HK Danmark

Beskæftigelsesministeren tager på Jobpatrulje

Del

I dag kører beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen og HK’s forbundsformand Anja C. Jensen med Jobpatruljen for at tjekke op på unge fritidsjobberes arbejdsforhold. For det er afgørende, at unge får en god start på arbejdslivet.

Jobpatruljen, som i disse uger kører sommerlandet tyndt for at tjekke arbejdsforholdene for fritidsjobbere på 13-17 år, får i dag selskab af beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen og HK’s forbundsformand Anja C. Jensen, når turen går til Roskilde og omegn. 

Anja C. Jensen understreger, at et fritidsjob giver gode og vigtige erfaringer – hvis rammerne er i orden: 

- De unge, vi møder på arbejdspladserne, er helt ‘nye i trafikken’. Og så kan det altså være svært at holde styr på, hvordan man bedst passer på sig selv og kollegerne, hvad man lige skal huske at spørge om – og hvad man egentlig har af rettigheder, når man først lige er ved at lære, hvad det vil sige at gå på arbejde. Så Jobpatruljen og de  dygtige frivillige er virkelig vigtige for, at unge kommer godt fra start på arbejdsmarkedet. 

Jobpatruljens seneste rapport viste sidste år, at hele 96% af de unge fritidsjobbere oplevede et eller flere brud på reglerne i deres ansættelsesforhold. Fx bliver de sat til at løfte for tungt eller får ikke løn under sygdom eller den pause, som de har ret til. 

Det er HK og 3F, der står bag Jobpatruljen med støtte fra flere fagforeninger under Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH). Hver sommer besøger Jobpatruljen arbejdspladser i hele landet for at oplyse om regler og rettigheder for unge fritidsjobbere og tjekke, om de bliver overholdt. Sidste år var Jobpatruljen forbi 7.430 virksomheder og talte med mere end 3.200 unge. 

Se Jobpatruljens køreplan for 2025

Nøgletal fra Jobpatruljens evalueringsrapport 2024: 

  • 96% af de adspurgte unge oplever et eller flere brud på reglerne i deres ansættelsesforhold.*

  • 23,7 % af de unge får ikke den pause, som de ifølge lovgivningen har krav på. Lovgivningen giver unge under 18 år ret til minimum 30 minutters pause, hvis arbejdsdagen overstiger 4,5 timer.

  • 23,2 % af de unge skal selv finde en afløser ved sygdom på trods af, at dette er arbejdsgivers ansvar.

  • 46,9 % af de unge, der er berettiget til løn under sygdom, får det ikke.

  • 30,6 % af de unge løfter eller skubber mere, end de må ifølge arbejdsmiljøloven.

  • 17,1 % af de 13-17-årige har oplevet at få fysiske mén af at gå på arbejde. Fysiske mén kan for eksempel være ondt i ryggen, hovedpine eller udslæt.

  • 14,7 af de unge – knap hver sjette – har følt sig utrygge på deres arbejdsplads.

  • 7,9 % af de unge har fået en arbejdsskade. 

 
*Mange af de overtrædelser, som Jobpatruljen registrerer, er mindre overtrædelser. Det er dermed ikke alle 96%, der indeholder grove overtrædelser. Dog er der stadig tale om brud på regler, som burde blive overholdt. 

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra HK Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HK Danmark

Opjusteret råderum giver plads til oprustning og velfærd men hænger dårligt sammen med besparelser i det offentlige23.6.2025 11:41:30 CEST | Pressemeddelelse

Finansministeriets seneste opjustering af råderummet giver regeringen et forklaringsproblem i forhold til besparelser i det offentlige. For hvordan forklarer vi borgerne, at der nu igen bliver længere sagsbehandlingstider, mindre velfærd og usikkerhed om værdig tilbagetrækning, når staten tilsyneladende bliver ved med at finde flere milliarder, spørger forbundsformand for HK, Anja C. Jensen.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye