Ny dommertrio i 'X Factor'
12.8.2025 12:27:12 CEST | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse
Når 'X Factor' 2026 rammer skærmen, bliver det med en ny dommertrio ved bordet. Nanna Øland Fabricius og Thomas Blachman har sagt ja til endnu en sæson og får selskab af Benjamin Hav.

Benjamin Hav er musiker og rapper - og fra 2026 er han nu også 'X Factor'-dommer på TV 2. Han bliver en del af dommertrioen i selskab med Nanna Øland Fabricius og Thomas Blachman. Et job, den 40-årige musiker glæder sig meget til:
- 'X Factor' samler nationen. Det er nationens lim ligesom landskampe, kongehuset og sankthans! Ikke sindssygehospitalet Sankt Hans, men 23. juni, hvor vi elsker vort land. Jeg elsker 'X Factor', som jeg elsker en skål risengrød julenat. Kæmpe smørklat, kæmpe energi! Jeg har set 'X Factor', siden jeg var ung, og jeg har grædt og grint til programmet, været sur på programmet, råbt ad skærmen, og jeg har engang smadret et Samsung TV i raseri over en dommerbeslutning. 'X Factor' har skabt hele paletten af følelser i mig, og jeg har siddet der foran skærmen med hele nationen og er vokset op med programmet.
'X Factor' har været som min nanny. Det er dét program, der har opdraget mig og lært mig, hvad der er rigtigt og forkert. Programmet har lært mig mere om livet end mine skolelærere. Blachman har været min dansklærer.
Helt særlig karakter i dansk musik
Dorte Borregaard, der er underholdningsredaktør på TV 2, ser frem til at byde Benjamin Hav velkommen som dommer i 'X Factor':
- Han er en helt særlig karakter i dansk musik med et kæmpe musikalsk og alsidigt virke, som bliver spændende at se foldet ud. Rent fagligt komplementerer han vores to øvrige dommere rigtig godt - og vi synes, dynamikken mellem de tre er både underholdende, overraskende og eftertænksom, hvilket klæder 'X Factor’ rigtig godt, siger Dorte Borregaard.
Ser frem til at lære noget af deltagerne
Der er precasting til den kommende sæson af 'X Factor' onsdag 13. august i Aarhus og lørdag 16. august i København. Og netop deltagerne i den kommende sæson ser Benjamin Hav frem til at stifte bekendtskab med:
- Jeg glæder mig til at arbejde med vækstlaget i dansk musik. Jeg ser frem til at lære noget af de her deltagere. Jeg er kommet med i programmet primært for at lære af deltagerne og de andre dommere, så vi kan skabe noget sammen.
Se mere på xfactor.tv2.dk #xfactortv2
Nøgleord
Kontakter
Charlotte Amtrup KjærPR-konsulent
Underholdning
Billeder
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
2025-resultat giver TV 2 solidt afsæt til ny strategi med fokus på gennemslagskraft og relevans for alle26.3.2026 09:14:48 CET | Pressemeddelelse
Årsresultatet for 2025 markerer afslutningen på strategien 'Play til alle', som har gjort TV 2 Play til den mest sete streamingtjeneste i Danmark med 1,2 mio. abonnementer, og hvor TV 2s omsætning har rundet 4,3 mia. kr., mens knap hver anden omsætningskrone nu er digital – hvilket er omsat i øgede investeringer i dansk indhold og målrettede teknologiinvesteringer. Det giver TV 2 et stærkt udgangspunkt for 2030-strategien om at være nummer 1 i danskernes hverdag.
Få det sidste svar på TV 2 før du sætter dit kryds til folketingsvalget19.3.2026 14:24:05 CET | Pressemeddelelse
12 timer før valgstederne åbner, samler TV 2 de 12 partiledere til en sidste debat om valgets varmeste emner. Det sker i 'Det sidste svar' mandag 23. marts forud for halvandet døgn med intens valgdækning på TV 2.
TV 2 sadler om i kommentatorboksen til Tour de France11.3.2026 08:59:15 CET | Pressemeddelelse
Det bliver Lars Bak, som sætter sig ved siden af Dennis Ritter for at kommentere Tour de France på TV 2 til sommer.
TV 2 styrker weekenden med helt nye underholdningsprogrammer i 202610.3.2026 11:59:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden er det tidspunkt på ugen, hvor danskerne bruger mest tid på tv og streaming, og hvor efterspørgslen på fælles tv-oplevelser er størst. Derfor styrker TV 2 weekendunderholdningen og lancerer fem nye titler, der kan samle seerne.
Rolf Sørensen får ny rolle hos TV 2 under Tour de France5.3.2026 10:59:27 CET | Pressemeddelelse
Rolf Sørensen vender tilbage til TV 2s dækning af Tour de France i en ny rolle, hvor han skal fungere som ekspert hjemme fra Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



