Flere cirkulære festivalkrus: Royal Unibrew klar med ny løsning
Royal Unibrew gør det nu endnu nemmere for landets mindre festivaler at skifte til cirkulære krus med et nyt indsamlingssystem. Efter en succesrig test på blandt andet Smukfest i 2024 er Royal Unibrew klar til at teste initiativet rundt om på sommerens mange festivaler, der også i år omfatter Smukfest.

Sidste år lancerede Royal Unibrew et nyt genanvendeligt plastkrus, der kan omdannes til nye krus igen og igen – en løsning, der skabte stor interesse blandt festivaler rundt om i landet. Nu tager Danmarks næststørste drikkevareproducent næste skridt og tilbyder et komplet cirkulært system, der gør det muligt for selv små festivaler at droppe engangskrus og undgå at investere i dyre og pladskrævende vaskefaciliteter. Systemet testes på festivaler og koncert-venues resten af 2025.
På Smukfest returnerede gæsterne i 2024 over 1,1 millioner krus i barerne – en indsamlingsrate på hele 95 procent, hvilket var langt over målsætningen på 75 procent. Krusene blev her introduceret under navnet ”Byt til nyt”, hvor gæsterne betalte en afgift på fem kroner for det første krus, men efterfølgende fik udleveret nye krus uden afgift, så længe de afleverede det gamle retur i baren.
- Vi havde ikke forventet en så massiv opbakning fra gæsterne. Det viser, at der er både vilje til og forståelse for det cirkulære kredsløb omkring krusene på festivalerne. Succesen fra sidste år har fået os til at arbejde intensivt videre med at udvikle et system, der gør det nemt at indsamle og returnere krusene – uden at belaste gæsterne praktisk eller økonomisk, siger Casper Frimann, Business Development & CSR Manager hos Royal Unibrew.
Det nye set up, der testes resten af 2025, inkluderer logistik og afhentning via Dansk Retursystem. I år testes en QR-løsning, hvor de medvirkende events køber returneringssække til krusene, hvor der er påtrykt unikke QR-koder på hver sæk, som kan scannes ved afhentning. Denne løsning minder om de pantsække, der allerede er i brug flere steder i landet.
Selve krusene, som er udviklet sammen med emballagevirksomheden Faerch, genanvendes i et lukket kredsløb, der gør det muligt at lade krusene indgå i produktionen af nye krus eller anden fødevareemballage – også selvom krusene i løbet af en koncert eller festival er gået i stykker.

Flere mindre festivaler skal med på vognen
Mens større festivaler som Smukfest allerede har kapaciteten til at håndtere logistikken selv, har de mindre venues haft sværere ved at tage springet – indtil nu.
- Mange festivaler ønsker at tage et skridt i denne retning, men har savnet et system omkring krusene, som gør det nemt at komme i gang. Nu tester vi vores nye løsning, der gør det både praktisk og økonomisk muligt for dem at skifte til cirkulære krus, siger Casper Frimann.
En af de festivaler, der i år har valgt Royal Unibrews cirkulære variant, er Blå Sol i Randers. Den nystartede festival slog dørene op den 7. juni med et stjernespækket program og 9.200 festivalgæster, der tog særdeles godt imod de nye krus. For arrangørerne var det vigtigt, at cirkularitet var en del af festivalen, og derfor var både vaskbare og cirkulære festivalkrus til overvejelse.
- Det er svært på forhånd at vide, hvad der i sidste ende er det bedste valg, men vi valgte at gå med de cirkulære krus fra Royal Unibrew, og det har vi bestemt ikke fortrudt. Setup’et med Dansk Retur System gjorde, at vi nemt kunne sætte masser af krus i cirkulation uden at skulle tænke på den efterfølgende logistik. Blå Sol bæres af masser af frivillige kræfter, og derfor handler det meget om det muliges kunst. For en festival som vores er det en gave, at der nu findes et samlet koncept for brugen af cirkulære krus, siger Trine Johst Vammen, barkoordinator i Blå Sol.
Som nystartet festival har Blå Sol lænet sig op ad Festival Danmark og i særdeleshed erfaringerne fra SMUKfest. I lighed med SMUKfest kørte Blå Sol med ”Byt til nyt” og et gebyr på 5 kroner på festivalkrusene.
- Det fungerede rigtig godt. Vi har endnu ikke overblik over returprocenten, men der lå ikke mange efterladte krus i græsset. Jeg har arbejdet med festivaler i mange år, og det er mig klar indtryk, at festivalgæsterne er blevet meget mere miljøbevidste end tidligere, siger Trine Johst Vammen.
Fakta:
- Krusene er udviklet i samarbejde med Faerch og indsamles gennem Dansk Retursystem
- Materialet kan genanvendes til nye krus eller anden fødevareplast om og om igen
- Konceptet blev i 2024 testet på 36 festivaler
- På Smukfest hjalp 18.000 frivillige i 2024 med at håndtere de 1.154.000 cirkulære krus, der blev indleveret i barerne i løbet af festivalen.
Nøgleord
Kontakter
Casper FrimannBusiness Development & CSR ManagerRoyal Unibrew A/S
Tlf:53570932casper.frimann@royalunibrew.comHanne HyldborgCato Kommunikation
Presseservice og billeder
Billeder
Om Royal Unibrew
Hos Royal Unibrew forener vi mennesker gennem smag, fællesskab og oplevelser. Som en af Nordens førende producenter af drikkevarer skaber vi alt fra ikoniske ølmærker og forfriskende sodavand til naturlige mineralvand og læskende energidrikke.
Følg pressemeddelelser fra Royal Unibrew A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Royal Unibrew A/S
Lay’s Bugles tilbagekaldes28.6.2025 17:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lay’s Bugles Original og Lay’s Bugles Nacho Cheese med bedst før dato 22.11.25 tilbagekaldes, da produkterne potentielt kan indeholde spor af ikke-fødevaregodkendt olie. Hvis man har købt ét eller flere af de berørte produkter, skal de enten kasseres eller returneres til butikken, hvor de er købt.
Royal Unibrew betaler bøde til Forbrugerombudsmanden16.6.2025 21:01:35 CEST | Pressemeddelelse
Royal Unibrew A/S har accepteret at betale en bøde på 4 millioner kroner for vildledende markedsføring.
Blå Thor revet væk på ny festival: Randers tørstede efter BLÅ SOL11.6.2025 09:54:27 CEST | Pressemeddelelse
Der blev skålet, sunget, krammet og smilet i solen, da Randers 7. juni for første gang dannede ramme om den nye festival BLÅ SOL. Og én ting stod hurtigt klart: Randrusianerne elsker deres by – og de elsker deres øl. Den lokale helt, Blå Thor, blev nemlig revet væk, da tørsten viste sig at være både stor og stolt.
Danskerne holdt de hidtil vildeste alkoholfrie fester i 202429.1.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk ”hygge” er i stor stil forbundet med øl, vin og spiritus. Det er fortsat tilfældet, men sidste år blev der holdt flere alkoholfrie fester end nogensinde før. Ifølge Bryggeriforeningen fandt hele 9 millioner liter alkoholfri øl fra medlemmerne af foreningen sidste år vej til danskernes ganer, og det er 10% mere end i 2023. Dermed er salget af alkoholfrit øl mere end firedoblet de seneste ti år. Udviklingen har gjort alkoholfrit øl og gastrosaft til et strategisk fokusområde for landets næststørste bryggeri Royal Unibrew, der fra i år satser endnu mere på kategorien.
Overvældende stor succes for cirkulære krus på Smukfest29.8.2024 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Royal Unibrew introducerede før sommeren en ny type cirkulære krus, der kræver, at koncertgæsterne efter hver øl eller sodavand returnerer krusene i baren. Herefter bliver materialet omdannet og genanvendt til nye krus. Nu har Smukfest i lighed med 36 andre events testet krusene, og selvom der på forhånd var sat et ambitiøst mål om at nå en returneringsprocent på 75 procent, har en dugfrisk opgørelse fra Smukfest netop vist, at det er lykkedes at indsamle hele 95 procent af de over en million krus, der var i cirkulation på festivalen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum