Vinder million i Lotto og køber kaffemaskine – på tilbud
Heldig mand fra Odense vinder 1.000.000 kroner – og bruger straks en lille sjat på en ny maskine til køkkenet.

Man bliver ikke immun overfor et godt tilbud, bare fordi man har vundet en million i Lotto – det er en heldig mand fra Odense et ganske godt bevis på. Han vandt for nyligt en million skattefri kroner på Millionærchancen i Lotto, og noget af det første, han brugte penge på, var en ny kaffemaskine.
”Den kostede 8.000 kroner, men så var der 20% procent rabat. Den var lige sat ned hen over weekenden,” forklarer manden med et grin.
Han er vældigt tilfreds med sit nyindkøb, for den får bare morgenkaffen til at smage bedre end normalt – men der er nu stadig noget, som han mangler, før det er helt ligesom på caféerne ude i byen, synes han.
”Det er sådan en espressomaskine, og den er rigtig fin. Den kan også varme og skumme mælken, men altså, jeg skal jo lige blive lidt bedre til at bruge den. Jeg skal lige have øvet mig i at hælde mælken op i koppen, så det ser ud ligesom det, man får rundt omkring. Jeg skal have lært mig at lave et træ eller et hjerte i kaffen. Jeg må kunne se en video på youtube, så jeg kan lære at lave de der mønstre,” siger han.
Udover kaffemaskinen, så er en del af gevinsten gået direkte videre til næste generation, idet manden og konen med det samme vidste, at de ville begave børnene med et klækkeligt arveforskud.
”Ja, de har fået en god sjat hver, inden for de grænser, som der nu er,” siger han.
Selv med en kaffemaskine på tilbud og godt med forskudsarv til børnene, så er der stadig godt med gevinst-penge på kontoen, og derfor fortæller manden, at han og konen nu vil overveje at gøre en gammel rejse-drøm til virkelighed:
”Vi har ikke helt fundet ud af, hvad vi skal gøre lige her og nu, men vi har længe snakket om at rejse til New Zealand, og det kan være, at det er rykket lidt tættere på nu, end før vi vandt. Nu har vi i hvert fald pengene til en tur derned,” siger han og tilføjer, at livet ellers går sin vante gang i det lille, fynske hjem.
”Vi har ikke ændret os så meget. Jeg tænker egentlig, at vi gør, som vi plejer. Vi går da stadig og kigger efter de gule prisskilte, selv om det er tit, at min kone bemærker, at det jo ikke længere er nødvendigt,” konstaterer manden.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Tidlig julegave fra Danske Spil: Dansker vinder 8 millioner i Lotto21.12.2025 08:12:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan gå julen i møde med 8.000.000 skattefrie kroner på kontoen – to mere kan kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor millionerne landede.
Folket i tvivl som aldrig før: Hvad vil kongen sige?20.12.2025 09:45:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil melder om større spredning end normalt i danskernes gæt på, hvad kongens nytårstale vil indeholde. ’Søens folk’ stadig langt nede på listen på Oddset.
Mindst 25 danskere bliver millionærer første juledag19.12.2025 08:29:42 CET | Pressemeddelelse
Sjappet jul: Første juledag regner det med millioner, når Danske Spil uddeler 25 ekstra gevinster á 1 million kroner i Det Store Jule Lotto. Det er – sammen med Påske Lotto – årets største millionærchance i Lotto.
Danske Spil sender over 10 millioner ud til heldige danskere15.12.2025 09:49:15 CET | Pressemeddelelse
Millionerne rullede lystigt af sted i Danske Spils lotterier i sidste uge. Både Lotto og Eurojackpot gjorde danskere til millionærer. Se her, hvor gevinsterne landede.
Svært at finde grimasse, der kan passe: - vinder million i Lotto på vej til skæld ud-møde13.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Tab og vind med samme sind,’ siger man: Men det kan godt være svært at være sur, når man lige har vundet en million i Lotto…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum