Ny status på Esbjerg Kommunes klimaindsats er landet: Vi har reduceret 20,1 %
Den årlige status på Esbjerg Kommunes ambitiøse klimaplan er netop landet og viser, at det går den rigtige vej. Kommunen har på fem år reduceret sine udledninger med 20,1 %.

I slutningen af juni landede den årlige afrapportering på klimaindsatsen, der både giver en status på klimaplanens indsatser – og de nyeste tal på kommunens geografiske udledninger.
Tallene viser en samlet CO2-reduktion på 20,1 % fra 2019 til 2023, der er de nyeste tal.
“Det er stærkt at vi som kommune, i stærke partnerskaber med både virksomheder, uddannelser og civilsamfund, har reduceret en femtedel af vores CO2-udledning. Det giver motivation til at klø på og fortsætte vores ambitiøse klimaindsats,” siger formand for Klima & Miljøudvalget, Jørgen Ahlquist.
Det er især energiområdet, der bidrager med de store reduktioner. Og det selvom lukningen af Esbjergværket først vil kunne ses i tallene for 2024 og 2025.
En status på både fremdrift og udfordringer
Med den årlige status får politikerne i Klima- & Miljøudvalget dels de nyeste CO2-tal for kommunens geografiske udledninger og dels en status fra forvaltningen på fremdriften – og udfordringerne i de enkelte indsatser fra klimaplanen.
“Med den årlige status får vi et godt overblik over, hvordan det går - både der hvor det går godt, og der, hvor vi har nogle udfordringer, vi skal kigge nærmere på,” siger formand for Klima & Miljøudvalget, Jørgen Ahlquist.
Du kan finde hele afrapporteringen på klimaindsatsen 2025 lige her.
Klimahandlingspulje og lån af elcykler
Især to initiativer er blevet taget ekstra godt imod af Esbjerg Kommunes borgere.
Syv lokale projekter har over det seneste års tid fået midler fra Klimahandlingspuljen, der blev etableret med 100.000 kr. i puljen fra Esbjerg Kommunes klimafond, for at understøtte projekter der fremmer lokalt engagement i den grønne omstilling.
Alle midler er uddelt til projekterne – og derfor er puljen nu igen fyldt op med nye 100.000 til flere lokale, grønne projekter.
Vil du arrangere grøn fællesspisning, en lokal klimafestival eller plante en lommeskov i din landsby? Eller noget fjerde? Så læs mere her og søg penge fra puljen til dit projekt.
Esbjerg Kommune har også lanceret det 3-årige pilotprojekt, ’Lån en elcykel’, hvor borgere kan låne en elcykel eller en el-ladcykel i en måned, for at prøve det af i deres hverdag, inden de selv skal have pengene op af lommen og investere.
Projektet er blevet varmt modtaget af borgere, der gerne vil prøve en elcykel af gennem ordningen. Alle cykler er nemlig booket i hele 2025. Kalenderen for 2026 vil blive åbnet i slutningen af året, så skal du have fat i en lånecykel, bliver der igen en mulighed her.
Opdatering af klimaplanen på vej
Esbjerg Kommune har netop taget hul på at opdatere den nuværende klimaplan, der blev vedtaget i august 2022 som en del af DK2020-projektet, hvor alle kommuner har lavet klimaplaner.
Klimaplanen skal nemlig recertificeres for fortsat at leve op til nyeste viden og krav – og for at beholde sin C40-certificering.
Alle kan give inputs til opdateringen af klimaplanen.
Så kan man blandt andet møde Klima til The Tall Ships Races, hvor de vil stå klar til en snak onsdag til fredag den 6, 7 og 8. august mellem klokken 12-16 i en stand på det maritime torv.
Også på Energiens Folkemøde i midten af september kan du møde Klima og få en snak om klimaindsatsen.
Alle kommunens 22 lokalråd vil også blive inviteret til en workshop i efteråret, hvor der bliver mulighed for at give inputs. Så du kan også overlevere dit input til en repræsentant fra dit områdes lokalråd.
Du kan også sende dit input direkte til klima@esbjerg.dk
Kontakter
Jørgen AhlquistFormand for Klima & Miljøudvalget
Tlf:27 24 52 82jahl@esbjerg.dkBilleder
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Fantasyfestival udvider: Glæd dig til tre magiske dage med magi og mørke kræfter i Esbjerg30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde varer Fantasyfestival hele tre dage, når Esbjerg bliver forvandlet til en by fyldt med eventyr, magi og mystik fra fredag den 19. til søndag den 21. september 2025. Med en ekstra festivaldag får du endnu mere tid til at dykke ned i fantasyens vidunderlige og til tider mørke verden.
Nye skilte skal guide trafikken uden om bykernen27.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 30. juni til den 10. august skal tydeligere skiltning hjælpe bilister med at finde de store parkeringspladser og samtidig guide trafikken uden om den historiske bykerne.
Musikalsk medvind til The Tall Ships Races: Scarlet Pleasure, Carpark North og Queen Machine klar til Esbjerg24.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De tre stærke navne topper et fantastisk musikprogram for The Tall Ships Races 2025 i Esbjerg og sætter et festligt punktum på hver deres aften. Og det hele er gratis.
Esbjerg Festuge 2025: En uge med solskin, fest og rekordopbakning23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni dage med høj sol, store smil og en by fuld af liv. Med et meget alsidigt program, der har budt på alt fra børneaktiviteter, opera, havdyp og streetart til koncerter, madoplevelser, kunst og comedy, har festugen tiltrukket tusindvis af gæster fra både Esbjerg, København og Aarhus.
Esbjerg Kommune lukker heroinklinik midlertidigt18.6.2025 12:25:49 CEST | Pressemeddelelse
Efter et tjek af den sundhedsfaglige kvalitet og brugernes sikkerhed på Heroinklinikken og Substitutionsklinikken på Center for Sociale Indsatser, Rusmiddelbehandlingen, Bakkevej i Esbjerg har Esbjerg Kommune besluttet midlertidigt at lukke Heroinklinikken, mens der på Substitutionsklinikken bl.a. skal strammes op i håndteringen og udleveringen af medicin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum