Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.

Når Esbjerg midtby danner rammen om det glade sommerliv for både lokale og turister, skal det være nemt og trygt at parkere bilen, så besøget i byen bliver en god oplevelse. Derfor sender Esbjerg Kommune som en ekstra service særlige parkeringsguider på gaden i juli og august.
De vil cirkulere rundt ved parkeringspladserne i Borgergade og parkeringshuset i Danmarksgade og er klar med assistance til bilisterne, hvis de er i tvivl om parkeringsreglerne eller har brug for praktisk hjælp til at få parkeringen registreret korrekt.
Guiderne vil være synlige i bybilledet på hverdage fra kl. 12 til 18 og på lørdage fra kl. 10 til 14.
"Vi ved, at der kommer mange gæster til byen i sommermånederne, og vi vil gerne sikre en god oplevelse for alle – både lokale borgere og turister fra ind- og udland. Derfor gør vi en ekstra indsats for at hjælpe folk med parkeringen, så de kan koncentrere sig om at nyde alle de gode oplevelser i Esbjerg," siger Henning Ravn, formand for Plan & Byudviklingsudvalget.
Foruden den ekstra assistance fra parkeringsguides kan bilisterne i Esbjerg altid finde information og hjælp til parkering på kommunens hjemmeside: esbjerg.dk/parkering
Kontakter
Henning Ravn, formand for Plan & Byudviklingsudvalget, tlf. 40 10 12 46, henra@esbjerg.dk
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Ribe Svømmebad åbner dørene til nyt wellnessafsnit18.8.2025 11:14:01 CEST | Pressemeddelelse
Nyt wellnessafsnit ved Ribe Svømmebad indvies officielt søndag den 24. august kl. 16.00 for indbudte gæster. Samme dag fra kl. 16.30 til 18.00 kan alle interesserede ved åbent hus se nærmere på de flotte nye faciliteter, der omfatter både et varmt- og et koldtvandsbassin, spabad og en stor sauna.
Seniorer kan nu stille op til valg til ældrerådet i Esbjerg Kommune18.8.2025 09:43:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. november 2025 er der valg til ældrerådet i Esbjerg Kommune – en mulighed for alle på 60+ for at få indflydelse på forhold i kommunen, der vedrører seniorer. Alle interesserede kan høre mere om ældrerådets arbejde og muligheden for at stille op som kandidat til valget på orienteringsmøder i Bramming, Ribe og Esbjerg.
Esbjerg Kommune byder nye tilflyttere velkommen15.8.2025 09:35:02 CEST | Pressemeddelelse
95 personer fra hele 16 forskellige lande blev budt velkommen og introduceret til oplevelser, kultur- og fritidstilbud i Esbjerg Kommune, da kommunen forleden holdt velkomstmøder i Esbjerg og Ribe for nye tilflyttere.
Festlig indvielse sender Bramming Skatepark ud over rampen13.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny skatepark ved Bramming Kultur- og Fritidscenter indvies den 16. august, og alle er inviteret med til en dag med tricks, fællesskab og høj puls.
Esbjerg vinker farvel til en maritim folkefest i verdensklasse9.8.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg har netop sat punktum for The Tall Ships Races 2025, og det blev fire uforglemmelige dage med verdens smukkeste sejlskibe. Heldigvis kan Esbjerg se frem til et gensyn med flåden i 2029.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum