Europæiske erhvervsorganisationer med DI i spidsen efterlyser klimahandling
9.7.2025 12:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
EU skal følge sine klimamål op med handling. Det gavner både erhvervslivet og EU’s konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet i en fælles erklæring fra europæiske erhvervsorganisationer fra Danmark, Tyskland, Frankrig, Irland, Sverige, Norge og Finland, som Dansk Industri har taget initiativ til.

Erklæringen fastslår, at alle syv landes erhvervsorganisationer – der tilsammen repræsenterer over 430.000 europæiske virksomheder – står samlet i deres støtte til et klimamål for 2040.
– Man må ikke tro, at erhvervslivet i Europa mangler klimaambitioner – det er simpelthen ikke tilfældet. Store spillere i europæisk erhvervsliv støtter en klar klimakurs, som er afgørende for at styrke Europas økonomiske stabilitet, konkurrenceevne og sikkerhed, og det er denne erklæring med til at understrege, siger Anne Højer Simonsen, klimapolitisk chef i DI.
Erklæringen indeholder konkrete forslag til, hvordan Kommissionen kan forfølge sine klimamål og styrke konkurrenceevnen ved teknologineutralt at understøtte eksisterende styrker så som energieffektivitet, hvor første skridt er at få gennemført de politisk aftalte initiativer frem mod 2030 – og sørge for, at det gøres simpelt og effektivt.
– Det er helt afgørende, at der følger politik, der understøtter den grønne omstilling i virksomhederne – som er konkret, målrettet og hurtigt at sætte i gang. Vi skal finde en balance, så omstillingen gavner alle dele af EU og vi ved hvad der skal til herunder energieffektivitet, vedvarende energi, PtX og CCUS, siger Anne Højer Simonsen.
Der lægges i erklæringen vægt på, at EU’s CO₂-kvotesystem fortsat skal spille en central rolle i EU’s klimaværktøjskasse og klargøres til at understøtte de såkaldte negative udledninger – eksempelvis fra permanent lagring eller udnyttelse af kulstof. Disse løsninger er nødvendige for at sikre klimaneutralitet frem mod 2050, og markedskræfterne skal derfor understøtte dem. Erklæringen fremhæver også vigtigheden af fleksibilitet, hvor muligheden for anvendelse af troværdige internationale klimakreditter kan indgå i opfyldelsen af EU’s samlede klimamål og samtidig fremme klimainvesteringer uden for EU.
– Vi har en stor økonomisk og sikkerhedspolitisk interesse i at holde en fælles klimakurs i EU. Vi skal have alle medlemslande med om bord i de her beslutninger. Derfor skal der også være plads til fleksibilitet, og samtidig skal vi fastholde incitamenterne til at sikre investeringerne i EU’s egen hjemlige indsats. Det er vigtigt for klimaet, konkurrenceevnen og den økonomiske stabilitet i en tid med geopolitisk uro, understreger Anne Højer Simonsen.
Erklæringen præsenteres i dag i Aalborg ved et rundbord arrangeret af Dansk Industri – forud for det uformelle rådsmøde for klima- og miljøministre – med deltagelse af repræsentanter fra europæiske erhvervsorganisationer, virksomheder, EU-Kommissionen og klimaminister Lars Aagaard.
Følgende erhvervsorganisationer er medunderskriver på erklæringen: BDI (Tyskland), MEDEF (Frankrig), IBEC (Irland EK), SN (Sverige), NHO (Norge) og EK (Finland).
Læs erklæringen her: Joint Industry Declaration - A 2040 Climate Target for a competitive EU - July 2025
For yderligere information, kontakt presserådgiver Lisa Maria Frendved Christensen på tlf.
+45 93883611.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda16.4.2026 10:52:49 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg.
Fire diversitets-rollemodeller hædret: ISS, KFI, Aarsleff A/S og Øens Madhus14.4.2026 17:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Danish Diversity Awards 2026 fejrede rollemodeller, der går forrest i en usikker tid.
DI: V og K bør konstruktivt afsøge regering der tør tage ansvar i vanskelig tid11.4.2026 07:10:05 CEST | Pressemeddelelse
Når det blæser ude i verden og båden gynger, er det afgørende for Danmarks fremtid med erfarne folk på broen, som både evner at håndtere globale kriser og kan sikre en økonomisk ansvarlig og reformvillig modernisering af Danmark. Derfor opfordrer Dansk Industris adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen til at V og K også indgår i konstruktive regeringsdrøftelser.
Ny chef for DI Teknik & Installation27.3.2026 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ida Ruge-Andersen er ny chef for brancheplatformen DI Teknik & Installation, som samler virksomhederne i en branche, der spiller en central rolle i den grønne omstilling, forsyningssikkerheden og udviklingen af et moderne og modstandsdygtigt Danmark. Ida tiltræder stillingen 1. maj 2026.
DI: Danmark har brug for samarbejde i en stærk og ansvarlig regering25.3.2026 09:20:07 CET | Pressemeddelelse
Efter folketingsvalget opfordrer Dansk Industri (DI) til et bredt politisk samarbejde, der i en tid med global uro kan sikre, at Danmarks konkurrencekraft bliver styrket, så der også i fremtiden er råd og kræfter til de nødvendige investeringer i vores samfund. Det bliver dog en svær opgave at få 12 forskellige partier til at samarbejde, siger DI’s adm. direktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum