DI om USA-aftale: Det er en urimelig men nødvendig aftale
EU og USA har indgået en rammeaftale, der er dyrt købt og i betydelig amerikansk favør. Den giver dog erhvervslivet en umiddelbar vished, som man kan omstille sig efter.

Efter måneder med usikkerhed for samhandlen med vores største eksportmarked er der indgået en rammeaftale mellem USA og EU, hvor USA indfører 15 procent importtold.
- Det er nedslående, at vi er nået hertil. Vi har en stolt handelstradition med USA, men en told på 15 procent er både urimelig og ensidigt fordelagtig i USA’s favør. Verdenshandlen vil lide et knæk, når alverdens lande støder mod den toldmur, Trump er ved at bygge op om sig selv og sit folk, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
- Det her er et slag mod både dansk og europæiske økonomi. En omstilling væk fra USA bliver dyr og vil tage tid. Men vi vil finde nye veje, og det vil i sidste ende skade USA. Men det vil have mange omkostninger undervejs.
- Vi må se i øjnene, at told er et helt centralt element i Trumps politik, så det er ikke realistisk at tro, at vi kan undgå straftold på handel med USA. Det er derfor både godt og rigtigt, at EU har stået sammen hele vejen i forhandlingsforløbet og kommissionsformanden har vist sig som en samlende forhandler på vores vegne.
Dansk Industri hæfter sig ved, at aftalen blot er en rammeaftale, hvor der stadig er rum for forhandling. Desværre efterlader det rum til at medicinalindustrien, som har en særlig betydning for dansk økonomi, kan blive pålagt yderligere told end de 15 procent.
- Aftalen er langt fra, hvad vi havde drømt om, og der er stadig væsentlige dele, der skal på plads. Det må EU arbejde stenhårdt for at nå i mål med. Vi må endelig ikke se aftalen som en mulighed for at læne os tilbage og fortsætte som før – tværtimod. Det er nu, vi skal udbygge Europas styrkepositioner og vise, vi står sammen på tværs af EU. Den seneste tid har været beviset på, vi er nødt til at stå stærkere i egen ret, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Den massive usikkerhed omkring gældende toldsatser har været en negativ cocktail af uklarheder for erhvervslivets muligheder for at planlægge og investere i fremtiden. Vi håber, principaftalen nu som minimum vil give noget strukturel stabilitet, erhvervslivet kan handle efter, siger Lars Sandahl Sørensen.
Siden Donald Trump tiltrådte som præsident har danske virksomheder skulle navigere i skiftende meldinger fra det ovale kontor.
- Det er yderst vigtigt, vi i EU står stærkt og samlet, hvis trusler om yderligere straftold kommer på tale. Derfor har DI længe og vedholdende understreget, at EU-Kommissionen er nødt til at forbeholde sig retten til at indføre kontant, behørige modsvar, hvis præsidenten igen indfører straftold uden videre, understreger Lars Sandahl Sørensen.
Eskalering af handelskrig er den største usikkerhedsfaktor for danske virksomheder. I september 2024 var handelskrig kun nummer 5 på den liste. Det viser resultater fra DI’s virksomhedspanel.
- Danske virksomheder er stærke og vant til at navigere i svære og omskiftelige farvande. Det har de også vist den seneste tid, selvom usikkerheden har været stor. Mange begynder at se mod nye markeder og vurderer hele tiden, hvor de bedste muligheder er. Det er vores styrke, og den skal vi holde fast i, siger Lars Sandahl Sørensen.
- USA og Danmark har historisk knyttet utallige bånd – økonomisk, politisk, kulturelt og i venskaber. De bånd har alle vist sig at være stærke nok til at modstå de stærke politiske vinde, der er blæst over Atlanten. Nu er tiden til igen at se fremad og bruge hinandens styrker optimalt.
Kontakter
Ben RonPresserådgiver
Tlf:28305452benr@di.dkSara RudPresserådgiver
Tlf:28876803saru@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Ny chef for DI Ledelsesudvikling skal styrke fokus på ledelse i en tid med store forandringer10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christine Molgaard Cleemann tiltræder som ny leder for DI Ledelsesudvikling den 15. november. Hun skal stå i spidsen for arbejdet med at udvikle DI’s tilbud til ledere i medlemsvirksomhederne og styrke samtalen om ledelse i Danmark.
Ny chef for DI Vand skal samle branchen og styrke dansk eksport8.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lisa Marie Dalsgaard Gerschefski bliver ny chef for DI Vand. Hun skal samle branchen på tværs og styrke Danmarks position som global frontløber inden for vandteknologi.
Danske forsvarsvirksomheder på fremstød i Kiev8.10.2025 08:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi befinder os på et yderst kritisk tidspunkt i Europas historie – derfor ønsker Danmark og danske forsvarsvirksomheder at spille en afgørende rolle i samarbejde med Ukraines forsvarsindustri. I denne uge har 30 danske forsvarsvirksomheder været på erhvervsfremstød i Kiev arrangeret af blandt andre Erhvervsministeriet og Dansk Industri (DI).
Kulturnatten i Industriens Hus: Oplev en verden af energi7.10.2025 14:11:28 CEST | Pressemeddelelse
Mød Motor Mille, få citroner til at lyse og spil klaver med bananer. Kulturnatten i Industriens Hus bliver en rejse ind i energiens univers, hvor leg, læring, smagsoplevelser og store visioner for fremtiden går hånd i hånd.
DI: Kvantefond er kæmpe gevinst for Danmark2.10.2025 09:32:11 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Novo Holding og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, har I dag præsenteret en ny kvantefond på en milliarder kroner, som skal sætte fart på udviklingen af kvanteteknologi I Danmark. Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, er begejstret for initiativet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum