Nu skærpes straffen for at begå naturkriminalitet

Del

Som en del af den nye strafreform bliver der slået hårdere ned overfor naturkriminalitet.

Regeringen har sammen med et bredt flertal i Folketinget indgået en aftale om en ny strafreform. Som en del af aftalen bliver bødestraffen for at begå naturkriminalitet skærpet med 100 procent, og de allergroveste tilfælde skal medføre fængselsstraf.

"Vi har set flere sager, hvor mennesker bevidst har ødelagt vores natur. Natur, som tager årtier at genoprette. Det er forkastelig adfærd, og det skal ikke kunne betale sig at spekulere i at overtræde loven, og derfor skærper vi nu lovgivningen. Bødestraffen for naturkriminalitet fordobles, og de allergroveste tilfælde af naturkriminalitet skal kunne medføre fængselsstraf. Vi skal beskytte den natur, vi har, og det indebærer også, at vi siger fra overfor dem, der med fuldt overlæg skader vores natur," siger miljøminister Magnus Heunicke.  

"Det er så godt, at vi nu sætter ind med meget hårdere straffe overfor dem, der ødelægger vores beskyttede natur. Naturhærværk går ud over beskyttede naturområder, der er vigtige for biodiversiteten. Det kan ødelægge levesteder for mange vilde dyr og planter som f.eks. løvfrøer og markfirben. Det er fuldstændig uacceptabelt, og derfor er jeg glad for, at straffene for naturkriminalitet skærpes med en fordobling af bødeniveauet og fængsel i de allergroveste tilfælde,” siger Jeppe Bruus, minister for Grøn Trepart.

For Miljø- og Ligestillingsministeriets vedkommende vil det betyde, at eksempelvis overtrædelser af reglerne omkring strandbeskyttelseslinjen vil blive straffet hårdere.

Miljø- og Ligestillingsministeriet og Ministeriet for Grøn Trepart ser derudover nærmere på, om sanktionerne skal skærpes i de situationer, hvor der kan være opnået en økonomisk fordel eller en afledt økonomisk gevinst ved overtrædelsen.

Læs den politiske aftale om strafreform her.

Yderligere oplysninger:

Pressevagten: Tlf. +45 20 91 59 01 (kan ikke modtage SMS)
Mail: presse@mim.dk

Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye