Nødhjælpsorganisation: Vi har et kort vindue til at redde så mange liv som muligt
Nødhjælpsorganisationer som PlanBørnefonden arbejder lige nu om kap med tiden for at få mad, vand og andre fornødenheder ud til Gazas befolkning, efter at Israel er gået med til at sætte militære operationer på pause i ti timer om dagen og åbne for nødhjælp over grænsen fra Egypten.

"Vi har nu et lille vindue til at få nødhjælp til Gaza og redde så mange liv som muligt af en befolkning på to millioner mennesker, der lever på randen af hungersnød. Hver time tæller”, siger Johanne Højbjerg Møller, presserådgiver for PlanBørnefonden.
En netop udgivet rapport fra det FN-støttede organ, IPC, fastslår, at Gaza er alarmerende tæt på hungersnød og advarer om,at hver tredje person i Gaza ikke har spist i dagevis, og over 120 mennesker er døde af sult – størstedelen af dem børn.
”Den humanitære situation i Gaza er katastrofal – og værre end vi nogensinde har set. Befolkningen har i ugevis ikke haft adgang til tilstrækkelig mad, vand og andre basale fornødenheder for at overleve. Særligt børn, ældre og gravide kvinder er alvorligt underernærede, og folk dør af sult hver dag. Og for de børn, der overlever, kan konsekvenserne af underernæring være livslange”, siger Johanne Højbjerg Møller.
PlanBørnefonden har siden søndagens åbning af grænseovergangene indtil videre sendt 13 lastbiler med mad, vand, medicin, hygiejnepakker og anden livsnødvendig nødhjælp til befolkningen i Gaza.
”Vi arbejder nu så hurtigt vi kan for at indkøbe mere mad, vand og vandbehandlingsforsyninger, hygiejneprodukter, sæbe og telte, men vi har svært ved at følge med de kolossale behov, ikke mindst på finansieringssiden.”
FN's hjælpeorganisation for palæstinensiske flygtninge, UNRWA, oplyser, at FN har nødhjælp svarende til 6.000 lastbiler stående klar i Jordan og Egypten. Men der er stadigvæk brug for mere for at nå hele befolkningen – på meget kort tid.
Brug for varig våbenhvile
Selvom den humanitære pause på ti timer dagligt er en afgørende mulighed for at redde liv nu og her, er der stadigvæk 14 timer i døgnet, hvor børn og deres familier er i højrisiko.
”Børnene i Gaza har brug for en våbenhvile der varer døgnets 24 timer, syv dage om ugen. Kun en varig våbenhvile og uhindret adgang for nødhjælp kan sikre stabilitet og sikkerhed for børn og deres familier i Gaza”, siger Johanne Højbjerg Møller.
PlanBørnefondens arbejde i Gaza:
PlanBørnefondens landekontorer i Egypten og Jordan samarbejder med bl.a Egyptisk og Palæstinensisk Røde Halvmåne om at levere nødhjælp i form af mad, vand og medicinske forsyninger til befolkningen i Gaza.
Kontakter
Johanne MøllerPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 61 60 61 06johanne.moller@planbornefonden.dkOm PlanBørnefonden
PlanBørnefonden er en af Danmarks største udviklings- og nødhjælpsorganisationer, der yder nødhjælp under kriser og katastrofer og arbejder langsigtet for at skabe bæredygtige samfund i verden. Vi er en del af Plan International, som arbejder i flere end 80 lande for at sikre børn og unges rettigheder og ligestilling mellem køn.
Følg pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Presseinvitation: PlanBørnefonden uddeler Pigeprisen 2025 og lancerer ny international pris12.11.2025 15:23:22 CET | Pressemeddelelse
PlanBørnefonden inviterer til den årlige uddeling af PlanBørnefondens Pigepris torsdag den 13. november i Pakhus 11 på Østerbro - en inspirerende og meningsfuld aften i ligestillingens tegn. Som noget nyt i år kåres en international pigeprisvinder, som arbejder for at fremme ligestilling på globalt plan.
Elever stiller udenrigsministeren spørgsmål, da PlanBørnefonden skød årets store skoleturné i gang6.11.2025 17:03:21 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen deltog, da PlanBørnefonden satte gang i årets store skoleturné med Børnenes U-landskalender 2025. Turnéen bringer PlanBørnefonden ud på skoler over hele landet frem mod jul for at engagere elever i børns rettigheder, klima og fællesskab – med afsæt i årets projekt i Jakarta.
Grusomme beretninger fra Sudan: Civile bliver henrettet og voldtaget på åben gade31.10.2025 10:56:44 CET | Pressemeddelelse
”De øjenvidneberetninger, vi får, er noget af det mest grusomme, jeg har hørt”, siger PlanBørnefondens CEO, Dorthe Petersen, om den humanitære situation i Sudan efter belejringen af byen El Fasher.
En verden i opbrud kalder på nytænkning: PlanBørnefonden leverer rekordresultat og sætter fokus på unge og jobs28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
På trods af et år præget af globale kriser og drastiske forandringer, står PlanBørnefonden stærkt. I 2024/25 har organisationens arbejde nået over 900.000 børn, unge og familier med udviklingsarbejde og humanitær bistand. Halvdelen af dem bor i områder præget af krig, konflikt og katastrofer.
17 børn dræbt i brutal angreb i Sudan14.10.2025 09:08:51 CEST | Nyhed
Mindst 17 børn er blevet dræbt, og 21 er såret, efter et angreb på et center for internt fordrevne i Al Fasher, Norddarfur, i weekenden. Blandt de dræbte er ni piger og otte drenge – herunder et spædbarn blot syv dage gammelt. Angrebet fandt sted midt i en eskalering af kamphandlingerne mellem de stridende parter i Darfur-regionen i Sudan, hvor mindst 80 civile i alt har mistet livet de seneste dage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum