Boliginteressen stiger i hele landet – ni ud af ti kommuner oplever fremgang
21.7.2025 07:00:00 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Danskernes interesse for at købe ejerbolig er stigende i ni ud af ti af landets kommuner. I årets andet kvartal blev der optaget 34 procent flere lån til boligkøb sammenlignet med samme periode sidste år. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I løbet af årets andet kvartal optog danskerne knap 14.000 nye realkreditlån til køb af ejerbolig. Det er en stigning på 34 pct. i forhold til 2.kvartal 2024. Siden årets første kvartal er antallet af optaget lån til boligkøb steget med 9 pct.
Udviklingen gælder i stort set hele landet: I ni ud af 10 kommuner blev der optaget flere boliglån end året før. Allerød Kommune havde den største stigning på landsplan og her blev optaget 2,3 gange så mange lån til boligkøb som året før. I den modsatte ende af skalaen lå Morsø Kommune, hvor antallet af lån til boligkøb, faldt med 18 procent sammenlignet med året før.
”Forår og sommer giver traditionelt mere aktivitet på boligmarkedet. Flere vælger at sætte deres bolig til salg, og mange begynder jagten på deres nye hjem. I år er interessen for boligkøb steget markant sammenlignet med sidste år – og det gælder i stort set hele landet. På trods af stigende udbudspriser i mange kommuner, er flere danskere klar til at føre boligdrømmen ud i livet. Det vidner om, at den stærke danske økonomi, faldende korte renter og høj beskæftigelse skaber gunstige vilkår for boligkøberne”, siger Peter Jayaswal, underdirektør for Realkredit, ejendomsfinansiering og samfundsomstilling.
Læs nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar til udkast til lovforslag om ændring af lov om fremme af energibesparelser i bygninger og forskellige andre love30.1.2026 11:20:16 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
Høringssvar til udkast til National Bygningsrenoveringsplan som led i implementeringen af artikel 3 i EU-direktiv om bygningers energimæssige ydeevne30.1.2026 11:13:27 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Energistyrelsen
Boligejernes betalingsevne er fortsat stærk og stabil30.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
Cyberalliancen hilser den nye nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed velkommen29.1.2026 08:30:55 CET | Pressemeddelelse
Cyberalliancen ser den som et vigtigt skridt mod et mere sikkert digitalt Danmark. Strategien styrker flere af de områder, der er særligt afgørende for både borgere, virksomheder og den kritiske infrastruktur.
Høringssvar – Kommissionens Affordable Housing Plan26.1.2026 15:46:36 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-specialudvalget for bolig om Kommissionens Affordable Housing Plan, som blev offentliggjort 16. december 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum