Populære rastepladser ved Karlslunde får 28 lynladere til elbiler
Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler.

Arbejdet med at bygge ladeparker på rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest er netop startet. Efter planen vil de første elbilister kunne sætte ladestikket i bilen på rastepladserne allerede i begyndelsen af 2026.
Når de nye ladeparker står færdige, vil der være 14 lynladere på hver af rastepladserne med en effekt på op til 400 kW. Med let adgang til motorvejen kan travle bilister komme hurtigt på farten igen.
”Rastepladserne ved Karlslunde er blandt de mest besøgte i landet – især i ferieperioder og weekender, hvor mange skal krydse Sjælland. Derfor giver det rigtig god mening at placere to store ladeparker netop her,” siger projektleder Christian Axelsen fra Vejdirektoratet.
Ladeparkerne skal drives af OK, og det vil være muligt for alle elbilister at lade op - uanset om de har abonnement eller ej.
Ladeparkerne bliver overdækket, så trafikanterne kan stå i ly for regn og sol under opladningen. Desuden bliver der monteret solceller på overdækningerne, som skal bidrage til den grønne omstilling.
Fakta om ladeparkerne
Entreprenør Søren Kristiansen er hovedentreprenør på opgaven med at bygge ladeparkerne, og DAV Nordic står for etableringen af overdækninger med solceller.
Hver lynlader, der servicerer to ladepladser, har en effekt på op til 400kW.
To af ladepladserne er til lange køretøjer såsom varevogne og biler med campingvogn eller trailer.
De nye ladeparker ved Karlslunde er en del af Vejdirektoratets større indsats for at styrke ladeinfrastrukturen langs de danske motorveje.
Med Infrastrukturplan 2035 er der afsat 500 millioner kroner til udrulning af ladeinfrastruktur. De første lynladepladser er allerede åbnet, og i 2026 skal 22 nye ladeparker med samlet set 288 lynladepladser stå klar langs de danske motorveje.
Læs mere om de offentlige lynladere på Vejdirektoratets hjemmeside
Nøgleord
Kontakter
Christian AxelsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:25 27 34 40CAX@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Lemvig: Ombygningen af lyskrydset ved Ringkøbingvej og Romvej er nu færdig31.10.2025 12:59:08 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet har afsluttet ombygningen af lyskrydset ved Ringkøbingvej og Romvej i Lemvig. Det nye kryds er etableret med separate venstresvingsbaner på både Ringkøbingvej og Romvej, og med ny lysregulering, der skal forbedre sikkerheden og trygheden for trafikanterne.
Nordgående fra- og tilkørsel ved Horsens C <56b> spærres fra 3. november til 4. december30.10.2025 14:33:26 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter i nordgående retning, som skal til eller fra E45 Østjyske Motorvej ved Horsens C <56b>, skal benytte alternative ruter den kommende måned.
Vejdirektoratet inviterer til drop in-møde om nye cykelstier mellem Hammer Torup og Sydmotorvejen27.10.2025 12:59:13 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet inviterer mandag den 3. november til drop in-møde om de kommende cykelstier mellem Hammer Torup og Sydmotorvejen, der skal gøre det mere trygt og sikkert at tage cyklen. Her kan interesserede komme forbi og høre om projektet, der efter planen står færdig i oktober 2028.
Rasteplads Ejer Bavnehøj spærres midlertidigt i begge retninger23.10.2025 13:54:49 CEST | Pressemeddelelse
Begge rastepladser ved Ejer Bavnehøj på E45 Østjyske Motorvej lukker midlertidigt i slutningen af oktober og begyndelsen af november. Lukningerne sker som led i udbygningen af motorvejen, og trafikanter ledes ad skiltede omkørsler i området.
Midterværn udskiftes mellem Utterslev Mose og Gladsaxe23.10.2025 10:50:41 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udskifter midterautoværnet på Hareskovvej og Hillerødmotorvejen fra Utterslev Mose til Gladsaxe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

