Danske Spil afblæser rygter: Højlund bliver, hvor han er
I Danske Spil er man overbevist, at Rasmus Højlund – trods stædige rygter om et salg – faktisk bliver i Manchester United.

Mange medier og kommentatorer vil sende landsholdsangriberen Rasmus Højlund til andre klubber end hans nuværende arbejdsgiver, Manchester United. Særligt er klubber i Italien blevet en del af rygtemøllen. Men de rygter skyder Danske Spil nu ned.
”Vi er overbeviste om, at Rasmus Højlund bliver i Manchester United og tager kampen op efter en mere end undervældende sæson hos de røde djævle. Han har meget mere i sig og meget at bevise, og det forventer vi, at han skal vise i den røde trøje i næste sæson,” siger Mathias Reimer Larsen, som er oddssætter hos Danske Spil.
Det peger på United
Der er ellers argumenter nok for et klubskifte for danskeren. Manchester United har haft skuffet fælt, hele holdet har underpræsteret, og angriberen har ingen hjælp fået på banen. Klubben har allerede hentet en ny angriber og direkte konkurrent, Matheus Cunha, og endnu en – Mbuemo fra Brentford – står med hånden på håndtaget til omklædningsrummet. Samtidig var den italienske liga der, hvor Højlund brød igennem, hvorfor det burde være en rar tanke for danskeren at vende retur.
”Vi har hørt alle rygterne om, at Højlund skal tilbage til Italien, hvor han har et godt navn. Men vi ser endnu flere ting, der peger på, at både han og klubben vil have, at han bliver. Manchester United er Rasmus Højlunds hjerteklub, og han har en indædt drøm at score mål for lige netop dem og lukke munden på kritikerne. Fra klubbens side må den nøgterne betragtning være, at Højlund kostede på den gode side af en halv milliard kroner. Det er han slet ikke værd lige nu, og at han er nødt til at spille – og spille godt – for at få den værdi igen. Derfor vil de rigtig gerne have ham til at blafre netmasker igen,” siger Mathias Reimer Larsen.
Italienske bejlere
Men i fodbold kan alt ske, og det gælder især, når transfervinduet er åbent. De tre italienske bejlere til den blonde dansker er Inter, Juventus og Napoli, og særligt sidstnævnte klub har Danske Spils oddssætter et godt øje til, selvom det er den mindst sandsynlige.
”Hvis Napoli ikke kun vil konkurrere i den hjemlige liga, skal der flere spillere til, og spillere af en vis karat – og her vil Højlund passe rigtig godt ind. Han vil også kunne både aflaste og give sund konkurrence til den absolutte førsteangriber i klubben, Romelu Lukaku. En tilgang af Højlund vil også give Serie A-vinderne mulighed for at spille med to meget stærke angribere på en gang. Men vi tror på Manchester United, vel vidende, at alt kan ske,” vurderer Danske Spils oddssætter.
Transfervinduet lukker til september, så der er rigelig tid til at rygterne kan svirre. Skal man smide endnu et rygte i møllen, har en dansker lige overtaget styringen i Tottenham.
Danske Spils odds
Manchester U 1,35
Inter 5,00
Juventus 7,00
Napoli 8,00
Tottenham 20,00
FC København 100,00
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Jokeren er løs igen: Gigantpræmie på vej til dansker8.1.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag aften udløste en trækning hos Danske Spil en præmie i Joker på over 22 millioner skattefri kroner til en heldig dansker bosiddende i Kastrup.
Drømte om at invitere familien på solferie - så købte hun et skrabelod…5.1.2026 11:18:10 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Midtsjælland vandt rejsegavekort til en værdi af 200.000 kroner på skrabeloddet ’Verdens Vildeste Polarrejse’ – men rejseplanerne går nu mere i retning af sydens sol og varme.
2026 starter med et brag: Dansker vinder 10 millioner kroner i Lotto4.1.2026 08:23:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker kan nu kalde sig mangemillionær med en gevinst på 10 millioner kroner efter årets første trækning i Lotto. Se her, hvor kuponen med de syv rigtige vindertal er købt.
Danske Spil efterlyser 3 millionærer29.12.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Er du millionær uden at vide det? Danske Spil uddelte 1. juledag millioner til 29 heldige danskere – men mangler stadig at finde 3 af vinderne.
Danske Spil fortsætter millionregn - små 10 millioner til to danskere27.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk uddelte Danske Spil i går mange millioner til heldige danskere. 1. juledag blev 29 danskere millionærer på Lotto, og 2. juledag vandt to danskere næsten ti millioner kroner på Eurojackpot.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum