emme af festlige aktiviteter, overraskelser og forskellige muligheder for både street food udvalgt af Jonas Kring fra Markedshallen Nicolinehus samt eksklusiv social dining.
Blandt andet vil DJ Rasmus Schack sørge for den helt rigtige vibe på pladsen, mens man kan komme på en musikalsk Festugerejse "down memory lane" med de erfarne Aarhus-DJ's Jakob Domino og René Kirkegaard.
Til aftenen sætter de den perfekte jubilæumsstemning med et DJ mix af en lang række af de mange artister, der gennem tiden har optrådt til Aarhus Festuge fra The Rolling Stones og Björk til Peter Belli og Underworld.
Om koncerten
- Jubilæumskoncerten 'Aarhus Forbindelser – Lyden af Festugen gennem 60 år' finder sted lørdag den 6. september kl. 21 ved Pier 3. Koncertpladsen vil være åben fra kl. 17.
- Koncerten varer ca. to timer.
- Ekstra billetsalg starter kl. 10 torsdag den 14. august via dette link: https://aarhusfestuge.unitedtickets.dk/event/aarhus-forbindelser/pier-3/3418909
Billetpris er 225 kr. plus gebyr. - Følgende navne optræder til koncerten:
Abcitoo
AGGi
Asbjørn
Steffen Brandt
DAYYANI
Tina Dickow
Ann-Mette Elten
Anna Frank
Thomas Helmig
Birthe Kjær
Mek Pek
Allan Olsen
Peter A.G.
Kate Svanholm
Lis Sørensen
Østen
Bandet til koncerten består af:
Dennis Ahlgren
Johan Dalgaard
Kristian Kold
Johannes Nørrelykke
Janus Nevel Ringsted
Anne Seir
DJ's:
Jakob Domino
René Kirkegaard
Dj Schack - På Spotify-playlisten 'Festugemusik i 60 år' kan man se en liste med mange af de danske og internationale artister, der har optrådt til Aarhus Festuge gennem tiden.'
- Koncertpladsen er indrettet i samarbejde med SLETH.
- 'Aarhus Forbindelser – Lyden af Festugen gennem 60 år’ er skabt i samarbejde med Beatbox Booking.
- ’Aarhus Forbindelser – Lyden af Festugen gennem 60 år’ er generøst støttet af Salling Fondene.
- Tak til MSC, Blue Water Shipping og Anco Transport for bidrag af containere til pladsen.
- I forbindelse med Festugens jubilæumsfejring lørdag den 6. september vil en lang række aktiviteter rundt i Aarhus finde sted i løbet af dagen. Læs mere om 'Hele Aarhus Fejrer'.
For ønske om pressakkreditering til koncerten bedes man kontakte presseansvarlig for Aarhus Festuge, Lau Lehrmann: lau@aarhusfestuge.dk
Aarhus Festuge 2025 finder sted i dagene 29.08.-07.09.2025.
Nøgleord
Kontakter
Lau LehrmannPresse- og kommunikationsansvarlig, Aarhus Festuge
Tlf:29 20 94 86lau@aarhusfestuge.dkBilleder










Links
Om Aarhus Festuge
Med 1000 arrangementer på 10 dage er Aarhus Festuge en af Nordeuropas største kulturbegivenheder, med internationale kunstnere, lokale artister, samt oplevelser for både børn og voksne. Her kan man opleve kunst og kultur på højeste niveau, når hele Aarhus summer af musik, teater, arkitektur, gastronomi, kunst, debatter og alt derimellem.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Festuge
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Festuge
Aarhus Festuge fejrer 60-års jubilæum med storslået byfest28.8.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Programmet er nu klar til Festugens store 60-års jubilæum lørdag den 6. september, hvor Aarhus Midtby vil summe af liv og enkelte gader bliver spærret af.
Aarhus Festuge kaster lys på byens fortid og fremtid21.8.2025 10:09:35 CEST | Pressemeddelelse
I år kan Festugegæster igen opleve den populære Lysfest rundt i det aarhusianske nattemørke.
Pressekreditering til Aarhus Festuge 202520.8.2025 14:43:16 CEST | Pressemeddelelse
Det er nu muligt at ønske pressebilletter til Aarhus Festuge 2025.
Dronning Margrethe åbner Aarhus Festuge 202519.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Båndet mellem H.M. Dronningen og Aarhus Festuge kan i år fejre 60-års jubilæum.
Morgendagens danske musiknavne optræder til stor gratisfestival under Aarhus Festuge7.8.2025 09:56:09 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Festuge har igen inviteret en række lokale koncertarrangører til at sætte programmet på Festugens store scene i Mølleparken. Resultatet er et program fuld af shoegaze, hyperpop, dansksproget indie, alternativ rock, afrobeat og en masse spændende bud på fremtidens navne i dansk musik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum