Billund Kommune får ny kommunikationschef
Pr. 1. august 2025 er det Anya Palm, der sætter sig i stolen som ny kommunikationschef i Billund Kommune. Hun har erfaring som både prisvindende korrespondent i DR, men også som pressechef og kommunikationschef i både det private og offentlige.

Det er en erfaren journalist, kommunikatør, rådgiver og leder, der fremover skal sætte sig for bordenden i Billund Kommunes kommunikationsafdeling og som chef være med til at udvikle og sætte retningen for både intern og ekstern kommunikation.
Anya Palm kommer fra en stilling som kommunikationschef i Haderslev.
”Jeg ser frem til samarbejdet med Anya. Hun har en stærk faglighed og byder ind med store ambitioner og en smittende energi, som matcher Billund Kommune godt,” siger Thomas Foged, kommunaldirektør i Billund Kommune.
Hun er uddannet journalist i 2006, og har siden da boet 10 år i Asien, blandt andet som korrespondent for DR. For sin udenrigsjournalistisk har hun desuden høstet adskillige priser. Derefter var hun omkring det private erhvervsliv, blandt andet som pressechef i Ewii-koncernen, inden hun blev kommunikationschef i Haderslev Kommune.
Nu glæder hun sig til sit nye job i Billund Kommune:
"Billund Kommune har en spændende kommunikationsprofil med sit helt unikt stærke brand som Børnenes Hovedstad - det glæder jeg mig til at være med til at folde ud sammen med mit team, kommende kolleger og samarbejdspartnere. Derudover er det en veldrevet kommune, hvor der ligger mange spændende opgaver - herunder et kommunalvalg, en række kommunale reformer og at sikre god information til Billunds borgere. Jeg er glad og stolt over at få lov at komme med på holdet, og jeg glæder mig til det hele," siger Anya Palm.
Anya Palm er bosat i Kolding. På posten som kommunikationschef afløser hun Mia Josiassen, som pr. 1. juni blev Afdelingsdirektør for Kommunikation i Jyske Bank. Hun tiltræder 1. august 2025 og har første arbejdsdag mandag den 4. august.
Kontakter
Anne Maarbjerg RasmussenKommunikationskonsulent
Tlf:20 42 84 85ammr@billund.dkJens BaisgaardKommunikationskonsulent
Tlf:+45 20 37 81 48jbai@billund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Usædvanligt mange byggegrunde solgt i Billund Kommune i 202514.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
2025 blev et særligt år for solgte byggegrunde i Billund Kommune, hvor flere end nogensinde, og mere end dobbelt så mange som året før, købte en kommunal grund at bygge hus på.
Sports- og Kulturgalla tager nu imod indstillinger6.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Årets Sports og Kulturgalla løber af stablen i MAGION fredag den 8. maj 2026, og allerede nu kan du indstille kandidater til de otte priser og mange hædersbevisninger, som uddeles til det festlige og traditionsrige show.
Grøn trepart tager et stort skridt fremad i Billund Kommune18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et stort flertal i kommunalbestyrelsen i Billund Kommune principvedtog tirsdag aften omlægningsplanen for den grønne trepart.
Stil op til Kultur- og Fritidsrådet og gør en forskel8.12.2025 11:30:04 CET | Pressemeddelelse
Brænder du for kultur- og fritidsområdet i Billund Kommune? Så har du nu chancen for at komme helt ind i maskinrummet og være med til at gøre en forskel for alle borgere i vores kommune. Fra i dag og frem til og med den 12. januar er der nemlig mulighed for at melde sit kandidatur til kultur- og fritidsrådsvalget den 29. januar.
Skills for alle 8. klasser: Her er vinderne5.12.2025 16:40:26 CET | Pressemeddelelse
I dag dystede alle kommunens 8. klasser igen til Skills Stafetten på tid og evner i forskellige discipliner fra de lokale erhvervsuddannelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum