Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning
6.7.2025 07:46:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.

Denne sommer skal tusindvis af danskere tage stilling til et klassisk sommerdilemma: Skal man betale i danske kroner eller lokal valuta på kortterminalen, når rejsen går sydpå?
Det er et spørgsmål, der skaber stor forvirring for mange danske rejsende, og vælger man forkert, kan det hurtigt løbe op til noget af en ekstra ferieregning.
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige og Sparekassen Kronjylland viser, at godt hver tredje dansker ikke altid betaler i lokal valuta på deres ferie, stik mod de fleste danske bankers anbefaling.
I samme undersøgelse giver hver anden dansker udtryk for, at de slet ikke ved, hvad deres bank anbefaler, når det kommer til kortbetaling i udlandet. Det er ærgerligt, lyder det fra Jan Mågård, der er fagchef for kortbetaling i Sparekassens Kronjylland.
“Selvom det er nemmere hurtigt at forholde sig til et beløb i danske kroner, bør du betale med dit kort i den lokale valuta i udlandet. Det er nemlig billigst,” slår Jan Mågård fast. Han uddyber:
”Vælger du modsat at betale med dit kort i danske kroner, bestemmer butikken vekselkursen. Er kursen bare lidt højere end den almindelige eurokurs, kan forskellen på at bruge 100 euro nemt blive mere end 50 kroner. Og husk: Sådan er det hvér gang, du handler for 100 euro. Risikoen er særligt stor uden for EU”
Fagchefen fra Sparekassen Kronjylland fortæller, at du i øvrigt kan se både kurs og beløb på betalingsterminalens display inden betaling.
Korrekt betaling giver økonomisk tryghed
Ved at være opmærksom på betalingsvanerne på ferien, sparer man ikke kun penge, man gør det også lettere at lægge et korrekt feriebudget og dermed skabe en økonomisk tryghed på rejsen.
Sådan lyder rådet fra Louise Hertzum Andersen, der er fagchef i Gouda Rejseforsikring, som er en del af Gjensidige.
“Er man én eller flere familier afsted på sommerferie, kan man ende med at bruge mange tusinde kroner om dagen på mad og oplevelser. Hvis man konsekvent betaler en for høj valutakurs, kan det hurtigt løbe op og blive til mange uforudsete penge hen over en flere uger lang rejse. En stor del af en vellykket og tryg sommerferie er, at man nogenlunde kender sine udgifter, og her er et godt sted at sætte ind - samtidig med, at man kan spare nogle penge,” siger hun.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1034 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af YouGov for Gjensidige i 2025.
|
Betaler du typisk i danske kroner eller lokal valuta på kortterminaler, når du er i udlandet? |
|
|
Danske kroner |
9 % |
|
Lokal valuta |
65 % |
|
Det varierer |
17 % |
|
Ved ikke |
10 % |
|
Ved du hvilken valuta din bank anbefaler, at du betaler i, når du betaler på kortterminaler i udlandet? |
|
|
Ja, danske kroner |
7 % |
|
Ja, lokal valuta |
43 % |
|
Nej |
51 % |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver tredje dansker har fået lækket sine oplysninger4.6.2026 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Datalæk er udbredt iblandt danskerne, men mange tager ikke de nødvendige forholdsregler, når skaden er sket og det kan få alvorlige konsekvenser. Det viser en ny undersøgelse.
Kun 4 ud af 10 læser vigtig del af tilstandsrapporten29.5.2026 10:49:34 CEST | Pressemeddelelse
Seks ud af ti boligkøbere springer over central del af tilstandsrapporten, som kan få stor betydning for både vedligehold og fremtidige udgifter. Det viser nye tal fra Gjensidige og NRGi.
Trods høj UV-indeks: Hver tredje beskytter sig forkert i solen26.5.2026 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
Solens stråler kan skade huden på helt almindelige danske sommerdage og med et UV-indeks helt oppe på 6 i den kommende uge, er den rette solbeskyttelse vigtigere end nogensinde. En ny undersøgelse fra Gjensidige viser dog, at mange danskere stadig beskytter sig for lidt eller helt undlader det.
Sæsonen er startet: Flere end 1000 skulle have hjælp på vandet sidste år23.5.2026 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Med sol og sommer i horisonten er mange danskere nu ved at gøre båden klar, så de kan komme ud på vandet. Men det betyder samtidig travlhed hos Dansk Søredningsselskab, der sidste år blev tilkaldt 1038 gange for at hjælpe sejlere i nød. Det viser tal, som DSR har delt med Gjensidige.
Krig og stigende priser: Hver femte dansker ændrer ferieplaner til sommer20.5.2026 07:41:00 CEST | Pressemeddelelse
Uro i Mellemøsten og stigende flybrændstofpriser har fået hver femte dansker til at ændre ferieplaner denne sommer. Det viser en ny undersøgelse YouGov har lavet for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
