Tidlig dansk høst: Landmand i Sønderjylland indleverer det første læs korn
På DLG’s afdeling i Sundeved nær Sønderborg er det første læs korn indleveret. Dermed er den danske høst kickstartet 10 dage tidligere end et normalt år.

Mandag d. 30. juni kl. 13.16 blev det første læs vinterbyg indleveret på DLG’s afdeling i Sundeved. Dermed er den danske høst i gang, og den falder tidligt.
”Det er dejligt at høsten er i gang. Det er jo en højtid i landbruget, hvor landmanden indløser det seneste års hårde arbejde i marken,” siger vicekoncerndirektør for afgrøder i DLG, Mogens Frederiksen, og fortsætter.
”Normalt modtager vi første læs korn i anden uge af juli, og dermed kan vi konstatere at høsten falder noget tidligere, end vi er vant til. Men vi er godt forberedt, og vi er klar til at tage imod landmandens afgrøder på vores knap 100 modtagerpladser landet over.”
Tegner til en høst over middel
Efter en høst i 2023 og 2024 der betragtes som under middel, er der noget, der tyder på, at høsten denne sommer bliver mere udbytterig. En god blanding af vand og sol løbet af foråret har skabt rigtig gode betingelser for planterne.
”Kornet står flot over det meste af landet, og selvom det er svært at vide, hvordan vejret arter sig i de kommende måneder, så forventer vi en høst, der bliver en del større end de to foregående år.”
Den samlede høst i 2023 endte på 7,1 mio. tons mens tallet var 7,6 mio. tons i 2024. I et ’normalt’ år høster de danske landmænd på den gode side af 9 mio. tons.
Forventningen er, at der kommer mere korn ind på DLG's lokationer i de kommende dage.
DLG har til den kommende høst ansat mere end 200 kollegaer, der skal sikre, at den danske høst håndteres effektivt og sikkert.
Kontakter
DLG’s pressevagt
Tlf:+45 2835 1044www.dlg.dk/Om-DLG/PresseBilleder
Om DLG
DLG-koncernen er en førende europæisk virksomhed, der opererer inden for de tre forretningsområder Food, Energy & Hosuing, og derigennem opfylder nogle af de mest basale behov hos mennesker og samfund. Virksomheden er et andelsselskab ejet af 25.000 danske landmænd. Selvom vi har danske rødder, har vi et globalt udsyn. Fra tidligere udelukkende at operere i Danmark er DLG-koncernen vokset markant de seneste 20 år og vi er i dag 7.000 medarbejdere, har aktiviteter i 18 lande og salg til 70 lande over hele verden.
Drevet af vores ønske om at muliggøre en bedre fremtid for kommende generationer, udvikler og leverer vi løsninger og produkter, der kan hjælpe vores kunder og ejere med at omstille sig til en grønnere fremtid, samtidig med at vi transformerer vores egen drift
I 2024 havde DLG-koncernen en omsætning på 60 mia. kr., hvilket gør os til en af Danmarks største virksomheder målt på omsætning. Cirka 65 % af vores omsætning genereres i Tyskland, som er vores største marked.
Følg pressemeddelelser fra DLG Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DLG Group
Kim Japp bliver ny Vice President for Financial Operations26.6.2025 15:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. oktober tiltræder Kim Japp som Vice President for Financial Operations i DLG Group. Han får opgaven at samle en række af koncernens økonomifunktioner i én enhed.
800 landmænd studerede fremtidens afgrøder12.6.2025 18:30:00 CEST | Pressemeddelelse
DLG Innovation, der er en tilbagevendende begivenhed hvert andet år, blev med stor succes afholdt på Sejet Planteforædling i dag, d. 12. juni. Eventet tiltrak et betydeligt antal besøgende fra hele landet.
DLG Group udnævner EVP til at lede Agriculture Business Group3.6.2025 11:01:55 CEST | Pressemeddelelse
For at udnytte koncernens størrelse fuldt ud og eksekvere på transformationsprogrammet, ReGen, konsoliderer DLG Group nu sine agriaktiviteter i én stærk enhed, Agriculture Business Group. Det skal sikre fuld udnyttelse af værdipotentialet, styrke den funktionelle ekspertise, realisere stordriftsfordele og synergier på tværs af forretningen samt skabe rum for øgede investeringer i innovation, der kan accelerere væksten. Det bliver Peter Kjær Jensen, der som nyudnævnt Executive Vice President (EVP) skal stå i spidsen for DLG’s Agriculture Business Group. Peter Kjær Jensen bringer betydelig ledelseserfaring med sig fra en karriere med flere internationale ledelsesroller. I sin rolle som CEO for PostNord Danmark & Vice CEO for PostNord Group ledte han organisationen gennem en succesfuld transformation, der forbedrede resultaterne, kundetilfredsheden og medarbejderengagementet. “Peter Kjær Jensens omfattende ledelseserfaring og dokumenterede resultater med at drive succesfulde transformatio
DLG Group ansætter ny Head of Agriculture Denmark3.6.2025 11:01:41 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. juni tiltræder Anders Jeppesen Jensen som Head of Agriculture Denmark hos DLG Group. Han erstatter Bøje Kjær, der påtager sig en ny rolle som EVP for Animal Nutrition Business Group. Anders Jeppesen Jensen kommer til DLG Group fra DAKA Denmark A/S, hvor han har været General Manager siden 2018. I den rolle har han drevet organisatorisk udvikling og succesfuldt implementeret en ny strategi, der har ført til betydelige forbedringer på bundlinjen. “Jeg er glad for at byde Anders Jeppesen Jensen velkommen til DLG Group. Vores danske forretning spiller en afgørende rolle i at betjene vores ejere, de danske landmænd. Anders kommer med betydelig ledelseserfaring, omfattende viden om landbrugssektoren og stærkt kommercielt talent med sig; kompetencer, der er vigtige for os at bygge fremtidens DLG Group. Sammen med sit team vil Anders bringe os endnu tættere på vores ejere og kunder ved at styrke vores værditilbud og konkurrenceevne gennem nye løsninger og førsteklasses service, og derme
DLG Group ændrer organisationsstruktur for at eksekvere på transformationsprogram3.6.2025 11:01:22 CEST | Pressemeddelelse
I dag offentliggør DLG Group en ny organisationsstruktur, der skal sikre en succesfuld eksekvering af transformationsprogrammet, ReGen, og bringe koncernen tættere sammen. Målet er at udnytte koncernens fulde potentiale og skabe et stærkt fundament for fremtidig værdiskabelse og vækst. I sidste uge lancerede DLG Group et treårigt transformationsprogram, ReGen, der skal forbedre konkurrenceevnen og styrke kerneforretningen for at sikre en stærkere og mere moderne virksomhed i fremtiden. Transformationsprogrammet skal skabe betydelige effektiviseringer og sigter mod at levere 1 milliard kroner i omkostnings- og indtjeningsforbedringer over de næste tre år. 600 millioner kroner vil i samme periode blive geninvesteret i virksomheden for at muliggøre og opretholde transformationen. Den nye organisationsstruktur er det første vigtige skridt i transformationen. Den vil skabe skalafordele og synergieffekter, øge den funktionelle ekspertise og accelerere eksekveringskraften og performance manag
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum