Landbrug & Fødevarer

Gistrup-par åbner dørene til deres hønsegård digitalt – hele Danmark kan kigge med

13.8.2025 08:00:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse

Del

I Gistrup syd for Aalborg driver Jørgen og Ane en økologisk ægproduktion med 48.000 æglæggere. Nu inviterer de hele landet indenfor – via et livestream-projekt, der kører fra den 13. august til den 10. september på www.hønsestalden.dk.

L&F

Kameraerne viser livet i stalden døgnet rundt: Hønerne, der støvbader, hviler sig på siddepinde eller skraber i hønsegården.

"Det er en fantastisk mulighed for at vise vores hverdag – både til folk her i lokalområdet og til resten af landet – uden at forstyrre dyrene. Vi er stolte af vores produktion og glæder os til at dele den," siger Jørgen.

Kendt i lokalområdet
Mange i Gistrup kender allerede Jørgen og Ane enten gennem den lokale børnehave, hvor Ane er pædagog, eller fordi Jørgen jævnligt tager imod skoleklasser og fortæller om livet som landmand. Nu kan endnu flere få et indblik – uden at skulle køre ud til gården.

Et kig bag kulisserne
Livestreamen giver seerne mulighed for at følge med i både de små og store øjeblikke i produktionen: fodring med grovfoder på verandaen, ægbåndet, der ruller, og hønernes bevægelse mellem stald og udeareal.

"Vi håber, at folk får øjnene op for, hvordan en økologisk ægproduktion foregår – og at det måske inspirerer nogle af de unge i lokalområdet til at interessere sig for landbrug," tilføjer Jørgen.

Et projekt med erfaring bag sig
Livestreamen er en del af en landsdækkende indsats for at skabe åbenhed om fjerkræproduktionen. Tidligere har danskerne kunnet følge slagtekyllinger og skrabehøns – med stor interesse fra omverdenen.

Se med: www.hønsestalden.dk (13. august – 10. september), og skulle man have lyst til at se produktionen i virkeligheden, så er Jørgen og Ane Åbent Landbrug-værter den 21. september. Tilmelding åbner snart på www.aabentlandbrug.dk.

Fakta om livestreamen

  • Bedrift: Økologisk ægproduktion ved Gistrup, Nordjylland
  • Antal høner: 48.000 økologiske høner
  • Produktion: ca. 15 mio. æg årligt
  • Periode: 13. august – 10. september
  • Formål: Åbenhed, vidensdeling og dialog

Kontakter

Billeder

Om Landbrug & Fødevarer

Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder

Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer

Her er restauranterne, der er nomineret til Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost 20268.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Siden juni måned er det strømmet ind med indstillinger fra hele landet til dette års kokkekonkurrencer, Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost, og nu er de nominerede fundet. I løbet af efteråret skal de præsentere deres retter for en besøgende jury, hvor restauranterne skal vise, hvordan hhv. det grønne, fisk & skaldyr, gris og ost kan løftes til nye gastronomiske højder. Vinderen i hver kategori offentliggøres den 9. november, ved årets awardshow i samarbejde med White Guide lanceringen på Villa Copenhagen - en aften dedikeret til smag, håndværk og spændende fortolkninger af de fire råvarer, der i høj grad definerer dansk gastronomi. Fire kategorier og 12 restauranter fra hele landet For første gang består Årets kokkekonkurrencer af fire kategorier: grønt, fisk & skaldyr, gris og ost. De 12 nominerede restauranter spænder fra Skagen og Hanstholm til Djursland, Aarhus, Vejle, Odense og København og tæller både gastronomiske fyrtårne

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye