Coop relancerer ikoniske kaffemærker

30.6.2025 06:00:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del

Med en stolt og mere end 100 år lang historie inden for kaffe, tager Coop nu et stort skridt for at styrke sine kaffebrands og øge salget. Det gælder to af Danmarks mest kendte kaffebrands, Cirkel- og Irma-kaffe samt Coop- og Änglamark-kaffe. Fælles er, at alle kaffer relanceres med ny og forbedret kvalitet i et nyt design.

Coop relancerer ikoniske kaffemærker.
Coop relancerer ikoniske kaffemærker. Coop Danmark

Historisk set har Cirkel-kaffe og Irma-kaffe skabt særpræg og gode oplevelser gennem kvalitetskaffe med unikke smage i velkendte brands. Men konkurrencen på kaffemarkedet er hård, og kundernes krav til kvalitet og smag vokser.

“Med relanceringen øger vi kvaliteten og udtrykket på alle varianter betydeligt, og styrker samtidig to historiske brands, med en frisk, velsmagende kaffeoplevelse, som vores kunder kan genkende og stole på. Med den forbedrede kvalitet i et nyt lækkert design forventer vi at øge vores samlede salg med over 200 tons kaffe over de kommende år,” siger kategoridirektør i Coop, Jeff Salter.

Som led i relanceringen flyttes ristningen af en årlig mængde på 700 tons kaffe til Danmark, hvor den fremover varetages lokalt af BKI i Aarhus. Det nye setup gør det muligt at løfte smagsprofilen, som understøtter ambitionen om at tilbyde kaffe med karakter, identitet og høj drikkeoplevelse.

Relanceringen gavner smagsprofilen positivt på alle 24 varianter. Blandt andet går den ikoniske Cirkel Guld kaffe tilbage til den gode, gamle, velkendte smag, og smagen i Coops økologiske kaffeserie under Änglamark opdateres, således, at den matcher kundernes efterspørgsel på økologisk kaffe.

"Coop har traditionelt haft en stærk position på kaffemarkedet, og de historiske brands og vores kunder fortjener høj kvalitet. Det sikrer vi blandt andet gennem en unik sammensætning af bønner, der via en specialristning er med til at give den unikke smag, som kendetegner vores egne kaffer,” siger kategorichef i Coop, Niklas Pforr Ibsen. 

Det nye kaffesortiment er netop kommet på hylderne i SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen over hele landet.

Kontakter

Billeder

Coop relancerer ikoniske kaffemærker.
Coop relancerer ikoniske kaffemærker.
Coop Danmark
Download
Jeff Salter (th) og Niklas Pforr Ibsen (tv) med kaffeudvalg.
Jeff Salter (th) og Niklas Pforr Ibsen (tv) med kaffeudvalg.
Coop Danmark
Download
Jeff Salter, kategoridirektør i Coop
Jeff Salter, kategoridirektør i Coop
Coop Danmark
Download
Niklas Pforr Ibsen, kategorichef i Coop, med favnen fuld af ny kaffe.
Niklas Pforr Ibsen, kategorichef i Coop, med favnen fuld af ny kaffe.
Coop Danmark
Download
Cirkel kaffen har fået nyt design.
Cirkel kaffen har fået nyt design.
Coop Danmark
Download
Coop relancerer ikoniske kaffemærker med ny og forbedret kvalitet i et nyt design.
Coop relancerer ikoniske kaffemærker med ny og forbedret kvalitet i et nyt design.
Coop Danmark
Download

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

SuperBrugsen og Kvickly ansætter ny salgsdirektør13.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

Lars Bjerring, 47 år, tiltræder den 1. maj som ny salgsdirektør i SuperBrugsen og Kvickly. Han skal være med til at fortsætte det seneste års positive udvikling og sikre fortsat forbedring af kundetilfredshed, salg og indtjening i butikkerne. Lars Bjerring har dyb erfaring inden for detailhandlen og kommer senest fra jobbet som landechef med øverste ansvar for Normal Danmark, hvor han gennem de seneste 7 år har leveret imponerende resultater. Hans karriere i detail begyndte i 1996, som salgsassistent i SuperBrugsen Vesterbro Torv i Århus. Før jobbet i Normal havde han en 19 år lang karriere hos Salling Group, hvor han har arbejdet med stort set alle led i den daglige butiksdrift. Heraf 16 af årene i Føtex, blandt andet som varehuschef i flere varehuse, inden han senere blev koncept- og sortimentschef i kæden. Kædedirektør i SuperBrugsen og Kvickly, Rikke Krause, glæder sig til at byde Lars velkommen på holdet, og fremhæver hans solide faglige og personlige kompetencer: -Lars tiltræder

Coops informationsdirektør går på pension4.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Jens Juul Nielsen, der har været ansvarlig for Coop Danmarks interne og eksterne kommunikation de seneste 30 år, går på pension pr. 30. juni. ”Jeg tror, jeg langt fra er den eneste i branchen, der tænker Jens Juul, når Coop bliver nævnt. Jens har været rygraden i den altid saglige og nøgterne kommunikation, som har kendetegnet Coops kommunikation de sidste 30 år. Jens har været med, når det gik godt og mindre godt – men altid med en sikker og rolig hånd på kommunikationen, og det er absolut ikke givet, særligt i de forgangne år. I de 18 måneder, jeg har haft fornøjelsen af at arbejde sammen med Jens, har jeg lært meget, som jeg vil tage med mig videre. Jeg ønsker Jens alt det bedste, når pensionen skal nydes,” siger direktør Martin Hasgard Olesen. Rekrutteringen af en ny kommunikationschef påbegyndes nu. Samtidig udnævnes senior kommunikationsrådgiver Jacob Lassen, pr. 1 juni, til pressechef i en nyoprettet stilling. Jacob har været ansat i Coops kommunikationsafdeling i 6 år, og har g

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye