Merkur Andelskasse henter erfaren erhvervsdirektør fra Realkredit Danmark
Tina Bengsten bliver ny erhvervsdirektør i Merkur Andelskasse og skal omsætte andelskassens ambitioner på erhvervsområdet til virkelighed. Hun kommer fra en stilling som erhvervsdirektør i Realkredit Danmark og Danske Bank i Aarhus og tiltræder officielt den 1. september.

Med ansættelsen ønsker Merkur at styrke sin position på erhvervsområdet, hvor andelskassen har et særligt fokus på virksomheder, der vægter bæredygtighed og samfundsansvar højt. Tina Bengtsen har mange års erfaring med både erhvervskunder og ledelse og beskriver sig selv som en leder, der trives i en branche præget af forandring:
"Jeg glæder mig meget til at komme i gang i Merkur og bidrage til at udvikle erhvervsområdet i en andelskasse med stærke værdier, som tager et klart samfundsansvar. Jeg ser frem til at samarbejde med dygtige kolleger og engagere mig i de mange spændende kundesager, som er med til at forme vores strategiske retning," siger Tina Bengtsen.
Med sin mangeårige erfaring fra bringer Tina Bengtsen en kombination af strategisk indsigt og praktisk forståelse for erhvervskunder ind i Merkur. Hendes evne til at navigere i en omskiftelig branche matcher Merkurs ambitioner om at tilbyde værdibårne finansielle løsninger til erhvervslivet.
Tina har desuden en stærk forankring i den daglige kundedialog og rådgivning, hvilket gør hende i stand til at træffe strategiske beslutninger med afsæt i virkelighedsnære behov – en tilgang, der passer godt til Merkurs tætte relationer med erhvervskunderne. Merkurs administrerende direktør, Charlotte Skovgaard, ser frem til samarbejdet:
"Tina er den helt rigtige til at løfte Merkurs ambitioner på erhvervsområdet. Hun har både det strategiske overblik og den praktiske forståelse, der skal til for at skabe værdi for vores erhvervskunder og styrke vores position som banken, der arbejder for en bedre fremtid for mennesker, natur og miljø."
Tina Bengtsen får base på Merkurs kontor i Aarhus, men vil også være regelmæssigt til stede i København. Allerede inden sommerferien besøger hun begge lokationer for at møde kolleger og få en god start på det nye kapitel.
Nøgleord
Kontakter
Sara Rønning-BækKommunikations - og Pressechef
Tlf:42209507srb@merkur.dkLinks
Merkur Andelskasse er Danmarks mest utålmodige bank. I Merkur arbejder dine penge for en bedre fremtid for mennesker, natur og miljø. Merkur er B Corp certificeret, samt medstifter af Global Alliance for Banking on Values (GABV), som består af mere end 60 værdibaserede banker på alle kontinenter.
Følg pressemeddelelser fra Merkur Andelskasse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Merkur Andelskasse
Merkur styrker organisationen med ny vicedirektør3.3.2025 15:53:10 CET | Pressemeddelelse
Merkur Andelskasse er en organisation i vækst og har de seneste år arbejdet målrettet på at styrke og udvikle organisationen. Som et led i denne udvikling byder andelskassen nu velkommen til en vicedirektør, der bl.a. får ansvar for hvidvaskområdet.
Merkur Andelskasse fejrer historisk årsregnskab med en ”utålmodig” udlånspulje til erhvervskunder på 20 mio. kr.26.2.2025 10:55:00 CET | Pressemeddelelse
Ved halvårsregnskabet fejrede Merkur resultatet med en ekstra fridag til medarbejderne. Andelskassen fejrer nu det ekstraordinært flotte resultat for 2024 med en pulje af utålmodige udlånskroner på 20 mio. kr., som skal ud og arbejde for en bedre verden for mennesker, natur og miljø hos pengeinstituttets erhvervskunder.
Grøn andelskasse giver fridag til medarbejdere på bagkant af historisk halvårsregnskab28.8.2024 10:24:02 CEST | Pressemeddelelse
Merkur Andelskasse leverer i år et ekstraordinært positivt halvårsregnskab. Det kan andelshaverne naturligvis mærke i deres afkast, og administrerende direktør Charlotte Skovgaard går nu skridtet videre og giver alle medarbejdere i Merkur en ekstra fridag.
Merkur bekræfter førerposition inden for bæredygtighed med ny B Corp-vurdering1.3.2024 12:17:55 CET | Pressemeddelelse
Merkur Andelskasse har netop fornyet sin B Corp-certificering med en markant styrket vurdering. Den nye vurdering bekræfter andelskassens position blandt verdens mest bæredygtige virksomheder.
Værdibaserede banker fra hele verden står sammen for fred. Underskriver fælles fredserklæring ved internationalt topmøde.29.2.2024 16:43:40 CET | Pressemeddelelse
Den internationale sammenslutning af værdibaserede banker, GABV, opfordrer enstemmigt den globale finanssektor til at bruge sin massive indflydelse til at arbejde for at skabe fred, bl.a. gennem et stop for finansiering af produktion af og handel med våben.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum