Dansk Sygeplejeråd skal til efteråret have ny adm. direktør.
Lars Pram har fået nyt job efter 7 år som direktør.
Dansk Sygeplejeråd skal have ny adm. direktør til efteråret. Efter syv år som direktør for Dansk Sygeplejeråd skifter Lars Pram 1. oktober til en stilling som adm. direktør for Danmarks Apote-kerforening. Lars Pram var tidligere i perioden 2002-09 også ansat i Dansk Sygeplejeråd, senest som chef for politisk sekretariat.
Lars Pram udtaler: "Da jeg tiltrådte som adm. direktør i Dansk Sygeplejeråd i 2018, var det et glædeligt gensyn. I alt har jeg arbejdet for og med sygeplejerskerne i 14 år. Der er sket meget i organisationen de syv år, jeg har været direktør. Dansk Sygeplejeråd har kæmpet sig igennem Covid-19 og konflikten i 2021, en lang og sej kamp for at mindske sygeplejerskernes løngab. Og vi fik endelig med treparten og OK2024 et mærkbart lønløft. DSR står i dag et godt sted, der er medlemsfremgang, og både organisationen og sygeplejerskerne står godt rustet til OK26 og im-plementeringen af den kommende sundhedsreform. Det føles derfor som et oplagt tidspunkt at videregive stafetten. Jeg kommer uden tvivl til at savne den stærke forkvinde, kollegerne i DSR og ikke mindst sygeplejerskerne. Sundhedsvæsenet har en særlig betydning for mig, og jeg glæder mig derfor til i min nye stilling at være med til at fremme, at apotekerne skal spille en endnu stærkere rolle i sundhedsvæsenet – til gavn for borgerne og det nære sundhedsvæsen," siger Lars Pram.
Forkvinde Dorthe Boe Danbjørg ønsker at takke Lars Pram for hans imponerende indsats som administrerende direktør. ”Lars Pram har været en uvurderlig leder og har bidraget markant til vores organisation siden 2018. Hans omfattende erfaring har været til stor gavn for Dansk Sy-geplejeråd. Hans strategiske overblik og solide erfaring i at drive en medlemsorganisation har været med til at styrke Dansk Sygeplejeråds position og fremme vores mange sager. Jeg ønsker Lars Pram alt det bedste i hans nye rolle hos Danmarks Apotekerforening og ønsker Apoteker-foreningen tillykke med deres nye direktør - de er heldige. Lars har sat et stærkt aftryk og efter-lader os som organisation et godt sted. Jeg kommer til at savne Lars og jeg ved, at han vil blive savnet både som leder og kollega."
Dansk Sygeplejeråd vil nu igangsætte processen med at finde en ny administrerende direktør, der kan fortsætte den positive organisationsudvikling, arbejde for at forbedre sygeplejerskernes vilkår, præge udviklingen af sundhedsvæsenet og styrke sygeplejerskernes rolle i samfundet. Dansk Sygeplejeråd ser frem til at byde en ny leder velkommen, som kan videreføre de gode resultater.
Kontakter
Mathilde Nyfos EbbesenDansk Sygeplejeråd
Tlf:61956565mae@dsr.dkOm Dansk Sygeplejeråd:
Dansk Sygeplejeråd (DSR) er en partipolitisk uafhængig fagforening, der arbejder med løn- og ansættelsesforhold og organisatoriske interesser for mere end 70.000 sygeplejersker.
Dansk Sygeplejeråd har som den eneste faglige organisation forhandlingsretten, når det handler om overenskomster for sygeplejersker, som arbejder inden for det sygeplejefaglige område. Overenskomsterne fastsætter bl.a. rammerne for løn og arbejdsvilkår for sygeplejersker ansat fx i det offentlige.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sygeplejråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sygeplejråd
Dansk Sygeplejeråd: Ny reform kan gøre uddannelsen endnu mere attraktiv26.3.2025 12:41:31 CET | Pressemeddelelse
Sygeplejerskernes fagforening ser især et potentiale i den styrkede praktik, mere undervisning på mindre hold og bedre vejledning, men havde helst undgået en afkortning af sygeplejerskeuddannelsen.
Færre vil være sygeplejerske: Situationen er alvorlig og kræver handling15.3.2025 17:00:07 CET | Pressemeddelelse
Det er alarmerende, at ansøgertallet til sygeplejerskeuddannelsen falder, lyder det fra Dorthe Boe Danbjørg, forkvinde i Dansk Sygeplejeråd.
Sygeplejersker siger nej til aktiv dødshjælp: Vi skal ikke tage liv31.1.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Sygeplejeråd bakker ikke op om anbefalingerne fra ’Udvalget for en mere værdig død’, der foreslår en model for assisteret selvmord i Danmark. Dansk Sygeplejeråd mener, at fokus i stedet bør være på en investering i bedre palliativ behandling.
Sygeplejersker er afgørende for sundhedsreforms succes15.11.2024 11:21:59 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsreformen byder på flere gode initiativer, som kan komme borgerne til gode. Skal det lykkes, kræver det investeringer i sygeplejen og en national plan for sygeplejerskers specialuddannelser.
Dorthe Boe Danbjørg genvalgt som forkvinde for Dansk Sygeplejeråd10.10.2024 08:59:20 CEST | Pressemeddelelse
Der var kun et navn på listen, da fristen for at melde sit kandidatur til posten som forperson i sygeplejerskernes fagforening udløb torsdag morgen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum