Opråb til hundeejere: Disse halsbånd må du ikke længere bruge
25.6.2025 14:33:44 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver pighalsbånd forbudt for hundeejere i Danmark. Dyrenes Beskyttelse glæder sig over de nye regler og minder om, at stødhalsbånd allerede har været ulovlige i mange år – selvom de stadig formodes brugt i det skjulte.

Fra 1. juli træder nye regler i kraft, som blandt andet forbyder brugen af halsbånd med pigge på hunde – en praksis, som Dyrenes Beskyttelse længe har kæmpet for at få gjort ulovlig.
– Det er et vigtigt skridt for hundenes velfærd. Halsbånd med pigge er udviklet til at påføre hunde smerte som straf. Det hører ikke hjemme i moderne hundetræning, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse.
De nye regler er en del af den politiske aftale ”Sammen om Dyrene” og fastslår blandt andet, at det fremover kun er Politiets Efterretningstjeneste, der må bruge halsbånd med stumpe pigge på op til otte millimeter.
For alle andre hundeejere bliver disse redskaber nu forbudt. Det samme gælder halsbånd med skarpe pigge og andre redskaber, der skader eller påfører hunden ubehag.

Stødhalsbånd er fortsat ulovlige
I forvejen har det i årevis været ulovligt at bruge stødhalsbånd – altså redskaber, der fjernstyres og giver hunden elektriske stød. Alligevel frygter Dyrenes Beskyttelse, at disse stadig er i brug blandt danske hundeejere. Organisationen ser derfor et stort behov for oplysning.
– Alt for få ved, at stødhalsbånd er forbudt. Og mange er ikke klar over, at også halsbånd med lyde, vibrationer, duft eller vand bør forbydes, fordi de bygger på samme idé om at straffe uønsket adfærd. Den slags redskaber skræmmer hunden og kan skade både trivsel og tillid, siger Jens Jokumsen.
Dyrenes Beskyttelse anbefaler i stedet positiv, belønningsbaseret træning, som styrker båndet mellem hund og ejer og skaber tryghed for dyret.
– En glad og tryg hund lærer langt bedre, og det skaber et sundt og tillidsfuldt forhold mellem dyr og menneske, siger Jens Jokumsen.
Kontakter
Jens JokumsenFamiliedyrschef
Tlf:50607380jj@dyrenesbeskyttelse.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Grønne organisationer og virksomheder: Vores ni anbefalinger til fremtidens danske fødevareproduktion28.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bedre plads til dyrene, stop for sojaimport og en hektarstøtte, der belønner grønne resultater. Det er blandt anbefalingerne fra en række virksomheder og organisationer, der vil udnytte Danmarks styrkeposition inden for fødevareproduktion til at skabe et moderne fødevaresystem.
Dyrenes Beskyttelse: Gør fodring af ulve strafbart og beskyt yngleområder18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nærgående ulve skaber utryghed, men hvis vi vil undgå flere konflikter, skal debatten også handle om menneskers ansvar for at lade ulve forblive vilde og vise dem respekt i naturen.
Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral fylder 15 år midt i rekordtravl sommer17.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral 1812 fylder 15 år i dag. Det fejres ovenpå en rekordtravl sommer, hvor beredskabet er rykket ud 9.444 gange for at redde dyr i nød.
Sommeren er højsæson for svigtede dyr: 38 dyr blev indleveret hver dag i juni23.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren er højsæson for svigtede dyr, og alene i juni tog Dyrenes Beskyttelses dyreinternater imod 1.144 dyr. De mange indleveringer lægger et stort pres på internaterne, og højsæsonen er langt fra ovre.
Pas godt på din kanin i sommervarmen14.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hedebølgen har lagt sig over den danske sommer, og det kan blive livsfarligt for kaniner, hvis de ikke har adgang til skygge og mulighed for at køle sig ned, advarer Dyrenes Beskyttelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum