Rekordmange ældre fortsætter i arbejde: Godt for både virksomheder og statskassen
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at rekordmange ældre vælger at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen. Tendens har taget fart efter fjernelsen af modregningen i folkepensionen. Et klart eksempel på, hvordan kloge ændringer i incitamenterne kan løfte arbejdsudbuddet og gavne samfundsøkonomien, mener SMVdanmark.

En ny analyse fra SMVdanmark viser, at tusindvis af danskere over folkepensionsalderen i stigende grad vælger at blive på arbejdsmarkedet. Udviklingen er hjulpet på vej af, at Folketinget fra 1. januar 2023 fjernede modregningen af arbejdsindkomst i folkepensionen, hvilket har gjort det økonomisk langt mere attraktivt at fortsætte med at arbejde.
Antallet af folkepensionister i lønmodtagerbeskæftigelse er steget fra cirka 75.000 i 2023 til knap 95.000 i 2025. Det tal er rekordhøjt. Samtidig arbejder folkepensioniesterne i gennemsnit flere timer end tidligere.
"Modregningen i folkepensionen har været en reel barriere for ældres lyst til at arbejde. Det er et klart eksempel på, hvordan kloge ændringer i incitamenterne kan løfte arbejdsstyrken betragteligt til gavn for både virksomhederne og samfundsøkonomien," siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark.
Rekorden er særligt bemærkelsesværdig i lyset af, at folkepensionsalderen blev sat op fra 65 til 67 år i årene 2019-2022. Førhen var knap en tredjedel af lønmodtagerne over pensionsalderen i aldersgruppen 65-66 år. Antallet af mulige personer i arbejde efter folkepensionen var derfor betragteligt højere. Derfor er det imponerende, at vi så hurtigt ser en rekord i antallet af lønmodtagere over folkepensionsalderen.
"Mange ældre har både lyst og evne til at fortsætte på arbejdsmarkedet, men tidligere blev de straffet økonomisk for at gøre det. Det betød, at mange valgte at trække sig. Når det langt bedre kan betale sig at arbejde, så vælger mange det til. Det har vi i den grad brug for i en tid, hvor virksomhederne mangler hænder," siger Thomas Gress.
Fakta:
-
Antallet af folkepensionister i arbejde er steget med næsten 20.000 personer fra 2023 til 2025.
-
94.700 personer over folkepensionsalderen er nu i arbejde.
-
Beskæftigelsesvæksten blandt ældre gavner både virksomheder og de offentlige finanser.
-
Folketinget vedtog 1. juni 2023 at fjerne modregningen i folkepensionen, således at folkepensionister ikke modregnes i pensionen, når de har en arbejdsindtægt ved siden af. Dette skete med tilbagevirkende kraft fra 1. januar 2023.
Kontakter
Thomas GressCheføkonom
Tlf:+45 51 90 50 91Tlf:+45 51 90 50 91gress@SMVdanmark.dkVedhæftede filer
Links
SMVdanmark er paraplyorganisation for brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og over 1.000 direkte medlemsvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk.
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Ny aftale fremtidssikrer Dankortet – og det er godt nyt for tusindvis af små virksomheder26.6.2025 14:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Dankortet bliver nu bedre rustet til den digitale fremtid med mere konkurrence. SMVdanmark har spillet en nøglerolle i aftalen til gavn for mange små og mellemstore virksomheder.
SMVdanmark: Formandskabet skal bruges til at forenkle regler – ellers har vi ikke råd til øget konkurrenceevne og forsvar19.6.2025 13:34:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks EU-formandskab skal bruges til at sikre mindre bureaukrati og enklere regler, hvis vi vil styrke Europas konkurrenceevne og finansiere et robust fælles forsvar. SMVdanmark ser formandskabet som en historisk chance for at sætte regelforenkling øverst på EU’s dagsorden – til gavn for de millioner af små og mellemstore virksomheder over hele Europa.
Aktindsigt viser store forskelle i brugen af juniormesterlære: Flere kommuner løfter ikke ansvaret10.6.2025 10:33:25 CEST | Pressemeddelelse
SMVdanmark har søgt aktindsigt i brugen af den nye juniormesterlæreordning hos landets kommuner. Resultatet viser store geografiske forskelle. I nogle kommuner deltager over 10 procent af eleverne, mens andre ikke har én eneste tilmeldt. SMVdanmark opfordrer til, at alle kommuner kommer i gang med at bruge ordningen, som kan gøre en stor forskel for unge.
SMVdanmark: EU-strategi har potentiale – men iværksætterne har brug for mere end gode hensigter28.5.2025 14:39:40 CEST | Pressemeddelelse
EU lancerer ny strategi for at fastholde vækstvirksomheder i Europa med fokus på bedre adgang til kapital og talent og på enklere regler. SMVdanmark roser ambitionerne, men understreger, at iværksætterne har brug for konkret handling, ikke blot hensigter i en strategi.
Frisører, tandlæger og transportbranchen har de dårligste oplevelser i mødet med det offentlige28.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store forskelle på, hvordan SMV’er i forskellige brancher oplever samarbejdet med offentlige myndigheder, viser en ny analyse fra SMVdanmark. Det samlede billede er dog, at der alle steder er plads til forbedring. SMVdanmark opfordrer til politisk handling og til opgør med skrankepavekultur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum