Der er penge i kassen – så drop snak om krigsskat og nedskæringer
Regeringens opjustering af det økonomiske råderum viser, at Danmark har råd til både velfærd, klima og forsvar. Der er ingen grund til at spare på dagpenge eller gennemføre reformer, der rammer almindelige lønmodtagere.

Opjusteringen af det økonomiske råderum viser med al tydelighed, at Danmark står økonomisk stærkt, og at der er råd til de nødvendige investeringer i samfundet – uden at det kræver indførelse af en særlig krigsskat eller nedskæringer i velfærden.
”Jeg vil gerne sige det helt klart: Det er ikke nødvendigt at spare på velfærden eller gennemføre reformer, der forringer vilkårene for danskere med almindelige indkomster. Der er penge i kassen til at sikre både vores velfærd, den grønne omstilling og det nødvendige løft af forsvaret,” siger Claus Jensen, forbundsformand i Dansk Metal.
Regeringens opjustering bør få alle partier til at trække vejret dybt og sætte de økonomiske dommedagsprofetier på pause.
”Når et parti foreslår at skære i dagpengene for at finansiere forsvarsudgifterne, så er det ikke bare unødvendigt – det er direkte tåbeligt. Dagpengene er en livline for tusindvis af mennesker, og det sidste, vi har brug for, er at skabe utryghed i en tid, hvor der faktisk er råd til det modsatte,” siger Claus Jensen.
Dansk Metal opfordrer de politiske partier til at holde fast i en ansvarlig økonomisk kurs.
”Vi har i Danmark en af Europas mest solide økonomier. Vi har lav arbejdsløshed, høj beskæftigelse og offentlige finanser i balance. Så lad os nu bruge pengene fornuftigt – og lad være med at slå folk i hovedet med reformer, der ikke er nødvendige. Drop snakken om krigsskat og nedskæringer. Tag i stedet en dyb indånding, for der er penge i kassen,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal glæder sig over dagens EU-dom om mindsteløn11.11.2025 09:16:43 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har i dag valgt at annullere dele af mindstelønsdirektivet. Det vækker glæde i Dansk Metal, der har kæmpet mod det fra start.
Dansk Metal: Forskningsplan prioriterer og giver retning6.11.2025 09:57:48 CET | Pressemeddelelse
Det er rigtig godt, at regeringen og forligspartierne har præsenteret en flerårig forsknings- og innovationsplan, der finansierer flere vigtige teknologier. Der er dog også mangler.
Dansk Metal: Positivt med flere muligheder for unge i fritidsjob3.11.2025 11:01:41 CET | Pressemeddelelse
Hos Dansk Metal ser man positivt på, at unge mellem 13 og 17 år nu får lettere adgang til flere fritidsjobs inden for eksempelvis industrien. Det er godt for både de unge og for samfundet.
Dansk Metal: Regeringen baner vejen for den grønne industri31.10.2025 10:41:53 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringen for dagens beslutning om at udbygge vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn. Aftalen sikrer, at de store vindmølleelementer, som udgør rygraden i den grønne omstilling, fortsat kan produceres og transporteres fra Danmark.
Dansk Metal: Industriparker viser vejen for fremtidens arbejdspladser28.10.2025 09:32:20 CET | Pressemeddelelse
Regeringens og forligskredsens beslutning om at udpege 11 statslige industriparker er et markant og positivt skridt for dansk industri, vurderer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum