Der er penge i kassen – så drop snak om krigsskat og nedskæringer
Regeringens opjustering af det økonomiske råderum viser, at Danmark har råd til både velfærd, klima og forsvar. Der er ingen grund til at spare på dagpenge eller gennemføre reformer, der rammer almindelige lønmodtagere.

Opjusteringen af det økonomiske råderum viser med al tydelighed, at Danmark står økonomisk stærkt, og at der er råd til de nødvendige investeringer i samfundet – uden at det kræver indførelse af en særlig krigsskat eller nedskæringer i velfærden.
”Jeg vil gerne sige det helt klart: Det er ikke nødvendigt at spare på velfærden eller gennemføre reformer, der forringer vilkårene for danskere med almindelige indkomster. Der er penge i kassen til at sikre både vores velfærd, den grønne omstilling og det nødvendige løft af forsvaret,” siger Claus Jensen, forbundsformand i Dansk Metal.
Regeringens opjustering bør få alle partier til at trække vejret dybt og sætte de økonomiske dommedagsprofetier på pause.
”Når et parti foreslår at skære i dagpengene for at finansiere forsvarsudgifterne, så er det ikke bare unødvendigt – det er direkte tåbeligt. Dagpengene er en livline for tusindvis af mennesker, og det sidste, vi har brug for, er at skabe utryghed i en tid, hvor der faktisk er råd til det modsatte,” siger Claus Jensen.
Dansk Metal opfordrer de politiske partier til at holde fast i en ansvarlig økonomisk kurs.
”Vi har i Danmark en af Europas mest solide økonomier. Vi har lav arbejdsløshed, høj beskæftigelse og offentlige finanser i balance. Så lad os nu bruge pengene fornuftigt – og lad være med at slå folk i hovedet med reformer, der ikke er nødvendige. Drop snakken om krigsskat og nedskæringer. Tag i stedet en dyb indånding, for der er penge i kassen,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
Lønmodtagerne får flere penge mellem hænderne29.8.2025 11:03:43 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringens finanslovsudspil for at holde hånden under privatforbruget og investere ansvarligt i dansk økonomi.
Vigtigt skridt i retning mod Energiø Bornholm25.8.2025 20:26:46 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt nyt, at Energiø Bornholm rykker tættere på. Energiøen vil skabe grøn strøm, arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Virksomheder overser oplagte løsninger – 7 ud af 10 opkvalificerer ikke ufaglærte25.8.2025 08:25:55 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står over for en massiv mangel på faglærte, men størstedelen af virksomhederne opkvalificerer ikke deres ufaglærte medarbejdere. Det er problematisk, mener Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum