Åbner sæsonen lørdag: Christian Eriksen kan ende i Hollywoodklub
Uret tikker for Christian Eriksen, der mangler afklaring på karrieren – kan Wrexham og Championship lokke ham til? Ja, siger Danske Spil.

Når det danske landshold skal udtages, har Christian Eriksen i over 15 år været en af de første, der blev inviteret. Men en invitation til landsholdet er som udgangspunkt afhængig af, at man spiller fast i en klub på et vist niveau.
Når Wrexham AFC – det walisiske vidunderhold med den celebre ejerkreds – løber på banen lørdag kl. 13.30 til deres første kamp nogensinde i den næstbedste, engelske fodboldrække, kan det være, den danske landskampsrekordholder ser ekstra interesseret med. For klubben har nemlig meldt deres interesse i Christian Eriksen – noget, Eriksens agent dog ikke virker helt varm på. Det på trods er oddset for, at Eriksen og Wrexham finder sammen, raslet ned fra 35,00 til nu 7,00.
”Christian Eriksen kan ikke vælge frit blandt klubber i de største ligaer, og da uret tikker, må han nok til at overveje at træde et lille skridt ned for at sikre fast spilletid og en vis status i truppen. Her kan Wrexham være det rigtige match, og hvem ved, om Eriksen vil kunne hjælpe klubben hele vejen op i Premier League, hvilket er ejernes erklærede mål? Det ville Hollywood ikke kunne have skrevet bedre,” siger Jan Trier, som er oddsætter hos Oddset og Danske Spil, med reference til, at Wrexham ejes af bl.a. Hollywood-stjernen Ryan Reynolds.
Ajax Amsterdam er dog stadig Danske Spils favorit til Eriksens næste destination, ligesom Mallorca i den bedste, spanske række ligger godt til.
”Hvis Christian Eriksen kan lykkes med at lande en fornuftig aftale med enten Ajax eller Mallorca, tror vi, at han vælger den vej frem for Championship og Wrexham – men der er altså en vis sandsynlighed for, at det spændende og anderledes projekt i Wales kan lokke danskeren til,” siger Jan Trier.
Transfervinduet lukker den 3. september, så Christian Eriksen har stadig tid til at overveje, hvor han vil spille næste sæson.
|
Danske Spils odds på Christian Eriksens næste klub |
|
|
Ajax |
2,85 |
| Mallorca | 5,75 |
| Wrexham | 7,00 |
| OB | 10,00 |
| FCK | 40,00 |
| Middelfart | 250 |
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil efterlyser 3 millionærer29.12.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Er du millionær uden at vide det? Danske Spil uddelte 1. juledag millioner til 29 heldige danskere – men mangler stadig at finde 3 af vinderne.
Danske Spil fortsætter millionregn - små 10 millioner til to danskere27.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk uddelte Danske Spil i går mange millioner til heldige danskere. 1. juledag blev 29 danskere millionærer på Lotto, og 2. juledag vandt to danskere næsten ti millioner kroner på Eurojackpot.
Her landede alle Det Store Jule Lottos millioner: 29 danskere fra hele landet er nu julemillionærer26.12.2025 08:58:07 CET | Pressemeddelelse
Ikke færre end 29 danskere fik sig torsdag aften en forsinket julegave fra Danske Spil – af den slags, der IKKE skal byttes. Se her, hvor alle de heldige vindere kommer fra.
Her er hun: Årets første millionær på skrabekalenderen23.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Sydsjælland har som den første skrabet 10 juletræer på Danske Spils og Quicks røde skrabejulekalender. ”1.000.000, det er et vildt tal,” siger hun.
Får 149 millioner ind på kontoen i dag: ’Det er surrealistisk!’22.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver rigeligt råd til store julegaver i år i et lille hjem i Rudersdal Kommune. I dag udbetaler Danske Spil nemlig gevinsten på 149 millioner kroner fra Eurojackpot – lige i tide til de sidste gaveindkøb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum