Ny ekspertrapport: Alvorlig lidelse er uundgåelig på pelsfarme
En ny udtalelse fra EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd slår fast, at der er alvorlige problemer med dyrevelfærden på pelsfarme og ingen mulighed for at ændre på dette i de nuværende bursystemer. Samtidig viser ny måling, at et stort flertal af danskere tager afstand fra at opdrætte dyr for deres pels.

I dag har EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd, offentliggjort sin længe ventede udtalelse om dyrevelfærd i pelsproduktion. Udtalelsen konkluderer, at der er alvorlige problemer med dyrenes velfærd, som ikke kan forebygges eller afhjælpes i de nuværende bursystemer, der anvendes i industrien.
Udtalelsen fremhæver bl.a. problemer som: begrænset bevægelsesfrihed, stress ved håndtering, skader, halthed og under- og overstimulering.
- Det står nu helt klart, at dyrene i pelsindustrien lider og al snak om at velfærden er i orden må forstumme, efter at eksperterne har talt, siger Animas direktør Joh Vinding. Reelt betyder det, at politikere i Danmark og Europa står med et valg om de går ind for, at dyr skal lide for modetøj. For at dyrene lider er ikke længere til diskussion.
EFSAs udtalelse kommer efter at 1,5 millioner underskrev borgerforslaget Fur Free Europe , der kræver et forbud mod pelsdyravl og importforbud mod pels i EU. Dette forslag skal EU tage stilling til i 2026. Forslaget fik for nylig opbakning fra den Europæiske dyrlægeforenings 330.000 medlemmer.
Danskerne er klar til at sige farvel til pels
En ny undersøgelse fra YouGov viser, at pelsmodstanden i Danmark er voksende, og at der er opbakning til politisk indgriben. 71 % af danskerne mener i dag, at det er uacceptabelt at opdrætte dyr i bure alene for at udnytte deres pels*. I 2017 svarede kun 54 % ja til samme spørgsmål, så modstanden er vokset kraftigt i de senere år.
- Målingen viser krystalklart, at Regeringen virkelig vil have befolkningen i ryggen, hvis de bakker op om at lukke de sidste pelsfarme i Danmark og stoppe importen af pels, siger Joh Vinding.
Pelsmodstanden er også vokset internationalt, hvor over 20 lande i Europa i dag har indført forbud og designere som Prada, Gucci, Versace, Hugo Boss og Armani har indført en pelsfri politik.
*”Undersøgelsen er gennemført af analyseinstituttet YouGov. Der er i alt gennemført 1031 CAWI-interview med danskere i alderen 18 to 60+ år, i perioden 25. til 28. Juni 2025..
EFSA Scientific Opinion on ‘Welfare of American mink, red and Arctic foxes, raccoon dog and chinchilla kept for fur production’: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2025.9519
Nøgleord
Kontakter
Joh VindingDirektør
Tlf:61 71 07 38jv@anima.dkBilleder
Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Grov vold afsløret på Arla-gård10.12.2025 15:15:40 CET | Pressemeddelelse
Skjulte optagelser fra Djurrättsalliansen viser mishandling af køer hos en Arla-producent på Öland i Sverige. Optagelserne viser køer, der bliver slået, sparket og trampet på. Nu kræver dyreværnsorganisationen Anima fuld gennemsigtighed i landbruget i form af livestreaming fra alle dyrefabrikker.
HISTORISK BESLUTNING: POLEN FORBYDER PELSFARME2.12.2025 14:33:45 CET | Pressemeddelelse
Præsident underskriver 8-årig udfasning, der stopper Europas største pelsproduktion og får danske politikere til at lægge pres på regeringen.
Nye optagelser viser velkendte problemer for danske grise26.11.2025 14:11:29 CET | Pressemeddelelse
TV 2's nye dokumentar viser igen rystende billeder af syge og skadede grise. Denne gang stammer optagelserne fra topfolk i dansk svineproduktion. Anima mener, at problemerne er uløste, fordi man nægter at se det egentlige problem i øjnene.
Kommunalvalg: Kæmpe flertal af kandidaterne vil forbyde turbokylling13.11.2025 11:32:52 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser massiv opbakning til et forbud mod turbokyllinger i offentlige køkkener blandt kandidater til kommunalvalget. Men mange kommuner har stadig ikke en politik på området.
10.000 danskere stemmer for bedre dyrevelfærd: “Drop turbokylling nu!”2.11.2025 18:21:31 CET | Pressemeddelelse
En kæmpekylling og en usædvanlig protestmarch vakte søndag opsigt i Københavns gader, da dyreværnsforeningen Anima overrakte 10.000 underskrifter til Coop som modsvar på dagligvarekædens stort anlagte kampagne “Medlemmernes Mærkesag.”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

