Færre grænsehindringer skal lette den tunge transport
1.7.2025 07:05:25 CEST | Transportministeriet | Pressemeddelelse
En dansk-svensk arbejdsgruppe har undersøgt mulighederne for at gøre det nemmere at fragte gods på tværs af grænsen mellem Danmark og Sverige. Den danske transportminister og den svenske infrastruktur- og boligminister har som fælles mål at fjerne grænsehindringer til glæde for den grønne omstilling og transporterhvervet.
Øresundsforbindelsen fejrer 25-årsjubilæum og står som et stærkt symbol på de tætte relationer mellem Danmark og Sverige. De senere år har der været et øget fokus på at ensrette reglerne på begge sider Øresund, så det er nemmere at krydse grænsen i lastbil.
- Når der er forskellige regler for længde og størrelse på lastbiler på hver side af Øresund er det unødvendigt besværligt at fragte gods over Øresund. Derfor er vi enige om på tværs af sundet at ensrette reglerne for dobbelttrailervogntog, så der er færre grænsehindringer for transportbranchen. På den måde kan mere gods fragtes længere på en enkelt lastbil, og det er samtidig godt for klimaet, siger transportminister Thomas Danielsen.
Transportministeren har et tæt samarbejde med sin svenske kollega om at reducere grænsehindringerne for dobbelttrailervogntog, som er lastbiler med en længde over 25,25 meter. Ministrene nedsatte i 2024 en dansk-svensk arbejdsgruppe med formål at afdække hindringerne og finde mulige løsninger, og resultaterne er nu sammenfattet i en rapport. Arbejdsgruppen anbefaler blandt andet:
- I Danmark skal den tilladte maksimumlængde for A-double-kombinationen øges til fra 32 meter til 32,5 meter
- I Danmark skal AB-double-kombinationen tillades med drejbare aksler
- Regler for skilte på lastbiler skal harmoniseres, og Danmark og Sverige vil gensidigt anerkende skiltene i de to lande
- Dobbelttrailervejnettet skal udvides i begge lande
Ministrene arbejder videre på hver side af Øresund med at implementere de forskellige forslag fra rapporten.
Links
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Sikkerheden i luftrummet øges med nyt anmeldelsessystem for droneflyvninger20.2.2026 11:53:49 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter cirka 1,2 milliarder kroner i 2026 til en akutpakke på beredskabsområdet.
Fremtidssikring af jernbanen ved Ringsted20.2.2026 07:01:24 CET | Pressemeddelelse
2,7 milliarder til kapacitetsudvidelse og hastighedsopgradering af jernbanen ved Ringsted.
Pulje med 160 millioner kroner til grønne lastbiler4.2.2026 07:00:50 CET | Pressemeddelelse
Puljen til grøn omstilling af tung vejtransport åbner for ansøgere, der ønsker støtte til indkøb og leasing af grønne lastbiler, etablering af depotladning og -tankning til brint og el samt destinationsladning.
Kystredningstjenesten får mulighed for at bruge grønne blink i trafikken2.2.2026 07:01:15 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. februar 2026 kan redningspersonale fra Kystredningstjenesten bruge grønne blink, når de er kaldt ud til en livreddende opgave.
To millioner til kampagne der skal få børn til at cykle29.1.2026 07:04:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet modtager midler fra Cykelpuljen i Aftale om infrastrukturplan 2035 til at gennemføre kampagnen ’Alle børn cykler’ til efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum