ITD advarer: Vejafgiftsbøder overgives nu til politiet
ITD – International Transport Danmark – ser nu de første eksempler på vejafgiftsbøder, der lander hos politiet. Derfor advarer brancheorganisationen vognmændene: Et nyt bødeforlæg fra politiet kræver en ny indsigelse – også selvom der tidligere er klaget.

På det første halvår med den kilometerbaserede afgift, der trådte i kraft den 1. januar 2025, er der udstedt omkring 40.000 vejafgiftsbøder. En stor del af bøderne skyldes ifølge brancheorganisationen for vejgodstransport, ITD, tekniske systemfejl og hændelige, menneskelige fejl.
Men selv i disse tilfælde af fejl bliver indsigelserne som regel afvist af Sund & Bælt, erfarer ITD. Derfor har brancheorganisationen rådgivet sine medlemmer til ikke at betale de afviste bødeindsigelser. Ved betaling anerkender man bøden – og ifølge ITD bør vognmænd naturligvis ikke tage skylden på sig, medmindre de reelt har begået en fejl. I de sager, hvor bøden ikke er blevet betalt, bliver sagen overgivet til politiet, der overtager den strafferetlige behandling. ITD ser nu de første eksempler på dette, og budskabet til medlemmerne er klart:
“Får du en ny bøde fra politiet, skal du reagere inden for den fastsatte frist. Det gør du ved at gøre indsigelse på ny og bede om et retsmøde, og her står ITD selvfølgelig klar til at rådgive dig. Det gælder, uanset om du eller ITD allerede har gjort indsigelse én gang. Systemet opfatter det som en ny sag – og hvis du ikke svarer, risikerer du en dom uden varsel,” fortæller John Agervig Skovrup, formand for ITD.
ITD har klaget til EU: Statens vejafgiftsbøder er ulovlige
Sideløbende med den juridiske rådgivning til medlemmerne offentliggjorde brancheorganisationen i marts, at statens sanktionsmodel for vejafgiftsovertrædelser er ulovlig. Alle vejafgiftsbøder følger nemlig en vejledende sats, der hverken tager hensyn til overtrædelsens karakter eller alvor. Ifølge ITD er det i strid med EU-lovgivningen, og på den baggrund har organisationen indgivet en formel klage til EU-Kommissionen.
John Agervig Skovrup understreger, at ITD vil følge sagen helt til sidste punktum: “Vi har sagt det før, og vi siger det gerne igen. Det her handler ganske enkelt om at sikre vognmændenes retssikkerhed – og vi giver ikke op. Vi følger vejafgiftsskandalen helt til dørs.”
ITD opfordrer fortsat alle medlemmer til at kontakte organisationen, hvis de modtager uretmæssige vejafgiftsbøder. I disse tilfælde foretager brancheorganisationen en juridisk vurdering og gør indsigelse i de sager, hvor der er grundlag. Den 29. juli 2025 har ITD på vegne af medlemmer og VIALTIS-kunder gjort indsigelse i omkring 3.000 bødesager – og tallet er fortsat stigende.
Kontakter
Maria FeldbergChefjuristITD
Til baggrundsinformation om den kilometerbaserede vejafgift
Simone Lykke SørensenPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:60208647sls@itd.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
AMU Nordjylland sender fire hold elever og lærlinge ud i verden med støtte fra FDE Fonden10.12.2025 12:29:40 CET | Pressemeddelelse
Fire hold elever og lærlinge fra AMU Nordjyllands transportuddannelser kan i 2026 se frem til studieture til Nuuk, Edinburgh, Budapest og Hamburg. FDE Fonden har valgt at støtte alle fire projekter, som på hver deres måde bidrager til elevernes faglige udvikling, personlige dannelse og fællesskab på uddannelserne.
Fremtidens teknologi rykker ind på EUC Lillebælt: Får støtte til både lagerautomat og droner10.12.2025 11:53:03 CET | Pressemeddelelse
Støtten fra FDE Fonden skal styrke undervisningen på EUC Lillebælt og give eleverne i Fredericia erfaring med moderne teknologi i transportbranchen.
FDE Fonden uddeler 1,2 mio. kr. til projekter, der styrker transportbranchen10.12.2025 11:51:10 CET | Pressemeddelelse
Fra nye undervisningsmaterialer og trafiksikkerhed til faglige forløb og unges vej ind i branchen. 26 projekter får støtte i FDE Fondens anden ansøgningsrunde 2025.
EU-Kommissionen går ind i sagen om danske vejafgiftsbøder1.12.2025 14:36:57 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen beder nu den danske stat redegøre for den kilometerbaserede vejafgifts faste bødepraksis, efter brancheorganisationen International Transport Danmark har klaget over manglende proportionalitet.
Anklagemyndigheden tilbagekalder vejafgiftsstraffesager26.11.2025 14:17:23 CET | Pressemeddelelse
Fredagens fire straffesager mod vognmænd for ubetalte vejafgiftsbøder tilbagekaldes på ubestemt tid. Ifølge International Transport Danmarks direktør, Stefan K. Schou, er Anklagemyndighedens timing fuldstændig hensynsløs.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum