De grønne pensionsinvesteringer stiger trods global usikkerhed
23.6.2025 08:20:25 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling har fået det sværere, bl.a. efter den nye politiske agenda i USA. Alligevel er beholdningen af grønne investeringer hos den danske pensionsbranche øget det seneste år, viser ny opgørelse. Sammenlagt har branchen nu investeret 385 mia. kr. i grøn omstilling.
- Det er gået op for de fleste, at de grønne investeringer har været i modvind, og markedet generelt er under pres. Inflation, usikre forsyningskæder og uro om de politiske rammevilkår for grønne investeringer mange steder i verden giver mange udfordringer. Men alligevel ser vi igen en samlet fremgang i branchens grønne investeringer, siger Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P.
Den nye opgørelse viser, at den samlede investeringsportefølje er på 385 mia. kr. Det er 12 pct. mere (42 mia. kr.) end opgørelsen for et år siden. Investeringerne er igen opgjort inden for rammen af EU’s miljø-taksonomi og disclosureforordningens artikel 2.17, som definerer rammerne for en bæredygtig investering.
- Set i lyset af, at investeringsmiljøet er udfordret, så er branchen på rette vej mod at nå det betingede tilsagn, pensionsbranchen har givet, om at nå 450 mia. kr. i 2030, siger Kent Damsgaard.
Han understreger, at den positive udvikling vidner om, at pensionsselskaberne alligevel har fundet gode afkastmuligheder inden for grønne investeringer.
- Pensionsselskaberne har en bunden opgave om at sikre det bedst mulige afkast til opsparerne, så fremgangen i de grønne investeringer vidner om, at mange selskaber fortsat har kunnet se nogle gode muligheder for afkast inden for det bæredygtige område. Det er en virkelig glædelig udvikling, siger Kent Damsgaard.
Han mener, at der fortsat er brug for at sikre stabile og langsigtede rammer for grønne investeringer, hvis udviklingen skal fortsætte.
– Hvis der skal trækkes mere kapital til området, så er klare og langsigtede rammevilkår for investering helt afgørende. Særligt på vedvarende energi, infrastruktur og energiforsyning, hvor der er tale om meget store beløb, der skal investeres i starten af projekterne. Det er en stor og risikofyldt opgave at opstille fx en havvindmøllepark. Kan investorerne ikke afsætte strømmen eller tilladelser pludselig bliver trukket, som vi så forleden i USA, så får det investorer som fx pensionsselskaber til at holde sig tilbage, fortæller Kent Damsgaard.
Baggrund for branchen grønne tilsagn
Danmark ønsker at være foregangsland, når det gælder den grønne omstilling, og den danske pensionsbranche har en lang tradition for at investere grønt, fx grøn og bæredygtig energi (det danske vindmølleeventyr).
I forbindelse med FN’s generalforsamling i New York 2019 afgav den danske pensionsbranche et betinget tilsagn om at investere yderligere 450 mia. kr. i grønne investeringer frem mod 2030.
Pr. 1. januar 2023 overgik tilsagnet til at blive opgjort efter EU’s nye miljøtaksonomi og kriterierne for øvrige klima- og miljørelaterede investeringer i den såkaldte disclosure-forordning. På den baggrund har branchen fastlagt det opdaterede betingede tilsagn til i alt 450 mia. kr. i 2030.
Links
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring27.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, hvad der er godt at vide, når motorcykelsæsonen starter? Om forsikringen dækker indbrud i bil i konfirmationstiden? Og om indboforsikringen dækker dyre racercykler?
Pensionsreform må ikke rokke ved lysten til at spare op5.3.2026 13:48:00 CET | Pressemeddelelse
Det har igennem årtier været en grundtanke i den danske pensionsmodel, at det skal kunne betale sig for danskerne at spare op til pension og tage ansvar for sin økonomi i alderdommen, hvis man kan. Derfor er det bekymrende, at Socialdemokratiet i deres pensionsudspil vil finde en del af finansieringen ved at fjerne pensionsfradraget for de pensionsopsparere, der betaler topskat. Det kan ramme ca. 450.000 pensionsopsparere – og alvorligt svække lysten til at spare op.
F&P: Regeringens 2035-plan indeholder nødvendige økonomiske prioriteringer24.2.2026 10:30:05 CET | Pressemeddelelse
Regeringen nye økonomiske plan frem mod 2035 har fokus på de rigtige områder i en urolig verden og sikrer forsat økonomisk stabilitet, lyder det fra F&P.
Klimatilpasningsplan II er et stort skridt på vej mod et klima-sikkert Danmark23.2.2026 13:02:46 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter milliarder til projekter, der skal sikre danske kyster, og det skal ske med statslig koordinering og prioritering. Det er et stort skridt i den rigtige retning mod et mere klimasikret Danmark, hvor de store og komplicerede projekter fremmes, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
Regeringens totalberedskab er nødvendigt i en urolig tid20.2.2026 11:41:34 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Europa har længe været udfordret med komplekse trusler og kriser. Derfor er det godt, at regeringen nu lancerer et totalberedskab for Danmark, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum