Veteraner i sadlen: Cykler styrker både krop, sind og sammenhold

Del

BRABRAND: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Veteranhjem Aarhus købt lånecykler, der skal styrke fællesskabet og bane vejen for bedre trivsel blandt hjemvendte soldater. Tirsdag den 24. juni blev legatet overrakt, og de nye cykler taget i brug.

Veteranhjem Aarhus modtager GF Fondens Trafiklegat 2025, fordi de med cyklen som redskab giver mulighed for at styrke den fysiske og psykiske sundhed blandt tidligere udsendte. Fra venstre: Knud Nielsen fra GF Fondens bestyrelse, Tanja Dahl Therkildsen, leder af Veteranhjem Aarhus, veteran Lars Tue Schøth og veteran Per Beck Nielsen.
Veteranhjem Aarhus modtager GF Fondens Trafiklegat 2025, fordi de med cyklen som redskab giver mulighed for at styrke den fysiske og psykiske sundhed blandt tidligere udsendte. Fra venstre: Knud Nielsen fra GF Fondens bestyrelse, Tanja Dahl Therkildsen, leder af Veteranhjem Aarhus, veteran Lars Tue Schøth og veteran Per Beck Nielsen. GF Fonden

Man mødes af hjemlighed og hygge i stor stil, når man træder indenfor på veteranhjemmet i Brandbrand. Men mandag den 24. juni 2025 var det nu 'Laden' med masser af plads og højt til loftet, som dannede ramme om overrækkelsen af GF Fondens Trafiklegat til Veteranhjem Aarhus

Det er GF Fonden, som sammen med 390.000 medlemmer ejer GF forsikring, der har doneret penge til veteranhjemmet. Pengene har gjort det muligt at indkøbe lånecykler og diverse cykeludstyr, som skal indgå i et nyt tilbud om motion og fællesskab for veteraner.

– Hos os er ingen individer over fællesskabet. Det betyder, at alt, hvad vi gør her på veteranhjemmet, skal være til fællesskabets bedste. Og de nye cykler er et middel til netop det, siger Tanja Dahl Therkildsen, leder af Veteranhjem Aarhus, og hun forklarer:

– Frisk luft, fysisk træning og muligheden for socialt samvær er noget som vores veteraner har brug for og stor gavn af efter endt tjeneste. Cykling er en uformel måde at mødes på, hvor man kan hanke op i hinanden. Og med lånecyklerne får vores frivillige lettere ved at arrangere fælles cykelture.

Cykling skaber nye rutiner og reducerer stress

Ud over fælles cykelture kan veteraner, der midlertidigt bor på hjemmet, også låne cyklerne til hverdagens gøremål som indkøb og transport. Den lette adgang til en cykel giver mulighed for at skabe nye rutiner – noget, der både reducerer stress og giver en følelse af kontrol i eget liv. På den måde bliver cykling også en vej til at håndtere psykiske eftervirkninger fra tjenesten.

– Vi er glade for at kunne støtte et projekt, hvor cykling har et højere formål, og især at kunne være med til at støtte en gruppe mennesker, som har deres at kæmpe med.

– Cykling er meget mere end transport fra a til b. Det er også en nem måde at skabe et meningsfuldt fællesskab på og i sidste ende bidrage til at styrke den psykiske og fysiske sundhed, afslutter Knud Nielsen, som er næstformand i GF Fonden.

Fakta om GF Fondens Trafiklegat

GF Fonden, der sammen med 390.000 medlemmer ejer GF forsikring, har en årrække uddelt midler til ildsjæle, institutioner og foreninger rundt om i landet, som gør noget for den lokale trafiksikkerhed og trafikadfærd. 

I år uddeles i alt 600.000 kroner, og GF Fonden har haft særligt fokus på at finde initiativer, der direkte eller indirekte kan få flere børn, unge og voksne til at cykle mere.

Projekterne udvælges af GF Fondens Trafikkomité, der består af personer med viden og kompetencer inden for trafik og sikkerhed:

  • Lars Binderup Larsen, formand for GF Fondens trafikkomitéen, overlæge i Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital og medlem af Havarikommissionen
  • Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør, Rådet for Sikker Trafik
  • Anne Eriksson, ingeniør, trafiksikkerhedsafdelingen i Vejdirektoratet
  • Connie Juel Clausen, trafikplanlægger, Odense Kommune
  • Jørgen Krogh Kristoffersen, bestyrelsesformand for GF Fonden
  • Michele Westphal, skadebehandler, bilskadeafdelingen i GF Forsikring.


Næste mulighed for at søge GF Fondens Trafiklegat er i januar og februar 2026. Læs mere på GF Fondens hjemmesiden. 

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Efter overrækkelsen af GF Fondens Trafikpris blev tre af de nye cykler prøvet af. Fra venstre er det veteranerne Lars Tue Schøth og Per Beck Nielsen samt veteranhjemschef, Nicolaj List Mortensen, fra Fonden Danske Veteranhjem.
Efter overrækkelsen af GF Fondens Trafikpris blev tre af de nye cykler prøvet af. Fra venstre er det veteranerne Lars Tue Schøth og Per Beck Nielsen samt veteranhjemschef, Nicolaj List Mortensen, fra Fonden Danske Veteranhjem.
GF Fonden
Download

Følg pressemeddelelser fra GF Fonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra GF Fonden

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye