Beskyt drikkevandet mod svindel med flytning af jord
27.6.2025 15:00:00 CEST | Danva | Pressemeddelelse
DANVA hilser regeringens nye initiativer mod ulovlig flytning og håndtering af forurenet jord velkomne, men anbefaler yderligere tiltag. Miljøminister Magnus Heunickes forslag om øget digital sporbarhed, skærpet kontrol og højere bøder er nødvendige, første skridt på vejen mod en bedre beskyttelse af drikkevandet.

”Det er glædeligt, at der er politisk fokus på at stramme reglerne. Men den generelle beskyttelse af drikkevandet skal konkret med, og så er der behov for fysisk tilsyn, så vi også fanger de tilfælde, hvor der helt ses bort fra anmeldepligt og regelsæt. F.eks. viser erfaringer fra håndteringen af asbest, at skærpede krav uden kontrol kan føre til ulovlig dumping i naturen,” siger DANVAs direktør Carl-Emil Larsen.
DANVA anerkender, at regeringens udspil i vid udstrækning afspejler de anbefalinger, som foreningen tidligere har fremlagt – men understreger samtidig, at de foreslåede digitale løsninger og kontroltiltag ikke i sig selv er nok. Skal drikkevandet beskyttes effektivt, kræver det, at Regeringen også medtager disse to konkrete tiltag:
- Forbud mod udlægning i drikkevandsområder – Ren jord giver rent vand. Vi vil gerne stramme med et generelt forbud af hensyn til håndhævelsen. Reglerne skal være så enkle som muligt, hvis man vil undgå fusk, snyd og omgåelse. Analysemetoderne bygger på stikprøver, og vi ved for lidt om, hvilke kemikalier der findes i jorden til, at man kan analysere sig frem til den reelle risiko. Et forbud gør det lettere at føre tilsyn og kræver ikke lang dialog og omkostningskrævende analyser.
- Styrket fysisk tilsyn og adgang – Myndighederne og forsyningerne skal kunne kontrollere, hvad der reelt sker i marken.
Bedre kontrol
I takt med stigende byggeaktivitet, anlægsprojekter og jordhåndtering bliver presset på vores grundvandsressourcer større.
”Derfor er det afgørende, at vi politisk sikrer bedre kontrol med, hvilken jord der flyttes, og hvor den ender – særligt, når det kan true vores drikkevandsboringer. Afdækningen af problemet viser, at store mængder overskudsjord – ofte betegnet som “jordforbedring” – lægges ud i naturen, nogle gange i indvindingsområder, uden tilstrækkelig kontrol,” siger Carl-Emil Larsen, og fortsætter:
”Den måde vi håndterer jordflytning på i dag – særligt i områder med drikkevandsinteresser – matcher ikke det ambitionsniveau, vi har for at beskytte vores miljø. Vi skal sætte drikkevandet først, det gør vi med forsigtighedsprincippet, fordi forebyggelse altid virker bedst.”
I flere kommuner blandes byggeaffald i jorden, hvilket er billigere end korrekt deponering. Afsløringerne viser, at myndigheder ofte ikke lever op til deres tilsynsforpligtelser, og at mange sager ender uden påbud.
Eksperter konkluderer, at der skal være krav om dokumentation, godkendelse og kontrol, fordi der kan være en reel trussel for forurening også af grundvandet. Den økonomiske gevinst ved jordforbedring tilfalder primært bygherrer, jordentreprenører og lodsejere, der sparer udgifter til deponering og i nogle tilfælde får betaling for at modtage jorden – ofte uden tilstrækkelig dokumentation af miljøpåvirkningen.
”Men hvis det ikke skal kunne betale sig at svindle, kræver det et simpelt og klart regelsæt. Derfor opfordrer DANVA til et generelt forbud mod udlægning af jord i drikkevandsområder. Det er den mest effektive vej til at beskytte vores vigtigste naturressource, drikkevandet på,” understreger Carl-Emil Larsen.
Nøgleord
Kontakter
Karsten BjørnoKommunikationschef
Tlf:+45 20 14 35 42kbj@danva.dkBilleder

DANVA - Dansk Vand- og Spildevandsforening
DANVA er brancheorganisation for danske vandselskaber. DANVA:
Forener alle vandkredsløbets aktører i samarbejde om bæredygtige løsninger.
Forstærker alle, der sikrer forbrugernes tillid til vand, effektiv drift og en høj forsyningssikkerhed.
Fortæller alle om værdien og effekten af danske vandløsninger, der skaber liv og sundhed.
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Gør drikkevand til valgets hovedtema: Massivt flertal kræver handling26.2.2026 16:30:00 CET | Pressemeddelelse
En helt ny undersøgelse fra denne uge op til statsministerens valgudskrivelse viser, at 95 pct. af danskerne kræver vores drikkevand beskyttet. DANVA opfordrer politikere og vælgere til at gøre drikkevandet til et hovedtema ved det kommende folketingsvalg.
DANVA: Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur20.2.2026 12:06:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret et markant taktskifte for Danmarks beredskab. Med oprettelsen af et nationalt vandkatastrofeberedskab og en økonomisk indsprøjtning anerkendes vandforsyningen nu endelig som den kritiske infrastruktur, den er. DANVA roser initiativet og kalder det et nødvendigt og længe ventet kursskifte.
Vandeksperter fra Odense på mission i Ukraine6.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine har lagt store dele af den kritiske infrastruktur i ruiner og afskåret millioner af mennesker fra adgang til sikkert drikkevand. Med dansk statsstøtte og ekspertise fra VandCenter Syd i Odense står byen Mykolaiv nu overfor omfattende genopbygning og introduktion til nye og mere moderne måder at drive og fremtidssikre vandforsyningen.
Vandforkæmper vinder stor pris14.1.2026 14:24:43 CET | Pressemeddelelse
Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand.
Forbyd forurening af drikkevand og spar milliarder12.1.2026 17:30:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA roser Miljøministeriets nye analyse af regulering af drikkevand. Den gør det klart, at Danmark står over for et grundlæggende økonomisk valg: Enten handler vi nu og indfører et nationalt forbud mod forurening af vores drikkevand – eller også accepterer vi en milliardregning for en fremtid, hvor drikkevand skal renses, industriens konkurrenceevne svækkes, sundhedsudgifterne stiger, og forsyningssikkerheden udfordres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum