Har du været en tur i ’døgneren’? – her landede Danske Spils millioner i lørdags
4.8.2025 09:15:49 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Danske Spil og Lotto gjorde lørdag to danskere til millionærer – den ene af dem ved det måske ikke endnu, så læs med her, hvis du har en Lotto kupon liggende derhjemme: Den kan være mange penge værd!

For bare et par uger siden var der en heldig person i Randers, som vandt hele 10.000.000 i Lotto… og nu må Danske Spil sørme igen uddele en af de store gevinster i den østjyske by.
Ved lørdagens trækning i Lotto var der ingen, som vandt førstepræmien, men ved den efterfølgende ekstratrækning, som går under det passende navn Millionærchancen, var der som sædvanligt to heldige danskere, der fik jackpot. De vandt nemlig hver især en rund million kroner. Skattefrit, vel at mærke.
Den første millionær kommer fra Aalborg Kommune og har spillet med via sit abonnement. Der var ikke andre gevinster på kuponen, så den samlede præmier er på præcis 1.000.000 kroner, som inden længe ryger direkte ind på den heldige vinders konto.
Det gælder ikke for den anden nyslåede millionær. Her er der nemlig tale om en fysisk kupon, hvor vinderen først kan få udbetalt sin gevinst, når han eller hun får tjekket kuponen.
Vinderkuponen er blevet købt hos kiosken Kristrup Døgner, som ligger på Valdemarsvej i Randers. Der var ikke andre gevinster på kuponen, men ejeren skal altså alligevel sørge for at få tjekket kuponen. Den er guld værd!
Gevinsterne bringer også glæde hos Danske Spil, der får lov at udbetale de mange penge.
“Selvom vi uddeler milliongevinster hver uge, er det aldrig blevet rutine. Hver ny vinder er en ny glædelig historie, og det er vi stolte over at være en del af i Danske Spil,” siger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Lotto, vindertal 2. august
4, 7, 10, 12, 23, 25, 35
Lotto, tillægstal 2. august
9
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil mangler stadig at høre fra flere af sidste uges millionærer13.4.2026 11:44:15 CEST | Pressemeddelelse
Der blev vundet fire milliongevinster i Lotto og Eurojackpot i sidste uge. Men Danske Spil kender kun identiteten på to af de nyslåede millionærer – de to sidste er stadig derude.
Løber med førstepræmien: 8.000.000 kroner på vej til heldig dansker12.4.2026 08:23:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ramte plet ved lørdagens trækning i Lotto og kan se frem til 8.000.000 kroner. To andre kan også kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor heldet slog ned.
Usædvanligt mange Lotto-vindere: ”2026 tegner helt vildt”11.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Man skal være heldig for at ramme syv rigtige i Lotto og det sker ikke hver uge, men for tiden sker det usædvanligt ofte. Årets første kvartal har budt på flere vindere, end normalt: ’Et tilfælde,’ lyder det forundret hos Danske Spil.
Mand fra Jelling blev ringet op med 200.000 kroner: Var slet ikke klar over, han spillede med10.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Jelling fik noget af en overraskelse, da Danske Spil ringede og fortalte, at han havde vundet 200.000 kroner i Klub Lotto. Nu drømmer han og hans kone om at bruge gevinsten på oplevelser og en rejse til Japan.
Danske Spil: ’X Factor får sådan en finale, hvor man ikke tør blinke”10.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddssætteren fra Danske Spil glæder sig til fredagens finale i X Factor: ”Det bliver ikke ligesom sidste år, hvor vi nærmest kendte vinderen på forhånd. I år bliver det en rigtig finale.”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum