Ishøjs nye smukke børneteaterhus indvies til september
Med en stor donation fra A.P. Møller Fonden er en teaterdrøm blevet til virkelighed for Ishøj Teater. Den gamle teaterbygning fra 1972 var nedslidt. I stedet er der nu opført en arkitektonisk perle, som giver helt nye muligheder for kunstnerisk udfoldelse

For A.P. Møller Fonden har det været afgørende at styrke rammerne for teater for børn og unge af høj kvalitet, som også understøtter den vigtige dialog med børnene om teaterstykkerne efter hver optræden. Børnene kommer fra flere end 100 nationaliteter fra både Ishøj og det øvrige Sjælland. Teateret giver dermed børn på tværs af kulturelle og sociale baggrunde nogle fælles oplevelser.
Bygningen er tegnet af WOHLERT Arkitekter og Svendborg Architects og opført af entreprenør Julius Nielsen & Søn. Den samlede anlægssum på 70,1 millioner kroner er gjort mulig med støtte fra A.P. Møller Fonden, der har givet 49,1 millioner kroner, mens Ishøj Kommune har bidraget med 21 millioner kroner.
Løfter kvaliteten på alle niveauer
“Moderniseringen giver et massivt løft til vores teater. Publikum vil møde en ny foyer med højt til loftet, café og forbedret indeklima, mens det kunstneriske personale får en helt ny prøvesal, værksted og lydstudie – det løfter kvaliteten på alle niveauer og giver os mulighed for at udvikle nye forestillinger og aktiviteter, blandt andet for de unge,” siger Christine Albrechtslund.
Ishøj Kommune glæder sig over den nye smukke teaterbygnings velfortjente løft til Ishøj Teaters position som egnsteater.
Stor tak til samarbejdspartnere
”Det er en bygning, vi er rigtig stolte af og glæder os til at vise frem. Med den nye teaterbygning har vi fået et moderne børne- og ungeteater, der giver Ishøj Teater de bedste rammer for at skabe stærke oplevelser for både børn og unge og deres familier i mange år fremover. Jeg vil gerne rette en stor tak til A.P. Møller Fonden, WOHLERT Arkitekter, Svendborg Architects, entreprenør Julius Nielsen & Søn og VITA Ingeniører for deres uvurderlige bidrag til projektet,” siger borgmester Merete Amdisen og tilføjer:
“Ishøj Teater leverer børneteater i høj kvalitet, og jeg glæder mig på deres og vores vegne over, at de nu har fået rammer, der kan matche det høje niveau, som de leverer,” siger borgmester Merete Amdisen.
Teatersæsonen starter først til september. De kommende måneder bruger Ishøj Teater på at blive klar til at tage imod publikum. Åbningsforestillingen bliver ”Tonni2ton” efter Adam O’s populære børnebog.
Fakta om byggeriet:
- Den nye bygning indvies i september 2025
- Byggeriet har kostet 70,1 millioner kroner
- A.P. Møller Fonden har støttet med 49,1 millioner kroner.
- Bygningen er tegnet af WOHLERT Arkitekter og Svendborg Architects efter afholdelse af en arkitektkonkurrence.
- Byggeriet er udført af Julius Nielsen & Søn og VITA Ingeniører har været tekniske rådgivere.
- Den nye bygning afløser det oprindelige teater fra 1972.
- Teatret har årligt omkring 22.000 gæster og turnerer med sine forestillinger over hele landet.
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ny buslinje forbinder Ishøj og Hedehusene18.6.2025 16:14:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune og Høje-Taastrup Kommune styrker nu den kollektive trafik med en ny buslinje, der skal betjene landsbyerne i de to kommuner
Ishøj Kommune sikrer oplevelser i gamle bygninger ved Thorsbro Vandværk16.6.2025 13:52:57 CEST | Pressemeddelelse
Vi vil bringe liv i de smukke fredede bygninger og skabe et nyt centrum for oplevelser i det vestlige Ishøj for borgere og besøgende, lyder det fra Ishøjs borgmester Merete Amdisen efter nyheden om, at Ishøj Kommune har købt en del af det tidligere Thorsbro Vandværk af HOFOR
Vibeholmskolen med i landsdækkende forsøg med gratis skolemad28.5.2025 15:39:34 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med 191 skoler over hele landet er Vibeholmskolen i Ishøj Kommune blevet udtrukket til at være med i et landsdækkende forsøg med skolemad, hvor skolens udskolingselever bliver tilbudt gratis frokost
Kom med: Åbent hus på Ishøj Kulturskole9.5.2025 10:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Kom til åbent hus på Ishøj Kulturskole, hvor du kan møde lærerne og høre, hvordan det fx lyder, når du blæser i en tværfløjte, hvordan du kreerer et musikdyr ud af pap, eller hvordan føles det at være en del af et dansehold
Ishøj Jobcenter vælger nye leverandører til beskæftigelsesindsatsen7.5.2025 10:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Jobcenter har nu fundet de nye leverandører, som fra juni skal hjælpe Ishøjs ledige borgere tættere på job og uddannelse i de kommende fire år
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum