Dyrevenner presser Best Western: Hvor langt er I med at udfase buræg?
I 2019 lovede hotelgiganten Best Western at udfase buræg på alle deres hoteller inden udgangen af 2025. Men med kun få måneder tilbage har kæden stadig ikke meldt ud, hvor langt de er nået. Nu kræver dyrevenner, at Best Western holder deres løfte.

“Life’s a trip’ lyder det fra hotelkæden Best Western. Men for de høns, der forsyner kædens 4300 hoteller med æg, er livet alt andet end et eventyr. Burhøns lever i små, trange bure, uden adgang til det fri og uden mulighed for at sprede deres vinger.
Best Westerns globale ledelse gav i 2019 et klokkeklart løfte om at udfase buræg på alle deres hoteller inden udgangen af 2025. Seks år senere ved vi stadig meget lidt om hvor langt Best Western er med at blive fri for buræg. Derfor gennemførte Anima i fredags en aktion foran det danske hovedkontor for at få den lokale afdeling til at lægge pres på den globale ledelse.
“Best Western har haft seks år til at overholde deres løfte til dyrene. Nu er tiden ved at løbe ud, og vi er stadig ikke meget klogere på, hvordan det går med udfasningen på deres hoteller verden over. Det er simpelthen ikke godt nok”, udtaler Emma-Maria Petersen, kampagneansvarlig i Anima.
Et globalt løfte kræver global handling
Hotelkædens skandinaviske afdeling har allerede udfaset buræg, og det er et vigtigt skridt i den rigtige retning. Men med over 4300 hoteller på verdensplan udgør de ca. 200 skandinaviske hoteller en forsvindende lille del af kædens hoteller.
“Det er ikke godt nok, at Best Western kun lever op til deres løfte på en brøkdel af deres hoteller. Dyrevelfærd skal gælde for alle dyr, uanset hvor i verden de befinder sig. Vi kræver, at den globale ledelse lever op til deres forpligtelse og udfaser buræg på alle hotellerne – ikke kun i Skandinavien”, siger Emma-Maria Petersen.
Tid til at sætte handling bag ordene
Med kun få måneder tilbage af 2025 står Best Western ved en skillevej: Vil de holde deres løfte til hønsene, eller vil de løbe fra ansvaret?
Best Westerns internationale ledelse bør følge det skandinaviske eksempel og tage ansvar for dyrene. Ingen dyr bør spærres inde i bure for at levere morgenmad til hotelgæster.
“Best Western har selv sat en deadline. Nu forventer vi, at de lever op til deres ansvar og frigør millioner af høns fra deres bure. Hvis ikke, vil vi fortsætte med at holde dem ansvarlige”, afslutter Emma-Maria Petersen.
Nøgleord
Kontakter
Emma-Maria PetersenKampagneansvarlig
Tlf:26120617emp@anima.dkAnna Kapel
Tlf:42391559anna.kapel@anima.dkBilleder







Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Protest mod tyrefægtning foran spansk ambassade4.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima kræver, at Spanien fjerner tyrefægtning som en del af landets officielle kulturarv. Næsten 70.000 danskere og over 715.000 spaniere bakker op om kravet.
Ny ekspertrapport: Alvorlig lidelse er uundgåelig på pelsfarme30.7.2025 17:29:31 CEST | Pressemeddelelse
En ny udtalelse fra EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd slår fast, at der er alvorlige problemer med dyrevelfærden på pelsfarme og ingen mulighed for at ændre på dette i de nuværende bursystemer. Samtidig viser ny måling, at et stort flertal af danskere tager afstand fra at opdrætte dyr for deres pels.
Anima tilbyder Coop-direktør et kursus i ledelse: udfas turbokyllinger nu29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima skruer op for presset på Coops administrerende direktør, Thor Skov Jørgensen, i en ny kampagne. Med helsidesannoncer i landsdækkende medier inviteres direktøren på et gratis ”ledelseskursus i dyrevelfærd” – et lynkursus i turbokyllingers virkelighed og i, hvordan en ansvarlig leder tager de rigtige beslutninger og udfaser salget af alle turbokyllinger i Coop.
Helt nye skandaløse optagelser fra dansk minkfarm bør få konsekvenser: Anima vil have SVM-politikere til at sige stop!16.7.2025 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Helt nye, grufulde billeder fra en genåbnet dansk minkfarm er netop blevet offentliggjort. Det sker få uger efter, at regeringen svor at kæmpe for, at danske minkavlere bliver undtaget EU-forbud. Dyreværnsorganisationen Anima opfordrer nu alle SVM-politikere til at se minkene i øjnene og sige fra over for dyremishandling.
Helsingør løfter dyrevelfærden: Farvel til turbokyllinger26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hamlets by har man nu taget et klart standpunkt i spørgsmålet om dyrevelfærd. Helsingør har nemlig vedtaget at stoppe indkøb af såkaldte turbokyllinger til kommunens institutioner og tilbud. Dyreværnsforeningen Anima roser beslutningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum