Regionshospitalet Randers

Regionshospitalet Randers får ny administrationschef

Del

Nuværende chef for Kvalitet og Sundheds-IT, Thomas Stadil Pinstrup, træder ind i en nyoprettet stilling som administrationschef og skal fremover stå i spidsen for hele Staben på Regionshospitalet Randers.

Portrætbillede af Thomas Stadil Pinstrup
Kommende administrationschef Thomas Stadil Pinstrup Foto: Helle Brandstrup Larsen, Regionshospitalet Randers

Det er et kendt ansigt med mere end 26 års erfaring på hospitalet, der pr. 1. juli skifter titel og bliver ny administrationschef for de seks ledere og godt 50 medarbejdere, der pt. udgør Staben på Regionshospitalet Randers.

Thomas Stadil Pinstrup kommer fra en stilling som Kvalitet og Sundheds-IT chef og har de seneste 15 år været en del af ledergruppen i Staben. Nu træder han et trin op og skal fremover stå i spidsen for hele hospitalsstaben.

- Der venter nogle vigtige opgaver forude, hvor Staben får en væsentlig rolle i blandt andet at understøtte implementeringen af sundhedsreformen. Derfor har vi brug for en dygtig og erfaren administrationschef, og det har vi fået i Thomas, der har et indgående kendskab til både hospitalet, regionen og de mange samarbejdspartnere, vi kommer til at rykke endnu tættere på de kommende år, siger hospitalsdirektør Henrik Larsen.

Fra fysioterapi til Sundheds-IT og ledelse
Thomas Stadil Pinstrup er oprindeligt uddannet fysioterapeut og fik sit første job på det daværende Randers Centralsygehus i 1998. I 2002 blev han projektfysioterapeut i en delt stilling mellem terapien og administrationen, og herefter voksede interessen for Sundheds-IT.

I 2004 afsluttede han en master i Sundhedsinformatik fra Aalborg Universitet, og i 2005 lagde han fysioterapien helt på hylden, da han takkede ja til at stå i spidsen for implementering af den elektroniske patientjournal (EPJ). I 2010 blev han Sundheds-IT chef, og siden 2017 har han også været chef for kvalitetsområdet. Sideløbende har han gennemført flere af Region Midtjyllands lederudviklingsforløb.

De kommende år bliver det især implementeringen af sundhedsreformen, der kommer til at fylde for den nye administrationschef.

- Det er en enormt interessant tid i sundhedsvæsenet, i regionen og på hospitalet, hvor vi som stab har nogle store og spændende opgaver foran os, og det er jeg meget beæret over, at jeg nu får lov til at være med til at sætte retning på, lyder det fra Thomas Stadil Pinstrup.

- En af de første store opgaver er integrationen med Psykiatrien, der også betyder en udvidelse og redefinering af Staben og Stabens opgaver. Det arbejde ser jeg frem til at tage fat på efter sommerferien i tæt samarbejde med alle de dygtige ledere og medarbejdere, som jeg jo allerede kender rigtigt godt, siger han.

Thomas Stadil Pinstrup er valgt til stillingen blandt 25 ansøgere, hvoraf tre var kaldt til samtale. Privat bor han i Skørping med sin hustru, og så har han to udeboende børn på 24 og 27 år. 

Nøgleord

Kontakter

Regionshospitalet Randers

Regionshospitalet Randers er akuthospital for Kronjylland og Djursland og dækker dermed den nordøstlige del af Region Midtjylland. I hospitalets område er der ca. 215.000 indbyggere. Hospitalet har ca. 200.000 behandlinger årligt og beskæftiger hvad der svarer til ca. 1.900 fuldtidsansatte.

Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Randers

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye