Salling Seeds åbner for investeringer i startups og innovatører
Salling Group åbner nu officielt for ansøgninger til koncernens nye investeringspulje, Salling Seeds. Med en samlet investeringsramme på 500 millioner kroner ønsker Salling Group at styrke koncernens adgang til ny viden, teknologier og bæredygtige løsninger.

Salling Seeds blev lanceret i efteråret 2024 som en del af Salling Groups strategi, Aspire28, og markerer en ny måde at arbejde med innovation på i Danmarks største dagligvarekoncern med forretning på tværs af seks europæiske markeder.
Målet er at engagere sig i start-ups og scale-ups, som med nye forretningsmodeller og teknologier kan bidrage til at udvikle detailbranchen – og styrke Salling Groups kerneforretning på længere sigt.
- Vi har hver dag et stærkt fokus på at drive og optimere vores forretning, men detailbranchen er under konstant forandring. Med Salling Seeds ønsker vi at bygge bro mellem den innovative styrke, vi ser hos iværksættere og den skala og erfaring, vi selv bringer ind, siger Andreas Møballe, Head of Strategy, Mergers & Acquisitions samt Salling Seeds i Salling Group.
Søger ambitiøse virksomheder med attraktivt vækstpotentiale
Salling Seeds vil investere i start-ups fra seeds-fasen til mere modne scale-ups med potentiale til at transformere detailhandlen. Målet er gøre en aktiv forskel for kunder, medarbejdere og den generelle drift i Salling Group. Det kan være løsninger inden for alt fra ny teknologi, digitale kundeoplevelser, bæredygtighed og nye forbrugertrends. Salling Seeds' individuelle investeringer vil typisk være fra minimum fem mio. kroner til 25 mio. kroner i første runde.
Virksomheder kan ansøge via platformen sallingseeds.com, hvor en guide hjælper interesserede selskaber igennem processen.
- Vi ved, at rigtig mange dygtige iværksættere kæmper for både kapital og kvalificerede sparringspartnere. Med Salling Seeds kan vi tilbyde begge dele – og som en større nordeuropæisk detailkoncern med aktiviteter i seks lande, kan vi bidrage med skala, viden og et stort netværk, som kan understøtte og skabe vækst for innovative selskaber, siger Andreas Møballe.
Globalt udsyn med fokus på Europa
Salling Seeds opererer med globalt udsyn og kan investere uden for Salling Groups nuværende geografiske markeder. I første omgang vil fonden dog prioritere investeringer i Europa, hvor synergien med Salling Groups aktiviteter og netværk vurderes størst.
- Detail er i hastig udvikling, og innovation kender ikke landegrænser. Vi går til markedet med et åbent sind og ser efter løsninger, der både kan styrke vores forretning – og gøre en reel forskel for kunderne, fortæller Andreas Møballe.
Salling Seeds åbner officielt for ansøgninger i dag, og interesserede virksomheder kan finde mere information og ansøge via sallingseeds.com
Salling Group driver i alt 2.100 butikker i Danmark, Tyskland, Polen, Estland, Letland og Litauen med en årlig omsætning på i alt 86 mia. kr. og ca. 70.000 medarbejdere. Koncernen har et strategisk sigte om at stå endnu mere robust gennem fortsat vækst i kerneforretningen, betydelige opkøb og investeringer i innovation, teknologi og bæredygtighed.
Yderligere kommentarer:
Andreas Møballe, Head of Strategy, Mergers & Acquisitions and Salling Seeds, via Salling Group Communication; +45 8778 5002 // press@sallinggroup.com
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Rimi og Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 70.000 dedikerede kolleger i Danmark, Tyskland, Polen, Letland, Estland og Litauen servicerer hver uge millioner af kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,3 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Innovation Day 2025 med historisk stor præmie: Salling Group søger nye og innovative nonfood-produkter31.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group, Danmarks største detailvirksomhed, inviterer endnu en gang kloge og kreative hoveder til Nonfood Innovation Day på hovedkontoret i Aarslev, Aarhus, hvor et helt nyt og kundevendt format introduceres.
Salling Group hugger toppen af ananasen21.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunder i Bilka, føtex og Netto behøver ikke længere irritere sig over flossede indkøbs- og affaldsposer, idet toppen af ananasen hugges af.
Kvindernes fodbold-EM: Få en signeret fanplakat, adgang til spillerportrætter og lær at lave Zidane-finten26.6.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du en fodboldfan i hjemmet? Lige nu kan kunder i Salling Groups tre dagligvarekæder Netto, føtex og Bilka tage EM-fodboldfeberen med hjem i stuerne, når de er ude at handle.
Salling Fondene anerkender medarbejdere med millionbeløb20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år kan 15.000 medarbejdere i Danmark, Tyskland og Polen se frem til en ekstra udbetaling på deres juni-lønseddel, når Salling Fondene uddeler mere end 16 millioner kroner.
føtex sætter ambitiøse sundhedsmål for 203011.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fokus på Nøglehulsmærkede varer samt mindre sukker og fedt i det samlede varesortiment vil føtex gøre det lettere for kunderne at træffe et sundere valg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum