Dansk forskning i droner og AI bliver nu opskaleret
Droner uden GPS-styring, 3D-print af militærudstyr, satellit-overvågning af Arktis fra rummet, udvikling af AI-styret cybersikkerhed og mange andre opfindelser.
Det går pengene til, når Nationalt Forsvarsteknologisk Center (NFC) for andet år i træk fordeler 32 millioner kroner til danske forskere og udviklere.

Mens Forsvaret er i fuld gang med indkøb af tungt materiel for at styrke Danmarks kampkraft, skaber danske forskere og udviklere fremtidens generationer af forsvars- og sikkerhedsteknologier.
Det arbejde får nu en saltvandsindsprøjtning i form af 32 millioner kroner fra Finanslovens forskningsreserve, som Nationalt Forsvarsteknologisk Center fordeler for anden gang til udvalgte forsknings- og udviklingsprojekter på danske universiteter og GTS-institutter (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter).
NFC har modtaget i alt 50 projektforslag til en samlet værdi af 133 millioner kroner.
I samarbejde med Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) samt Forsvarskommandoen er 15 projekter blevet udvalgt til at modtage midler. Enten til opstart af ny forskning eller videreudvikling af eksisterende projekter.
Her er et udpluk af de projekter, der har modtaget NFC-midler:
- Forbedring af luftdroners effektivitet i fjendtlige miljøer uden bl.a. GPS-dækning.
- Autonome, digitale efterretningssystemer til tidlig opfangelse af mønstre for at opdage fx russiske informationstrusler.
- VR-simulationsystemer til træning og uddannelse af personel i Søværnet.
- Analyse af multiresistente bakteriestammer fra krigsrelaterede, ikke-helende sår og udvikling af en digital platform for at overvåge soldatens sundhedstilstand.
- Satellitbaseret overvågning og understøttelse af drone-operationer omkring Arktis.
NFC er med til at drive dansk forskning og udvikling i en retning, som understøtter Forsvaret, mens man sørger for, at det kan skaleres til et kommercielt marked i et tæt samarbejde med virksomhederne.
Det langsigtede mission er at sikre, at danske aktørere kan levere stadigt mere avancerede og sofistikerede produkter til både Forsvaret samt Europas voksende marked for forsvar og sikkerhed.
Direktør i Nationalt Forsvarsteknologisk Center, Lars Bo Larsen, understreger den voksende interesse for også dansk forsvarsteknologisk forskning:
"Relevansen af at koble forsvarshensyn og forskning er klart stigende. Vi ser fra sidste års projekter, at de skaber nye vidensplatforme, som både Forsvaret og industrien melder sig ind på. Med årets runde stempler vi ekstra ind i Ukraines teknologiske udfordringer, samtidig med at det vil støtte langsigtet kapacitetsopbygning i Danmark”, siger han.
Men Lars Bo Larsen lægger heller ikke skjul på, at man skal op i et helt andet niveau af midler for at møde de behov, der er i både samfundet og i Forsvaret for at opskalere vores teknologiske innovation til gavn for både nationen og industrien:
"Man kan købe sig til kampkraft her og nu, men hvis man vil have et Forsvar, der kan læne sig op af en stadigt stærkere dansk forsvarsindustri, som udvikler ny teknologi i et tæt samarbejde med danske forskere og specialister i vidensmiljøet, er vi nødt til at investere langt mere i det her økosystem. Vi risikerer ellers at sakke bagud", siger Lars Bo Larsen.
Nationalt Forsvarsteknologisk Center omfatter alle landets universiteter og GTS-institutter (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter) med formålet at bidrage til et teknologisk løft af Forsvaret og dansk forsvarsindustri.
Nøgleord
Kontakter
Pola Rojan BaggerNationalt Forsvarsteknologisk Center
Tlf:61967206pola@nfc.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny database fra AAU skal hjælpe myndigheder, virksomheder og andre med klimaberegninger26.6.2025 07:01:46 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt gratis værktøj udviklet af forskere fra bl.a. Aalborg Universitet skal gøre det nemmere for en række organisationer at sikre bæredygtighed i deres arbejde
Aalborg Universitet fortsat et top 10 universitet i verden24.6.2025 10:37:31 CEST | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet (AAU) er stadig blandt de allerbedste universiteter, når det kommer til at levere på FN’s verdensmål. I en ny international undersøgelse lander AAU på en 9. plads blandt tusindvis af universiteter.
Ekspertens fem råd til at være en god turist24.6.2025 09:52:20 CEST | Pressemeddelelse
Nej tak til turister. Flere steder vokser modstanden mod turister. Her får du ekspertens fem gode råd, der gør din ferie bedre for både dig selv og de lokale.
Du sagde nej til insekter, men hvad med græs?23.6.2025 09:32:15 CEST | Pressemeddelelse
Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Forskere på AAU har længe arbejdet på at trække de rene proteinstrenge ud af græsset, og nu er det lykkes at fjerne både smag og farve fra udtrækket. Dermed er vejen banet for en egentlig fødevareproduktion baseret på græs.
Forskere fra hele landet etablerer Dansk Center for Designforskning18.6.2025 06:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere på tværs af landets uddannelsesinstitutioner grundlægger i fællesskab et nyt nationalt center for designforskning, der skal styrke designet i og af hele Danmark
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum