Første læger fra SDU i Esbjerg har aflagt lægeløfte
Historisk dag på Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital: De første kandidater i medicin er færdiguddannede

Onsdag den 25. juni blev en særlig dag i Esbjerg. For første gang kunne nyuddannede læger, der har gennemført den regionale kandidatuddannelse i medicin ved Syddansk Universitet, aflægge lægeløfte. Det skete ved en højtidelig ceremoni i et festtelt ved Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital med familie, undervisere og samarbejdspartnere til stede.
En uddannelse med lokal betydning
Den regionale kandidatuddannelse i medicin blev etableret i 2022 med et klart formål: at bidrage til bedre lægedækning uden for de store uddannelsesbyer. Uddannelsen er et samarbejde mellem Syddansk Universitet, Esbjerg Sygehus – Syddansk Universitetshospital, Sygehus Lillebælt, Sygehus Sønderjylland, psykiatrien og almen praksis. De første kandidater er nu klar til næste skridt i deres lægeliv – mange af dem med et ønske om at blive i området.
Musikalske indslag og klapsalver satte rammen om en festdag, som mange havde set frem til siden studiestart. De studerende blev kaldt op én for én og modtog deres beviser, da de i fællesskab havde aflagt lægeløftet.
– Med den regionale lægeuddannelse har vi investeret i fremtidens læger, som vi har brug for både på sygehusene og i almen praksis. Det er på samme tid en investering i fremtidens lægedækning, og jeg håber, at rigtig mange af de nyuddannede læger vil fortsætte deres lægeliv i regionen og være med til at gøre en forskel for syddanskerne, sagde Bo Libergren (V), regionsrådsformand i Region Syddanmark, i sin tale.
En ny måde at blive læge på
Den regionale lægeuddannelse adskiller sig særligt fra den tilsvarende uddannelse i Odense ved de studerendes tilknytning til en fast stamafdeling gennem hele studietiden, som giver de studerende en gradvis og tæt introduktion til det kliniske arbejde.
– Det betyder, at de ikke får et praksischok, når de starter som læge. De er allerede kolleger, mens de studerer, og det skaber tryghed og kvalitet – både for dem og for os som arbejdsgivere, sagde Anna-Marie Bloch Münster, administrerende sygehusdirektør ved Esbjerg og Grindsted Sygehus.
Hun fremhævede desuden, hvordan det nye uddannelsesmiljø har haft positiv effekt på hele sygehuset:
– Det har løftet os som sygehus og på tværs af faggrupper, at universitetsniveauet træder så tydeligt frem i både det kliniske arbejde med patienter og i arbejdet med forskning og uddannelse.
Ord fra de studerende og fejring af faglighed
Dagens måske mest personlige øjeblik kom, da en af de nyuddannede læger, Lisa Uldahl Lambæk, holdt tale på vegne af hele årgangen. Med både taknemmelighed og humor talte hun blandt andet om, hvor stor en dag aflæggelsen af lægeløftet er for mange mennesker, men særligt for kandidaterne. Og hun takkede kammeraterne på holdet, som har støttet hinanden i de tre år, de har studeret i Esbjerg.
Under ceremonien blev Erik Münster Prisen for Menneskelighed i Medicin uddelt for første gang – en hæderspris, der gives til en ung læge, som formår at forene høj faglighed med empati, tydelig kommunikation og social ansvarlighed.
Prisen er opkaldt efter speciallæge og hele Danmarks brevkasselæge Erik Münster og hylder værdier som menneskelighed, forståelse for sårbare grupper og evnen til at gøre sundhedsvæsenet mere tilgængeligt og inkluderende. Målet er at inspirere unge læger til at se patienten som et helt menneske – og gøre lægegerningen til mere end blot videnskab.
Prisen, med hæderen og 20.000 kroner, blev overrakt med fine ord fra Erik Münsters barnebarn Frederik Bloch Münster og gik til Lisa Uldahl Lambæk, som, glad og rørt, gik på scenen endnu en gang.
Tæt samarbejde mellem sygehus og universitet
Den regionale kandidatuddannelse er resultat af et mangeårigt samarbejde mellem SDU og sundhedsvæsenet i Region Syddanmark. Ved ceremonien lagde dekan ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Ole Skøtt, vægt på den betydning, som lokal lægeuddannelse har fået:
– Det er en stor dag – ikke kun for de nye læger, men for hele regionen. Vi har vist, at det er muligt at skabe en højkvalitets lægeuddannelse uden for de store universitetsbyer. Det styrker både patientbehandlingen og rekrutteringen.
Mens eftermiddagen gik på hæld, og de nyuddannede tog imod klapsalver og lykønskninger omgivet af deres familier, stod én ting klart: Denne dag markerede ikke bare en afslutning på en uddannelse, men begyndelsen på et lægeliv – og på en ny tradition for lægeuddannelse i Region Syddanmark.
Kontakter
Marianne Lie BeckerJournalistDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:21 26 19 26mlbecker@health.sdu.dkFølg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
En indsats for bedre forståelse af hjernens aldring25.6.2025 09:03:17 CEST | Pressemeddelelse
Manouchehr Seyedi Vafaee er udnævnt til professor i neuroimaging og neurobiologisk aldringsforskning på SDU. Professoratet skal styrke vores viden om hjernens aldring og afklare mekanismerne bag Alzheimers sygdom og andre neurologiske lidelser.
Batterierne fra verdens længstsejlende el-færge får nyt liv: Fra bølgeskvulp til solskin19.6.2025 10:04:40 CEST | Pressemeddelelse
El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind.
Nye tandlæge- og tandplejeruddannelser på Syddansk Universitet18.6.2025 16:08:25 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske beslutning om tandlæge- og tandplejeruddannelser på SDU imødekommer Region Syddanmarks behov for flere tandfaglige specialister, som kan styrke den regionale sundhedssektor og sikre bedre tandpleje til borgerne.
Bygninger skal have kjoler på vævet af solskin10.6.2025 10:37:30 CEST | Pressemeddelelse
Fremtidens solenergi er blød og vævet i fibre. I hvert fald, hvis det står til et internationalt hold af forskere og designere i Danmark, Tyskland og Holland, som er gået sammen om at integrere organiske solceller (OPV) direkte i lette, fleksible tekstiler, hvilket skaber en solcelle, der kan væves som stof, der kan beklæde bygninger.
SDU i samarbejde med Grønland: Kandidatuddannelse skal styrke sygeplejen3.6.2025 14:58:40 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt partnerskab mellem Det Grønlandske Sundhedsvæsen, Ilisimatusarfik (Grønlands Universitet) og Syddansk Universitet (SDU) skal styrke det grønlandske sundhedsvæsen gennem en erhvervskandidatuddannelse, der specialiserer i avanceret klinisk sygepleje. Første hold studerende starter i september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum