Ny analyse: Stress øger risiko for tidlig tilbagetrækning med 50 %
27.6.2025 05:00:00 CEST | HK Danmark | Pressemeddelelse
Nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd forud for stormøde om stress viser, at arbejdsrelateret stress øger risikoen for at trække sig fra arbejdsmarkedet før pensionsalderen. “Den nye dokumentation understreger endnu en gang, hvorfor et øget politisk fokus på stress giver mening samfundsøkonomisk,” siger forbundsformand for HK.
Et stormøde i HK’s forbundshus samler i dag arbejdsmarkedets parter, politikere og centrale aktører for at give beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen input til løsninger, der kan forebygge stress på danske arbejdspladser og sikre en bedre, hurtigere og mere ensartet behandling. Og en netop udgivet analyse, der påviser 50 % øget risiko for tidlig tilbagetrækning, understreger kun vigtigheden af stormødet, mener forbundsformand for HK, Anja C. Jensen:
- Danmark har stress, og det har både menneskelige og samfundsøkonomiske konsekvenser. Her står vi med en ny analyse, der dokumenterer, at vi ville kunne beholde vores kollegaer længere tid på arbejdspladsen, hvis vi sikrer et godt og trygt psykisk arbejdsmiljø. Det er altså ikke raketvidenskab – til gengæld ved vi, at 55.600 mangler på arbejdspladserne hver dag netop på grund af stress. Det kalder på handling.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har tidligere beregnet, at arbejdsrelateret stress koster samfundet 55 milliarder kr. om året og sænker arbejdsudbuddet med 55.600 fuldtidspersoner. Forbundsformand Anja C. Jensen er derfor tilfreds med, at ministeren sammen med andre aktører har fokus på udfordringerne.
- Jeg er stolt over, at HK’s arbejde for at få sat stress højt på den politiske dagsorden begynder at udmønte sig i et øget politisk fokus. Vi har stor forståelse for, at vi ikke løser alt på en dag, men det er helt rigtigt set af beskæftigelsesministeren, at de første skridt på vejen er en dialog mellem parterne og det politiske system. I HK har vi 15 konkrete forslag til en samlet indsats mod stress. Dem glæder jeg mig til at drøfte i dag – og i det videre arbejde, siger Anja C. Jensen.
På stormødet vil eksperter, parter og politikere drøfte, hvad arbejdsmarkedets parter kan gøre for at mindske stress, og hvilke løsninger der skal findes på Christiansborg. Læs HK’s 15 forslag til politisk handling mod stress her.
Stormødet om stress afholdes hos HK kl. 9:00-12:30, Weidekampsgade 8, 2300 København S. Pressetilmelding sker til presse@hk.dk.
Nøgletal:
-
Arbejdsrelateret stress øger risikoen for tidlig tilbagetrækning med 50 % (AE, 2025)
-
Arbejdsrelateret stress koster samfundet 55 mia. kr. om året (AE, 2024)
-
Arbejdsrelateret stress sænker det effektive arbejdsudbud med 55.600 fuldtidsstillinger (AE, 2024)
Kontakter
Julie DamkjærKommunikations- og presserådgiverHK Danmark
Tlf:29635670julie.damkjaer@hk.dkFølg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK Danmark ansætter Anton Thorell Carøe som ny cheføkonom31.8.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. september tiltræder Anton Thorell Carøe som ny cheføkonom i HK Danmark. Han kommer senest fra en stilling som økonom i AL Sydbank, det tidligere Arbejdernes Landsbank, og skal være med til at styrke HK Danmarks økonomiske analyser og position i den offentlige debat.
Sundhed og trivsel: HK og Falck indgår nyt partnerskab16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag har alle HK-medlemmer mulighed for at få adgang til en online læge og mulighed for at tilkøbe en HK-sundhedsordning. Det er resultater af et nyt partnerskab mellem Falck og HK.
HK hædrer arbejdet med udsatte børn og familier11.6.2026 18:41:03 CEST | Pressemeddelelse
Mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Unge uden uddannelse eller job. Og børn fra familier, der ikke kan få hverdagen til at hænge sammen. Fem år i træk har HK's HandleKraft-pris sat spot på dem, der ofte glemmes. I år går prisen til Børnesagens Fællesråd.
HK roser ny regering for fokus på stress, leveomkostninger og AI-samarbejde2.6.2026 16:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ambitioner om at mindske stress, lette presset fra høje leveomkostninger og inddrage arbejdsmarkedets parter i et nationalt digitalt partnerskab om AI møder ros fra HK.
HK går frem med 3.000 medlemmer19.5.2026 08:02:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere vælger HK til. HK har fået 3.000 flere arbejdsmarkedsaktive medlemmer. Det oplyser fagforeningen på baggrund af de medlemstal, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum