Verdensballetten på Trelleborg
For første gang nogensinde kommer Verdensballetten til Slagelse, når den optræder på Vikingeborgen Trelleborg, der er en del af Nationalmuseet og UNESCO Verdensarv. Den 1. august 2025 bliver en unik aften med ballet, opera og klassisk musik i de historiske rammer på Trelleborg. Internationalt Balletgalla med ballerinaer og solodansere fra fire af verdens mest efterspurgte kompagnier.

Scenen bygges med Langhuset og Harald Blåtands borg som den historiske baggrund. Her vil en række af verdens mest efterspurgte balletdansere optræde i selskab med danske operasangere og musikere.
Det er dansere fra The Royal Ballet of London, English National Ballet, Hamburg Ballet og Den Kongelige Ballet i Danmark
Tre nye værker på programmet
Programmet byder på klassisk ballet, moderne dans, og nye værker som bliver skabt til årets forestilling af koreograferne Bobbi Jene og Tobias Praetorius. Der vil også være uddrag af ikoniske balletter som Don Quixote og Svanesøen. Programmet præsenteres let og uhøjtideligt, så alle kan være med, både dem der har oplevet ballet og opera før, og dem som oplever det for første gang.
Ida Praetorius er med på Trelleborg
Blandt de medvirkende er to af dansk ballets største navne netop nu, - Ida Praetorius og Astrid Elbo. To ballerinaer som begge har en bemærkelsesværdig karriere både i Danmark og på de største scener i udlandet. Ida Praetorius danser pas de deux med den portugisiske solodanser ved The Royal Ballet of London Marcelino Sambé, og Astrid Elbo vil danse pas de troi med de to solodansere fra English National Ballet, Sangeun Lee og Gareth Haw.
Operaen er også med
Årets operasolist er den danske sopran Signe Heiberg. Sidste år vandt hun 2. prisen og publikumsprisen ved Den Internationale Wagner Konkurrence i Aalborg. Til daglig har hun sit virke på de tyske scener. Den kommende sæson kan hun opleves på operahusene i Düsseldorf, Frankfurt og Heidelberg. Verdensballettens to faste klassiske musikere er også med – violinisten Niklas Walentin og pianisten Alexander McKenzie, og som forestillingens konferencier medvirker Verdensballettens kunstneriske leder, operasanger Jens-Christian Wandt.
900 har allerede sikret sig billet
For publikum bliver det en unik oplevelse at se en række af de mest berømte stjerner fra ballettens verden på scenen på samme tid. Det er kunstnere som normalt gæster de store scener i New York, London, Paris, Milano, Berlin og Tokyo, som nu kan opleves på Trelleborg. Mere end 900 publikummer har allerede nu sikret sig billetter til denne særlige aften.
Forestillingen på Trelleborg er blevet til i samarbejde med Slagelse Kommune, Korsør Erhvervsforening, advokat Philip Maury, og Vikingeborgen Trelleborg. Som et særligt indslag i forestillingen, vil borgens vikinger stå med fakler omkring scenen i programmets finale.
"At Verdensballetten optræder netop her på Trelleborg, ved en af Danmarks vigtigste vikingeborge, er noget helt særligt. Det er et møde mellem Verdenskunst og Verdensarv, og vi glæder os til at byde publikum velkommen til en magisk aften i historiske omgivelser", siger Anne-Christine Larsen, museumschef på Vikingeborgen Trelleborg.
Picnic som optakt til forestillingen
I forbindelse med Verdensballettens forestilling på Trelleborg, vil der være forskellige muligheder for tilkøb af mad fra caféen som i år forpagtes af Madentréprenøren. Bl.a. en lækker picnickurv som bestilles forud og står klar på pladsen fra kl. 16.00. Maden bestilles som tilkøb samtidig med man køber billetter.
Forestillingen begynder kl. 18.00 og varer ca. 2 timer (inkl. en pause).
Der er adgang til museet og hele området fra kl. 15.00.
Publikumsområdet er delt op i to, så dem der sidder på tæpper, sidder i et område, og dem der sidder på medbragte stole sidder i et andet område. På denne måde har alle har fin udsigt til scenen.
Entré: Kr. 395,- (ex gebyr) – billetten giver også adgang til museet.
Vedhæftede fotos til fri afbenyttelse i forbindelse med omtale af Verdensballetten.
Information om forestillingen, medvirkende og billetsalg: https://verdensballetten.dk/trelleborg/
Kontakter
Anne-Christine Frank LarsenMuseumschef og leder af Trelleborg
Tlf:41 20 63 90acl@natmus.dkJens-Christian WandtVerdensballettens kunstneriske leder og operasanger
Tlf:22477410wandt@webspeed.dkBilleder
Om Trelleborg
Vikingeborgen Trelleborg er bygget af Harald Blåtand i år 980. Ringborgen ligger vest for Slagelse og er i dag et levende museum med undervisning, aktiviteter og events, som f.eks. sommerens vikingefestival.
Følg pressemeddelelser fra Trelleborg
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Trelleborg
Vikingefestival 2025: Oplev Vikingekrigere, håndværkere, handelsfolk og tag gratis med bus 909 tilbage til vikingetiden10.7.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu slår Vikingeborgen Trelleborg igen portene op for en af sommerens helt store oplevelser, når Danmarks største vikingefestival løber af stablen fra lørdag den 12. til søndag den 20. juli. I år bliver det endnu nemmere at deltage, man kan nemlig hoppe på buslinje 909 helt gratis mellem Slagelse Station og festivalpladsen alle dage og undgå at finde p-plads.
Sommer på Trelleborg2.7.2025 13:26:05 CEST | Pressemeddelelse
Vikingeborgen Trelleborg inviterer eventyrlystne, videbegærlige og nysgerrige børn og barnlige sjæle til en spændende sommer fra den 28. juni til den 11. juli og igen fra den 22. juli til den 10. august 2025. Tag hele familien med til Vikingernes Verdensarv og prøv Vikingernes håndværk
Frivillige fra hele verden indtager ringborgene12.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Verdensomspændende UNESCO-initiativ samler udenlandske frivillige på Fyrkat og Trelleborg. I september 2023 udnævnte UNESCO de fem danske ringborge bygget af Harald Blåtand til Verdensarv. Nu to år senere bringer et særligt projekt en række udenlandske frivillige til de fem ringborge, hvor de skal lære om den danske verdensarv. Temaet for dette år er Working on The Future.
Vikingernes Verdensarv er kun en bustur væk og rejsen koster 0 kr.2.6.2025 14:59:32 CEST | Pressemeddelelse
Ny gratis busrute gør det nemt at rejse tilbage til vikingetiden hele sommeren. Fra den 31. maj til 31. august 2025 bliver det lettere end nogensinde at besøge Harald Blåtands vikingeborg Trelleborg.
H. M. Dronning Margrethe overværer genindvielse af Vikingeborgen Trelleborgs Langhus24.3.2025 10:13:58 CET | Pressemeddelelse
Den 1. april 2025 genindvier Trelleborg det nyrestaurerede vikinge-langhus under overværelse af Hendes Majestæt Dronning Margrethe
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum