Fors forbedrer forsyningssikkerheden med syv nye drikkevandsboringer i Holbæk
26.6.2025 14:45:18 CEST | Fors A/S | Pressemeddelelse
På Knabstrup Enge Kildeplads i Holbæk Kommune har Fors netop taget syv nye drikkevandsboringer i brug som erstatning for de tidligere fire. Det forbedrer forsyningssikkerheden og mindsker miljøpåvirkningen.

Den 24. juni 2025 blev syv nye drikkevandsboringer koblet på Fors’ største kildeplads, Knabstrup Enge Kildeplads i Holbæk Kommune. Hidtil har der været fire aktive drikkevandsboringer på kildepladsen, som nu bliver sløjfet, da de efter 45 års tro tjeneste var nedslidte og ineffektive.
Med de nye boringer højnes forsyningssikkerheden, mens den lokale miljøpåvirkning mindskes, da indvindingen per boring reduceres.
”Vi stod med fire gamle drikkevandsboringer, der var slidte og skulle erstattes med nye. Ved at erstatte de fire gamle med syv nye opnår vi både en højere grad af forsyningssikkerhed, fordi vi får flere boringer, der kan tage over for hinanden, samtidig med at vi mindsker den lokale miljøpåvirkning ved at sprede indvindingen over et større område og indvinde mindre fra hver boring,” fortæller Martin Hoffensetz, projektleder for Vand i Fors.
Fors indvinder årligt omkring en million kubikmeter vand fra Knabstrup Enge Kildeplads. Vandet ledes til Langerød Vandværk og forsyner Fors’ kunder i Holbæk med rent drikkevand i hanerne.
Kontakter
Victoria Rogena Holst PoulsenPressekonsulentPresse & Kommunikation
Tlf:21279984vpo@fors.dkBilleder

Links
Om Fors A/S
Hos Fors A/S når vi hver dag ca. 200.000 kunder med effektive løsninger inden for vand, spildevand, affald og fjernvarme i vores tre ejerkommuner: Roskilde, Holbæk og Lejre. Vi er godt 240 medarbejdere, der yder den daglige indsats, hvor kundekontakt i øjenhøjde, forsyningssikkerhed og grøn omstilling er grundpillerne.
Vi er ISO-certificerede, hvilket sikrer sammenhæng mellem strategi, politikker, procedurer og konkrete handlinger. Læs mere om vores ISO-certificering her.
Følg pressemeddelelser fra Fors A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fors A/S
Fors stiller skarpt på madspild12.2.2026 11:03:35 CET | Pressemeddelelse
Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to.
Nu kan du tilmelde dig fjernvarmen i Holbæk by11.2.2026 13:17:43 CET | Pressemeddelelse
Det er nu muligt at tilmelde sig fjernvarmen som bolig- eller virksomhedsejer i projektets første etape. Samtidig inviterer Fors til informationsmøde i begyndelsen af marts.
Fjernvarmen kommer ikke til Svinninge og Tølløse/Gl. Tølløse i denne omgang5.1.2026 14:52:19 CET | Pressemeddelelse
Tilslutningen til fjernvarmen i de to byer endte desværre langt fra de 70 procent, som var nødvendige for at gå videre med fjernvarmeprojekterne, da fristen for tilmelding blev nået 31. december 2025.
Fjernvarmen kommer til Veddelev12.12.2025 15:09:54 CET | Pressemeddelelse
Fors’ bestyrelse har nu nikket til fjernvarmeprojektet i Veddelev, som dermed er en realitet. I løbet af foråret 2026 går gravemaskinerne i jorden.
Her er de nye kundevalgte bestyrelsesmedlemmer i Fors4.12.2025 09:36:34 CET | Pressemeddelelse
Fors Kundevalg 2025 er vel overstået, og to nye bestyrelsesmedlemmer samt to suppleanter er valgt fra 2026. Samtidig har flere end tre gange så mange valgt at stemme i forhold til seneste kundevalg for fire år siden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum